1994 թվականից Երևանի պետական համալսարանի քիմիայի ֆակուլտետում գործում էին Դեղագործական քիմիայի բաժինը և համանուն ամբիոնը, որոնք 2012 թ. վերանվանվել են Դեղագիտության բաժին և Դեղագիտության ամբիոն։ Այդ ստորաբաժանումների հենքի վրա 2017 թ. կրթական, գիտահետազոտական և ներդրումային (ինովացիոն) գործառույթների իրականացման առաքելությամբ ԵՊՀ-ում ստեղծվել է Ֆարմացիայի ինստիտուտը, որի գերագույն նպատակն է միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան դեղագետ մասնագետների պատրաստումը, ինչը Հայաստանի Հանրապետությունում դեղարդյունաբերության զարգացման կարևորագույն նախապայմաններից է:
Կրթական բաղադրիչը
ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտում գործում է ուսուցման եռաստիճան համակարգ՝ բակալավրիատական, մագիստրոսական, ասպիրանտական։ Ինստիտուտում ստեղծված են միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան գիտակրթական գործունեություն ծավալելու իրական հնարավորությունները «Ֆարմացիա» մասնագիտության գրեթե բոլոր ուղղություններով:
Գերմանական ASIIN միջազգային գործակալությունը հավատարմագրել է «Ֆարմացիա» բակալավրի և մագիստրոսի կրթական ծրագրերը:
Ինստիտուտը հագեցած է նորագույն տեխնոլոգիաներով և ուսուցման գործընթացում կիրառվող նորարարական մեթոդներով, ինչն ուսանողներին հնարավորություն է ընձեռում տեսական գիտելիքները գործնականում լիարժեք կիրառելու: Ինստիտուտում ներդրված հեռաուսուցման համակարգի շնորհիվ ուսանողների համար կազմակերպվում են նաև առցանց դասախոսություններ՝ արտերկրի գործընկեր համալսարանների գիտնականների ներգրավմամբ։
Հետազոտական բաղադրիչը
Ֆարմացիայի ինստիտուտում գործող լաբորատորիաներում կատարվում են գիտական հետազոտություններ ոչ սպիտակուցային ամինաթթուների, պեպտիդների և այլ՝ պոտենցիալ դեղաբանորեն ակտիվ միացությունների սինթեզի և դրանց բժշկակենսաբանական սկրինինգի, Հայկական լեռնաշխարհի բուսական բազմազանության հենքի վրա՝ յուրահատուկ հալենային և նորհալենային դեղապատրաստուկների ստացման, բժշկական կենսատեխնոլոգիայի, դեղերի կառուցվածքային հետազոտման ու որակի գնահատման և այլ ուղղություններով: Հետազոտությունները կատարվում են ինչպես հանրապետական բազային և թեմատիկ, այնպես էլ միջազգային գիտական դրամաշնորհային ծրագրերի («ISTC», «CRDF», «VolkswagenStiftung») ֆինանսավորման շրջանակում:
Միջազգային և տեղական համագործակցությունը
ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտը սերտ համագործակցում է արտերկրի դեղագործական և հարակից մասնագիտական առաջատար համալսարանների ու գիտահետազոտական կենտրոնների հետ: Դրանցից են ՌԴ Բելգորոդի պետական հետազոտական համալսարանը, Ռուսաստանի ժողովուրդների բարեկամության համալսարանը, Մոսկվայի Մ․ Վ․ Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանը, Գերմանիայի Ռոստոկի և Վիսմարի համալսարանները, ՌԴ ԳԱ Ա. Նեսմեյանովի անվան էլեմենտօրգանական միացությունների ինստիտուտը և այլն: Ինստիտուտի ուսանողները և ասպիրանտները հնարավորություն ունեն նշյալ հաստատություններում կատարելու հետազոտություններ և գրելու իրենց ավարտական, մագիստրոսական և ատենախոսական աշխատանքները։
Բակալավրիատում և մագիստրատուրայում ուսուցումը կազմակերպվում է ՌԴ Բելգորոդի պետական հետազոտական և Ռուսաստանի ժողովուրդների բարեկամության համալսարանների դեղագործական ֆակուլտետների հետ հաստատված համատեղ կրթական ծրագրերով, ինչի շնորհիվ շրջանավարտներին շնորհվում է դեղագետի (պրովիզորի) որակավորմամբ կրկնակի (երկու համալսարանների) դիպլոմ:
Ֆարմացիայի ինստիտուտում բակալավրիատում կազմակերպվում է նաև անգլերենով ուսուցում օտարերկրյա ուսանողների համար:
Ինստիտուտն արդյունավետ համագործակցում է բժշկական տարբեր հաստատությունների, դեղագործական ընկերությունների, դեղատնային ցանցերի, հայաստանյան գիտահետազոտական կենտրոնների հետ, որոնց թվում են ՀՀ ԳԱԱ «Հայկենսատեխնոլոգիա» գիտաարտադրական կենտրոնը, ՀՀ ԳԱԱ ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտը և այլն: Գործընկեր կազմակերպություններում անցկացվում են մասնագիտական առարկաների լաբորատոր աշխատանքներ ու արտադրական պրակտիկաներ, կատարվում են ավարտական, մագիստրոսական և ատենախոսական աշխատանքների գործնական հետազոտություններ:
Պրոֆեսորադասախոսական կազմը
Ֆարմացիայի ինստիտուտում դասավանդում են հանրապետության անվանի ու առաջատար մասնագետներ, որոնք՝ որպես հրավիրյալ դասախոսներ, արտերկրի համալսարաններում նույնպես կարդում են դասախոսություններ, վերապատրաստումներ են անցնում միջազգային հեղինակավոր ուսումնական և գիտական հաստատություններում, ինչպես նաև ներգրավված են տեղական ու միջազգային հետազոտական ծրագրերում։
Ուսանողներին ընձեռվող հնարավորությունները
Ընդլայնված համագործակցության շնորհիվ ուսանողները հնարավորություն ունեն ստանալու անվանական կրթաթոշակներ և ուսման վարձի մասնակի փոխհատուցում։
Փոխանակման ծրագրերի շրջանակում Ֆարմացիայի ինստիտուտի ուսանողները հնարավորություն ունեն նաև կրթություն ստանալու արտերկրի հեղինակավոր համալսարաններում։
Ֆարմացիայի ինստիտուտում ստեղծվել է դեղատնային մոդել՝ կրթական առավել նպաստավոր միջավայր ապահովելու համար: Դեղատնային մոդելը դասընթացները դարձնում է իրավիճակային խնդիրներով լի՝ ուսանողներին տալով դեղատնային գործնական գիտելիքներ հենց համալսարանում:
Շրջանավարտների կարիերան
ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտի շրջանավարտները կարող են աշխատել ինչպես հայաստանյան, այնպես էլ արտերկրի դեղագործական և հարակից մասնագիտական ոլորտներում գործող պետական ու մասնավոր կառույցներում՝ որպես դեղագետ, կլինիկական դեղագետ, դեղագետ-տեխնոլոգ, դեղագետ-քիմիկոս, դեղագետ-ներկայացուցիչ, փորձագետ, դեղագործական շուկայի մարքեթոլոգ, գիտաշխատող, դասախոս և այլն։
ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտը պարբերաբար կազմակերպում է Շարունակական մասնագիտական զարգացման (ՇՄԶ) դասընթացներ դեղագետների և դեղագործների համար։

4. About the institute
In the Faculty of Chemistry of Yerevan State University, the department of pharmaceutical chemistry and the homonymous chair have been operating since 1994. In 2012, they were renamed the department of pharmacology and the chair of pharmacology. Based on those units the Institute of Pharmacy was established at YSU in 2017 with the mission of implementing educational, research, and investment (innovation) functions, the ultimate goal of which is the training of pharmaceutical specialists by international standards, and it is one of the most important prerequisites for the development of the pharmaceutical industry in the Republic of Armenia.
The YSU Institute of Pharmacy has a three-level education system: Undergraduate, Master's, and Postgraduate. The institute has created real opportunities to carry out scientific and educational activities by international standards in almost all directions of the specialty "Pharmacy".
The German ASIIN International Agency has accredited the "Pharmacy" bachelor's and master's educational programs.
The institute is equipped with the latest technologies and innovative methods used in the teaching process, which enables students to apply theoretical knowledge in practice fully. Thanks to the distance learning system implemented in the institute, online lectures are also organized for students with the involvement of scientists from partner universities abroad.
In the laboratories operating at the Institute of Pharmacy, scientific research is carried out on the synthesis of non-protein amino acids, peptides, and other potentially pharmacologically active compounds and their medico-biological screening, medical biotechnology, structural research, and quality assessment of medicaments, obtaining unique gallenic and new gallenic preparations based on the plant diversity of the Armenian highlands. The research is carried out within the framework of funding of both republican base-thematic and international scientific grant programs ("ISTC", "CRDF", "VolkswagenStiftung").
The YSU Institute of Pharmacy closely cooperates with leading pharmaceutical and related professional universities and research centers abroad. Among them is the Belgorod State Research University of the Russian Federation, The Peoples' Friendship University of Russia, and the Moscow State University after M.V. Lomonosov, the University of Rostock and Weizmann in Germany, Institute of Element-Organic Compounds named after A. Nesmeyanov of the National Academy of Sciences of Russian Federation, etc. Students and post-graduate students of the institute have the opportunity to conduct research and write their graduation papers, Master's theses, and dissertations in the mentioned institutions. In the framework of cooperation, joint research is also carried out within the framework of international grant programs.
Joint educational programs established with the pharmaceutical faculties of Belgorod State Research and Russian Peoples’ Friendship Universities organize undergraduate and graduate studies, thanks to which graduates are awarded a double (two universities) diploma with the qualification of a pharmacist.
In the Institute of Pharmacy, undergraduate courses are also organized in English for foreign students.
The institute effectively cooperates with various medical institutions, pharmaceutical companies, pharmacy chains, and Armenian scientific research centers, among which are RA NAS "ArmBioTech" scientific production center, RA NAS Physiology Institute, etc. In partner organizations, laboratory activities and production practices of professional subjects are conducted, and practical research for graduation papers, master's theses, and dissertations are carried out.
Renowned and leading specialists of the Republic teach at the Institute of Pharmacy, who, as guest lecturers, also give lectures at foreign universities, undergo training in prestigious international educational and scientific institutions, and are also involved in local and international research programs.
Thanks to the expanded cooperation, students have the opportunity to receive nominal scholarships and partial reimbursement of tuition fees.
Within the framework of exchange programs, students of the faculty have the opportunity to study at prestigious universities abroad.
A pharmacy model has been established at the Institute of Pharmacy to provide a more conducive learning environment. The pharmacy model makes the courses full of situational problems, giving students practical pharmacy knowledge right in the university.
Graduates of YSU Institute of Pharmacy have the opportunity to work both in Armenia and abroad in the state and private institutions operating in the pharmaceutical and related professional fields as a pharmacist, clinical pharmacologist, pharmacist-technologist, pharmacist-chemist, pharmacist-representative, expert, pharmaceutical marketer, researcher, lecturer, etc.