ՏՏ կրթական և հետազոտական կենտրոնում տեղի ունեցավ «Տեղեկատվական համակարգերի կառավարում» մասնագիտության շրջանավարտների դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը:
Յուրաքանչյուր տարի ՏՏ կրթական և հետազոտական կենտրոնի բազմաթիվ շրջանավարտներ համալրում են ՏՏ ոլորտի հայաստանյան և արտասահմանյան կազմակերպությունների լավագույն մասնագետների շարքերը:
Արարողությանը ներկա էին ԵՊՀ ակադեմիական/ուսումնական հարցերի գծով պրոռեկտոր Էլինա Ասրիյանը, ՏՏԿՀ գիտական ղեկավար, ֆ.մ.գ.դ., պրոֆեսոր-էմերիտուս Սամվել Շուքուրյանը, դասախոսներ, ուսանողներ, հյուրեր:
Է. Ասրիյանը, շնորհավորելով շրջանավարտներին մագիստրոսի կոչում ստանալու կապակցությամբ, նշեց. «Դուք 105-րդ սերունդն եք, որ ԵՊՀ-ն ճանապարհում է: Ես հույս ունեմ, որ ձեզանից որոշները կմնան ԵՊՀ-ում՝ ջանք ու եռանդ ներդնելով նաև հաջորդ սերունդներին որպես լավագույն մասնագետ պատրաստելու գործում:
Որտեղ էլ լինեք, ուզում եմ հավատալ, որ կշարունակեք համագործակցել ԵՊՀ-ի հետ, և ԵՊՀ-ն՝ որպես արժեք, միշտ հպարտության զգացում է առաջացնելու ձեզ մոտ։ Վստահ եմ, որ այն ամենը, ինչ դուք կտանեք ձեզ հետ բուհից, հօգուտ ձեզ, մեր երկրի և Երևանի պետական համալսարանի է լինելու»:
Ս. Շուքուրյանն ընդգծեց, որ ուսումնառության ընթացքը ուսանողների հետ համագործակցության միայն սկիզբն է, համագործակցությունը կշարունակվի արդեն աշխատանքային գործունեության շրջանակում:
Միջոցառման ավարտին շնորհակալական խոսքով հանդես եկավ ավարտական կուրսի ավագ, ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի ֆինանսահաշվային ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Գնել Սահակյանը. «Սա իմ երկրորդ բարձրագույն կրթությունն է, դասավանդել եմ ԵՊՀ-ում: ԵՊՀ-ն արդեն 24 տարի է՝ երկրորդ տուն է դարձել ինձ համար: Բայց կյանքը նոր մարտահրավերներ է իր հետ բերում։ Ապագան միջդիսցիպլինար մասնագիտացման մեջ է: Այդ պատճառով է, որ ես ընտրեցի այդ շատ դժվար, բարդ, բայց միևնույն ժամանակ շատ հետաքրքիր ճանապարհը: Ես փորձել եմ երկու տարում լինել պարտաճանաչ ուսանող՝ յուրաքանչյուր դասախոսից վերցնելով առավելագույնը: Շնորհակալ եմ այս կենտրոնից և ուրախ եմ, որ կենտրոնում երկար տարիներ դասավանդելով «Ընդհանուր ֆինանսներ» առարկան՝ մտա այս կենտրոն նաև որպես ուսանող:
Այստեղ երկու տարում կարելի է ձեռք բերել այնպիսի գիտելիքներ, որոնք աշխատավայրում հնարավոր չէր լինի ձեռք բերել տասնյակ տարիների ընթացքում»:
Հավելենք, որ լավագույն առաջադիմություն ունեցող ԵՊՀ 42 շրջանավարտների ավարտական վկայականների հանձնման հանդիսավոր արարողության ժամանակ ՏՏ կրթական և հետազոտական կենտրոնի ուսանող Էդուարդ Ամիրբեկյանն իր ավարտական վկայականը ստացավ կենտրոնի գիտական ղեկավար Ս. Շուքուրյանից: Էդուարդը կենտրոնում ուսանելու տարիներին իրեն դրսևորել է որպես կիրթ, բանիմաց ուսանող, վայելել է պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի և համակուրսեցիների հարգանքը, ինչպես նաև դրսևորել ակտիվ հասարակական գործունեություն:

At the IT Educational and Research Center, the Diploma Awarding Ceremony for graduates of the "Information Systems Management" program was held recently.
Every year, many graduates from the IT Educational and Research Center go on to excel as specialists in leading IT organizations both in Armenia and abroad.
The ceremony was attended by Elina Asriyan, Vice-Rector for Academic Affairs at YSU, and Professor Emeritus Samvel Shukuryan, Ph.D., Scientific Head of ITERC, as well as lecturers, students and other guests.
Vice-Rector E. Asriyan extended her congratulations to the graduates, stating, "You are the 105th cohort to graduate from YSU. I hope that some of you will continue your journey here, contributing to the training of future generations as exemplary specialists.
Wherever you are, I hope you will continue to cooperate with YSU, and carry the pride of being part of this institution with you. I am sure that everything you take from your time at the university will benefit not only you but also contribute positively to our country and Yerevan State University."
S. Shukuryan emphasized that the educational journey is just the beginning of a collaborative relationship with students, which will continue through their professional careers.
At the end of the event, Gnel Sahakyan, Acting Head of the Financial Accounting Chair at the YSU Faculty of Economics and Management, shared his heartfelt gratitude:
"This is my second higher education, and having taught at YSU, it has truly become a second home to me for the past 24 years. However, life presents new challenges, and the future lies in interdisciplinary specialization. That is why I chose this challenging yet fascinating path. Over the past two years, I have strived to be a diligent student, absorbing knowledge from each professor to the fullest. I am deeply grateful to this center and am delighted that, after years of teaching "General Finance", I entered this center also as a student. In these two years, I have gained insights and knowledge that would be difficult to acquire in a workplace over many years."
During the ceremony, diplomas were awarded to the best 42 YSU graduates. Notably, Eduard Amirbekyan, a student from the IT Educational and Research Center, received his diploma from Professor S. Shukuryan. Throughout his studies, Eduard demonstrated exceptional intelligence and knowledge, earning the respect of both his peers and the faculty, and showing active engagement in social activities.