3. Բակալավրիատի հեռակա ընդունելություն
Հեռակա ուսուցում իրականացնող բուհերում ընդունելությունը կատարվում է Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի հրամանով՝ ըստ մասնագիտությունների (կրթական ծրագրերի), տվյալ ուսումնական տարվա համար հաստատված՝ բակալավրի կրթական ծրագրով հեռակա ուսուցման ընդունելության տեղերի։
Հայաստանի Հանրապետության բուհեր հեռակա ուսուցմամբ հնարավորություն ունեն ընդունվելու առնվազն միջնակարգ, նախնական մասնագիտական կամ միջին մասնագիտական կրթություն ունեցող անձինք` առանց տարիքի սահմանափակման:
ԴԻՄՈՒՄ- ՀԱՅՏԻ ԼՐԱՑՈՒՄ
Մինչև դիմում-հայտ լրացնելը ԵՊՀ հեռակա ուսուցման դիմորդը այցելում է ԵՊՀ ընդունող հանձնաժողով սահմանված օրերին և ժամերին, ստանում է ԳԹԿ անձնական համար, որից հետո dimord.am կայքում գրանցվում և լրացնում է դիմում-հայտը:
ԳԹԿ անձնական համար ստանալու համար դիմորդը ԵՊՀ ընդունող հանձնաժողով պարտադիր ներկայացնում է անձը հաստատող փաստաթուղթը և քննություններին մասնակցելու համար վճարված գումարի անդորրագիրը (քննություններ հանձնելու դեպքում): Քննությունների համար սահմանված գումարից ազատված դիմորդները ներկայացնում են համապատասխան հիմքերը (կանոնների 41, 42 և 43-րդ կետեր):
ԵՊՀ հեռակա ուսուցման ընդունելության քննության և մասնագիտությունների հայտագրման դիմում-հայտը դիմորդները dimord.am կայքի միջոցով ԳԹԿ են ուղարկում էլեկտրոնային (առցանց) եղանակով՝ ս.թ. սեպտեմբերի 5-ից մինչև սեպտեմբերի 25-ը ներառյալ, սեպտեմբերի 25-ին՝ մինչև ժամը 18։00-ն։
Դիմում-հայտը լրացնելիս դիմորդը կարող է նշել մեկ բուհի մինչև երեք մասնագիտություն, ընդ որում առաջին հայտը գերակայություն ունի մյուս հայտերի նկատմամբ, իսկ մյուս հայտերի մրցույթին դիմորդը մասնակցում է միայն այդ մասնագիտություններում թափուր տեղերի առկայության դեպքում:
ԵՊՀ դիմորդները մասնագիտությունների լրացման հետ կապված խորհրդատվություն կարող են ստանալ հեռախոսազանգի միջոցով սահմանված օրերին և ժամերին (հեռ.՝ (+374 60) 710 777):
Հեռակա ուսուցման ընդունելության քննություններին մասնակցող դիմորդները պետք է յուրաքանչյուր քննության համար սահմանված 1500 դրամը վճարեն միայն ԳԹԿ հաշվեհամարին` նշելով ստորև ներկայացված տվյալները.
Ստացող«Գնահատման և թեստավորման կենտրոն» ՊՈԱԿ
Հաշվեհամար900018003401
Նպատակ
Ընդունելության քննության վճար
ՊԱՐՏԱԴԻՐ  ՆՇԵԼ  ՆԱԵՎ
դիմորդի անուն-ազգանունը և հայրանունը
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ
Վերոնշյալ տվյալների բացակայության դեպքում (հատկապես դիմորդի անուն-ազգանունը, հայրանունը), վճարման կտրոնը կհամարվի անվավեր:
YSU-statement-about-exams
Հեռակա ուսուցման ընդունելության միասնական քննություն­ները ԳԹԿ-ն կանցկացնի ս.թ. հոկտեմբերի 20-ից մինչև հոկտեմբերի 27-ն ընկած ժամանակահատվածում:
Քննության օրվա, ժամի և վայրի մասին տեղեկություններ կուղարկվեն դիմորդ­ների էլեկտրո­նային հասցեին: Այն պետք է տպել, և անձը հաստատող փաստաթղթով քննության օրը մոտենալ համապատասխան քննական կենտրոն:
Դիմորդը պետք է ուշադիր և հետևողական լինի դիմում-հայտում նշած իր էլեկտրոնային հասցեին։
Դիմում-հայտը լրացնելուց սկսած մինչև ընդունելության ցուցակների հրապարակումը, ցանկացած տեղեկատվու­թյուն դիմորդին տրամադրվելու է էլեկտրոնային փոստով, որը համարվում պաշտոնական տեղեկատվություն։
Անհրաժեշտ փաստաթղթեր, որոնք ԵՊՀ ընդունվելուց հետո պետք է տանել համապատասխան գրասենյակ (դեկանատ)
1. ավարտական փաստաթուղթ (ատեստատ կամ դիպլոմ` միջուկի հետ),
2. 1 լուսանկար (3x4 չափսի),
3. անձը հաստատող փաստաթուղթ,
4. հեռակա ուսուցման ընդունելության կանոնների 41-րդ, 42-րդ և 43-րդ կետերից օգտվող դիմորդները բնօրինակ համապատասխան փաստաթղթեր,
5. միասնական քննության դրական գնահատականը հավաստող փաստաթուղթ (ԳԹԿ վկայագիր):
ՀԵՌԱԿԱ ՈՒՍՈՒՑՄԱՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼՈՒԹՅԱՆ ԿԱՆՈՆՆԵՐԻ 41, 42 ԵՎ 43 ԿԵՏԵՐԻ ԱՐՏՈՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՑ ՕԳՏՎՈՂ ԴԻՄՈՐԴՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ
ԿԵՏ 41-1
Անձնագիր
(բնօրինակի pdf տարբերակն ուղարկվում է dimord@ysu.am էլեկտրոնային փոստին, իսկ ընդունվելուց հետո բնօրինակը տարվում է համապատասխան գրասենյակ (դեկանատ))
Տեղեկանք 1-ին կամ 2-րդ խմբի հաշմանդամ, կամ մինչև 18 տարեկան մանկուց հաշմանդամ լինելու մասին
ԿԵՏ 41-2
Անձնագիր և ծննդյան վկայական
(բնօրինակների pdf տարբերակներն ուղարկվում են dimord@ysu.am էլեկտրոնային փոստին, իսկ ընդունվելուց հետո բնօրինակները տարվում են համապատասխան գրասենյակ (դեկանատ))
Առանց ծնողական խնամքի մնալու մասին հաստատող փաստաթղթեր
ԿԵՏ 42
Դիմորդի ծննդյան վկայականը
(բնօրինակի pdf տարբերակն ուղարկվում է dimord@ysu.am էլեկտրոնային փոստին է, իսկ ընդունվելուց հետո բնօրինակը տարվում է համապատասխան գրասենյակ (դեկանատ))
Սահմանված արտոնությունը հաստատող փաստաթղթերը
ԿԵՏ 43
Զինվորական  գրքույկ (եթե վերջին մեկ տարում է դիմորդը զորացրվել)
(բնօրինակի բոլոր լրացված էջերի pdf տարբերակը մեկ ֆայլով ուղարկվում է dimord@ysu.am էլեկտրոնային փոստին, իսկ ընդունվելուց հետո բնօրինակը տարվում է համապատասխան գրասենյակ (դեկանատ))
Հայաստանի Հանրապետության պետական  և հավատարմագրված ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական  հաստատություններում բակալավրի կրթական ծրագրով հեռակա ուսուցման ընդունելության կանոններ
ԵՊՀ բակալավրիատի  ՀԵՌԱԿԱ ՈՒՍՈՒՑՄԱՆ 2024/2025  ուսումնական տարվա ընդունելության ցանկն ըստ կրթական ծրագրերի, ընդունելության քննությունների, տեղերի և վարձավճարի չափի
Բակալավրիատի հեռակա ուսուցման ԵՊՀ ընդունելության ցուցակները հոկտեմբերի 30-ին կտեղադրվեն ԵՊՀ ysu.am պաշտոնական կայքէջի «Ընդունելություն» բաժնի «Բակալավրիատ» ենթաբաժնի «Հեռակա ուսուցում» հատվածում: Հեռակա ուսուցմամբ ընդունված դիմորդները, հեռակա ուսուցման ընդունելության կանոնների 12-րդ կետի համաձայն, պահանջվող փաստաթղթերի բնօրինակները պետք է նոյեմբերի 11-ին ներկայացնեն համապատասխան գրասենյակ (դեկանատ)։
Հեռակա ուսուցմամբ 1-ին կուրս ընդունվածների դասերը սկսվում են նոյեմբերի 11-ից:
Այն դիմորդները, որոնք կընդունվեն ԵՊՀ հեռակա ուսուցմամբ և զորակոչված կլինեն ազգային բանակ, պետք է վերջինիս ընտանիքի որևէ անդամ ս.թ. նոյեմբերի 11-ից մինչև 20-ն այցելի համապատասխան գրասենյակ (դեկանատ)՝ ներկայացնելով պահանջվող փաստաթղթերը, ինչպես նաև ազգային բանակ մեկնելու մասին հավաստող փաստաթուղթը և ձևակերպի տարկետում, հակառակ դեպքում դիմորդը կկորցնի իր տեղը:
2024-2025 ուստարվա հեռակա ուսուցման ընդունող հանձնաժողովի աշխատանքային օրերն ու ժամերը
Հեռակա ուսուցման ընդունելության հարցերով ԵՊՀ ընդունող հանձնաժողովն աշխատում է սեպտեմբերի 5-ից մինչև սեպտեմբերի 25-ը ներառյալ՝ ժամը 10:00-17:00-ն, սեպտեմբերի 25-ին՝ մինչև ժամը 18։00-ն:

3. Part-time undergraduate admission
Admission to part-time studies is carried out by the order of the Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, according to specialties (educational programs), approved for the given academic year, vacant places for part-time education and undergraduate educational program.
People with at least secondary, primary, or secondary vocational education can be admitted to the universities of the Republic of Armenia to a part-time educational system, without age restrictions.
APPLICATION FORM COMPLETION
Before filling out the application form, the applicant should visit the YSU Admissions Committee on the specified days and hours, get a personal ID card number, and then register on the website dimord.am and fill out the application form.
To receive a personal ID card, the applicant should submit an identity document and a receipt for the fees paid for participating in the exams to the YSU Admissions Committee (in case of passing the exams). Applicants who are exempted from paying the fees set for examinations submit the relevant grounds (paragraphs  41, 42 and 43 of the rules).
The application regarding the exams and the application for the registration of specialties are sent to the ATC electronically (online) through the website dimord.am: from September 5 to September 25 inclusive, until 18:00.
When filling out the application, the applicant can indicate one university with up to three specialties, note that the first specialty application has priority over others, and the applicant participates in the competition for other applications only if there are vacancies in those specialties.
YSU applicants can receive further information related to the application form completion through a phone call on the specified days and hours (tel.: (+374 60) 710 777).
Applicants participating in part-time studies entrance exams should pay a 1500 dram fee for each exam to the ATC bank account, specifying the following information:
Recipient:
"APPRAISAL AND TESTING CENTER" Non-Commercial State Organization
Account number:
900018003401
Purpose:
Admission Test Fee
The applicant's full name should also be mentioned
In the absence of the above data (especially the applicant's full name), the payment receipt will be considered invalid.
YSU-statement-about-exams
ATC will conduct the unified part-time learning admission exams between October 20 and October 27 of the current year.
Information about the date, time, and place of the exam will be sent to the applicant's email address. It should be printed and brought to the relevant exam center on the day of the exam with an identity document.
The applicant must be careful and consistent with his/her e-mail address specified in the application.
From filling out the application to the publication of admission lists, any information will be provided to the applicant by email, which will be considered official.
Necessary documents that should be taken to the relevant dean's office after admission to YSU
• Graduation document (certificate or diploma with the mark sheet),
• 1 photo (3x4 size),
• Identity document,
• Additional original documents if using privileges considered with points 41, 42, and 43,
• A document certifying the positive assessment of the joint examination (ATC certificate).
FOR APPLICANTS USING THE PRIVILEGES CONSIDERED WITH POINTS 41, 42, AND 43
POINT 41-1
• Passport (The PDF version of the original document is sent to the e-mail address dimord@ysu.am, and after admission, is taken to the dean's office of the relevant faculty)
• Information about the 1st or 2nd category of disability, or disability from childhood (The PDF version of the original document is sent to the e-mail address dimord@ysu.am, and after admission, is taken to the dean's office of the relevant faculty)
POINT 41-2
• Passport and birth certificate (The PDF versions of the original documents are sent to the e-mail address dimord@ysu.am, and after admission, are taken to the dean's office of the relevant faculty)
• Documents confirming the absence of parental care (The PDF version of the original document is sent to the e-mail address dimord@ysu.am, and after admission, is taken to the dean's office of the relevant faculty)
POINT 42
• Applicant's birth certificate (The PDF version of the original document is sent to the e-mail address dimord@ysu.am, and after admission, is taken to the dean's office of the relevant faculty)
• Documents confirming the established privilege (The PDF version of the original document is sent to the e-mail address dimord@ysu.am, and after admission, is taken to the dean's office of the relevant faculty)
POINT 43
• Military record book (if the applicant was discharged in the last year) (The PDF version of the original document is sent to the e-mail address dimord@ysu.am, and after admission, is taken to the dean's office of the relevant faculty)
Important documents (In Armenian)
Admission rules for bachelor's educational program through the off-site mode of study in state and accredited non-state higher educational institutions of the Republic of Armenia
Admission list of YSU undergraduate education through the off-site mode of study for the academic year 2023-2024 according to educational programs, entrance exams, vacant places, and tuition fees
The YSU admission lists for the undergraduate part-time studies will be posted on October 30 on the website ysu.am ("Admission" -> "Undergraduate Admission" -> "Part-time studies"). Applicants admitted to part-time studies should submit the originals of the required documents to the relevant dean's office on November 1, in accordance with Point 12 of the part-time studies admission regulations).
Part-time classes begin on November 1.
If the applicant is accepted to part-time studies at YSU and is conscripted into the national army, a family member should visit the dean’s office of the respective faculty from November 1 to 5, submitting the required documents, as well as the certificate of departure to the national army and form a postponement, otherwise the applicant will lose his place.
Working days and hours of the part-time studies Admissions Committee for the 2023-2024 academic year