Գերմանական ASIIN միջազգային գործակալությունը հավատարմագրել է «Ֆարմացիա» բակալավրի և մագիստրոսական կրթական ծրագրերը:
ՄասնագիտությունըՖարմացիա
Կրթական ծրագրի անվանումըՖարմացիա
Ուսման տևողությունըՄեկ տարի*, 60 ECTS կրեդիտ
Շնորհվող որակավորումըՖարմացիայի մագիստրոս
Ուսումնառության լեզունՀայերեն
Ուսման վարձը650 000 ՀՀ դրամ
* 4 ենթակիսամյակներով: Ենթակիսամյակի տևողությունը 8 շաբաթ է, որն ամփոփվում է քննական շրջանով, իսկ վերջին ենթակիսամյակը՝ մագիստրոսական թեզի պաշտպանությամբ:
Ծրագիրը կազմված է հիմնական մասնագիտական դասընթացներից, ներառում է նաև մասնագիտական պրակտիկա:
Ընդունելությունն անցկացվում է երկու փուլով:
1-ին փուլով ընդունելության մրցույթին մասնակցելու հնարավորություն ունեն ԵՊՀ բակալավրիատի նույն մասնագիտության (կրթական ծրագրի) վերջին երեք ուսումնական տարիների (ուսումնական տարիների հաշվարկը սկսվում է գործող ուսումնական տարվանից) շրջանավարտները՝ ըստ իրենց ամփոփիչ ատեստավորման գնահատականի և դիպլոմի հավելվածում գրանցված միջին որակական գնահատականի (ՄՈԳ-ի):
1-ին փուլով դիմորդների ընդունելությունը կատարվում է առանց ընդունելության քննության, մրցութային կարգով ատեստավորման գնահատականի և ՄՈԳ-ի շեմի հաշվառմամբ:
Տվյալ փուլում ընդունելության մուտքային պահանջները յուրաքանչյուր տարի սահմանվում են ռեկտորի հրամանով:
Ընդունելության 2-րդ փուլի դիմում-հայտերն ընդունվում են միայն «Ֆարմացիա», «Դեղագործություն», «Դեղագործական քիմիա», «Բուժական գործ» և «Ստոմատոլոգիա» բակալավրի կրթական ծրագրերի դիմորդներից, ինչպես նաև  հարակից այն բակալավրի կրթական ծրագրերից, որոնց շրջանակում ուսումնասիրվել են «Կենսաբանություն», «Անատոմիա և ֆիզիոլոգիա» և «Կենսաքիմիա» դասընթացները:
Ընդունելության քննության անցկացման ձևաչափը՝ բանավոր:
2-րդ փուլի ընդունելության քննությունը կազմակերպվում է հետևյալ կերպ՝
• «Ֆարմացիա», «Դեղագործություն», «Դեղագործական քիմիա», «Բուժական գործ» և «Ստոմատոլոգիա» բակալավրի կրթական ծրագրերից դիմորդների համար ընդունելությունը անցկացվում է հարցազրույցով,
• հարակից այն բակալավրի կրթական ծրագրերից, որոնց շրջանակում ուսումնասիրվել են «Կենսաբանություն», «Անատոմիա և ֆիզիոլոգիա» և «Կենսաքիմիա» դասընթացները, դիմորդների համար ընդունելությունը անցկացվում է մասնագիտական բանավոր քննությամբ՝ նախօրոք տրված հարցաշարով:
Կրթական ծրագրի նպատակն է պատրաստել ֆարմացիայի ոլորտի խոր և համակողմանի գիտելիքներով օժտված մասնագետներ, որոնք կլինեն առողջապահական թիմի անբաժանելի անդամ և պատասխանատու կլինեն դեղորայքի ճիշտ օգտագործման ու բուժառուների անվտանգության համար, ուսանողներին օժտել մասնագիտական կարողություններով՝ ֆարմացիայի ոլորտի տարբեր ուղղություններով (դեղանյութերի սինթեզի, կառուցվածքի հետազոտման և հավաստագրման, ազդեցության մեխանիզմների ուսումնասիրման, դեղանյութերից նոր դեղաձևերի ստացման և այլն) հետազոտական գործունեությամբ զբաղվելու համար:
Ծրագրի ավարտին ուսանողն ունակ կլինի ներկայացնելու ֆարմացիայի վերջին նվաճումները, որոնք կիրառվում են աշխատանքում, ուսումնառության և հետազոտության գործընթացներում, ֆարմացիայի, առողջապահության և հարակից ոլորտների զարգացման ռազմավարական մոտեցումները, տեսությունները և առաջավոր սկզբունքները, գիտական հետազոտությունների, ինչպես նաև դասավանդման մեթոդների և դրանց առնչվող տեսությունների արդի մոտեցումները։
Ծրագրի ավարտին ուսանողն ունակ կլինի ներկայացնելու առանցքային մասնագիտական հմտություններ, որոնք անհրաժեշտ են հետազոտական ու նորարարական գործունեություն իրականացնելիս՝ ֆարմացիայի, առողջապահության և հարակից ոլորտների գիտելիքը համակցելու և նոր գիտելիք ստեղծելու, ինչպես նաև նոր և անծանոթ իրավիճակներում ֆարմացիայի տեսական ու գործնական խնդիրներ լուծելու համար, ցուցաբերելու արդյունավետ հաղորդակցման հմտություններ բուժառուների, գործընկերների, առողջապահության ոլորտի այլ մասնագետների և հանրության շրջանում՝ ապահովելով խորհրդատվության տրամադրում և տեղեկատվության տարածում:
Ծրագրի ավարտին ուսանողն ունակ կլինի հավաքելու, պահպանելու, մշակելու, վերլուծելու, գնահատելու, մեկնաբանելու և ներկայացնելու տեղեկատվությունը մասնագիտական բարդ խնդիրների լուծման նպատակով՝ վարժ կիրառելով համակարգչային մասնագիտացված արդի ծրագրերը, հետազոտելու, վերլուծելու և արժևորելու մասնագիտական ոլորտի հիմնախնդիրները, առաջադրելու դրանց լուծման գիտահենք արդիական մոտեցումներ, կանխատեսելու հնարավոր զարգացումները, մշակելու մասնագիտական ոլորտի գիտելիքի և պրակտիկայի ընդլայնմանը միտված նորարարական ու ստեղծագործական լուծումներ, ծավալելու մասնագիտական և գիտահետազոտական գործունեություն միջազգային ասպարեզում, ծավալելու լիարժեք և ինքնուրույն մասնագիտական գործունեություն ֆարմացիայի և առողջապահության ոլորտում՝ կիրառելով մասնագիտական խոր գիտելիքներ, կարողություններ, հմտություններ՝ դրսևորելով պատշաճ վարվելակերպ:
Ֆարմացիայի ինստիտուտում գործում են մասնագիտական ամբիոններ, որոնք հագեցած են դեղատնային և անալիտիկ ժամանակակից սարքավորումներով, կահավորված ուսումնական և ուսումնագիտական լաբորատորիաներով (դեղատնային և գործարանային տեխնոլոգիայի, դեղաբանության, դեղագրքային անալիզի, դեղագիտական քիմիայի և այլն) և աշխատասենյակներով:
Ֆարմացիայի ինստիտուտում գործող լաբորատորիաները
Դեղերի որակի հսկման և մոնիթորինգի գիտաուսումնական կենտրոնի լաբորատորիա
Ֆարմացիայի գիտահետազոտական կենտրոն
Ֆարմակագնոզիայի ուսումնական լաբորատորիա
Կենսատեխնոլոգիայի լաբորատորիա
Ընդհանուր հիգիենայի ուսումնական լաբորատորիա
Թունաբանական քիմիայի լաբորատորիա
Դեղերի արդյունաբերական արտադրության ուսումնական լաբորատորիա
Դեղերի ներդեղատնային պատրաստման ուսումնական լաբորատորիա
Ֆարմքիմիայի լաբորատորիա
Ֆարմտեխնոլոգիայի և ֆարմացիայի էկոնոմիկայի ու կառավարման ամբիոնի գիտաուսումնական լաբորատորիա
Ինստիտուտում առկա են համակարգիչներով հագեցած լսարաններ, որոնք հնարավորություն են տալիս կազմակերպելու դիդակտիկ նյութերով հագեցած դասախոսություններ, ինչպես նաև հեռուսուցմամբ առցանց դասախոսություններ:
Դասընթացների լիարժեք յուրացման համար ուսանողներին տրամադրվում են նաև էլեկտրոնային նյութեր և գրքեր, իսկ որոշ տպագիր գրքեր և ուսումնամեթոդական ձեռնարկներ ուսանողները հնարավորություն ունեն ձեռք բերելու ԵՊՀ գրադարանից և ֆարմացիայի ինստիտուտի գրասենյակից:
Պրակտիկան անցկացվում է հետևյալ կառույցներում՝ ՀՀ ԳԱԱ «Հայկենսատեխնոլոգիա ԳԱԿ» ՊՈԱԿ, ՀՀ ԳԱԱ օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոն, ՀՀ ԳԱԱ Լ․ Օրբելու անվան ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտ, Կուրորտաբանության և ֆիզիկական բժշկության գիտահետազոտական ինստիտուտ, «Ակադեմիկոս Է. Գաբրիելյանի անվան դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոն» ՓԲԸ և այլն:
«Ֆարմացիա» մագիստրոսական ծրագրի շրջանավարտները կարող են աշխատանքի ընդունվել դեղագործության և դրնաց հարակից մասնագիտական ոլորտներում գործող կառույցներում` հանրային և հիվանդանոցային դեղատներ (դեղագետ), բժշկական հիմնարկներ, դեղարտադրող ընկերություններ (դեղարտադրության ոլորտի որակավորված անձ, դեղագետ-տեխնոլոգ), ՀՀ առողջապահության նախարարության դեղային քաղաքականության և բժշկական տեխնոլոգիաների վարչություն (գլխավոր մասնագետ, առաջատար մասնագետ, մասնագետ), ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմին (դեղագետ-տեսուչ), փորձագիտական կենտրոններ (որակի հսկման և գնահատման փորձագետ, փորձագետ), դեղերի մեծածախ իրացման կազմակերպություններ (պատասխանատու դեղագետ, դեղագործական շուկայավարման մասնագետ), արտասահմանյան դեղարտադրողների հայաստանյան ներկայացուցչություններ (դեղագետ-ներկայացուցիչ, դեղերի առաջմղման մասնագետ), գիտահետազոտական հաստատություններ (հետազոտող-գիտաշխատող), կրթական հաստատություններ (դասախոս, ասիստենտ)։
Ծրագրի շրջանավարտները կարող են ուսումը շարունակել ինչպես Երևանի պետական համալսարանի ֆարմացիայի ինստիտուտի ամբիոնների, այնպես էլ Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի և ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի մասնագիտական տարբեր ինստիտուտների ասպիրանտուրայում:

The German ASIIN International Agency has accredited the "Pharmacy" bachelor's and master's educational programs.
SpecialtyPharmacy
Program TitlePharmacy
Study DurationOne year*, 60 ECTS Credits
Qualification AwardedMaster’s Degree in Pharmacy
Language of StudyArmenian
Mode of StudyFull-Time
Tuition Fee 650 000 AMD
* With 4 semesters, each lasting 8 weeks, followed by an exam period. Master's thesis defense is carried out in the final semester.
The program includes fundamental professional courses and organizes professional practice (internship).
Admission is conducted in two stages.
Graduates of the last three academic years (the calculation of academic years starts from the current academic year) of the same specialty (educational program) of the YSU undergraduate study have the opportunity to participate in the 1st stage of admission, according to their final certification score and GPA documented in the diploma supplement.
The admission of applicants in the 1st stage is carried out without an entrance exam, in a competitive manner, based on their certification score and meeting a minimum GPA threshold.
The entrance requirements at this stage are set each year by the order of the rector.
Applications for the 2nd stage of admission are accepted only from the applicants of "Pharmacy", "Pharmaceutics", "Pharmaceutical Chemistry", "General Medicine" and "Dentistry" bachelor's educational programs, as well as from the related bachelor's educational programs, within the framework of which " Biology", "Anatomy and Physiology" and "Biochemistry" courses are studied.
The entrance exam format is oral.
The entrance exam for the 2nd stage is organized as follows:
• Admission for applicants from "Pharmacy", "Pharmaceutics", "Pharmaceutical Chemistry", "General Medicine" and "Dentistry" bachelor's educational programs is conducted through an interview.
• Admission for applicants from related bachelor's educational programs, within the framework of which "Biology", "Anatomy and Physiology" and "Biochemistry" courses are studied, is conducted through a professional oral examination with a questionnaire provided in advance. Top of Form
The questionnaire is available in the Admission section.
Aim of the Program
The educational program aims to equip specialists with extensive knowledge in pharmacy, enabling them to play a crucial role in healthcare teams by ensuring the safe and effective use of medications. It also focuses on developing students' professional capabilities for conducting research across various directions of pharmacy, including synthesizing medicinal substances, investigating and certifying structures, studying mechanisms of action, and developing new dosage forms from medicinal substances.
At the end of the program, students will demonstrate proficiency in presenting the latest advancements in pharmacy applied to work, learning, and research processes, as well as strategic approaches, theories and advanced principles in the development of pharmacy, healthcare and related fields, modern approaches to scientific research, teaching methods and related theories.
At the end of the program, the student will master key professional skills that are necessary for combining the knowledge of pharmacy, healthcare and related fields and creating new knowledge, as well as solving theoretical and practical challenges in pharmacy in new and unfamiliar situations, demonstrating effective communication skills with patients, colleagues, healthcare professionals and the public, providing counseling services and disseminating information while engaging in research and innovation activities.
At the end of the program, students will have the ability to collect, store, process, analyze, evaluate, interpret, and present information using modern specialized computer programs to solve complex professional problems. They will conduct research, analyze and evaluate issues within the professional field, propose modern scientific approaches for solutions, predict potential developments, and develop innovative and creative solutions to advance knowledge and practice in the field. Additionally, students will be able to engage in international professional and scientific research activities and carry out full and independent professional activities in pharmacy and healthcare, applying deep professional knowledge, abilities, skills, and demonstrating appropriate behavior.
The Institute of Pharmacy has professional chairs equipped with modern pharmacy and analytical equipment, equipped educational and research laboratories (pharmacy and factory technology, pharmacology, pharmacology analysis, pharmaceutical chemistry, etc.), and offices.
Laboratories operating at the Institute of Pharmacy
• Laboratory of the Scientific and Educational Center for Drug Quality Control and Monitoring
• Pharmaceutical Research Center
• Pharmacognosy Educational Laboratory
• Biotechnology Laboratory
• General Hygiene Teaching Laboratory
• Toxicological Chemistry Laboratory
• Industrial Drug Production Educational Laboratory
• In-pharmacy Drug Preparation Training Laboratory
• Pharmaceutical Chemistry Laboratory
• Pharma Technology and Pharmacy Economics and Management Scientific and Educational laboratory of the Chair
The institute has classrooms equipped with computers, which makes it possible to organize lectures equipped with didactic materials, as well as online lectures for distance learning.
To master the courses fully, students are also provided with electronic materials and books, and students can borrow some printed books and educational manuals from the YSU library and the office of the Institute of Pharmacy.
The internship is conducted in the following institutions: "Armbiotechnology SPC" SNPO of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, Scientific Technological Center of Organic and Pharmaceutical Chemistry of NAS RA, L. A. Orbeli Institute of Physiology of NAS RA, Scientific Research Institute of Spa Treatment and Physical Medicine, "Scientific Center of Drug and Medical Technology Expertise After Academician Emil Gabrielyan" CJSC, etc.
Graduates of the "Pharmacy" Master's program can work in institutions operating in pharmacy and related professional fields: public and hospital pharmacies (pharmacist), medical institutions (clinical pharmacologist), drug manufacturing companies (qualified specialist pharmaceutical production, pharmacist-technologist), the Centre of Drug and Medical Technology Expertise of the Ministry of Health of the Republic of Armenia (chief specialist, leading specialist, specialist), Armenian Health and Labor Inspection Body (pharmacist-inspector), expert centers (quality control and evaluation expert, expert), pharmaceutical wholesale organizations (responsible pharmacologist, pharmaceutical marketing specialist), Armenian representative offices of foreign pharmaceutical manufacturers (pharmacist-representative, drug promotion specialist), research institutions (researcher), educational institutions (lecturer, assistant).
Graduates of the program can continue their studies both at the chairs of the Institute of Pharmacy, Yerevan State University, as well as at post-graduate programs of different professional institutes of Yerevan State Medical University after Mkhitar Heratsi and National Academy of Sciences of the Republic of Armenia.