4. Կրթության կազմակերպում
2006 թ․ Երևանի պետական համալսարանում բացվել է հեռակա ուսուցմամբ «Կրթության կազմակերպում» մագիստրոսական կրթական ծրագիրը, որը պատրաստում է կրթության կազմակերպիչներ ոչ միայն Հայաստանի հանրակրթության և բարձրագույն կրթության ոլորտների, այլև Սփյուռքի ամենօրյա հայկական դպրոցների համար։
«Կրթության կազմակերպում» մագիստրոսական կրթական ծրագրի տևողությունը 2,5 տարի է, որի ավարտին շրջանավարտն ստանում է կրթության մագիստրոսի աստիճան, կրթության կազմակերպիչի որակավորում։
Ընդունելությունն անցկացվում է բանավոր քննության ձևաչափով ընդհանուր մանկավարժությունից: Մանրամասները՝ «Ընդունելություն» բաժնում:
Կրթական ծրագրի նպատակն է հանգամանորեն ներկայացնել ՀՀ հանրակրթության և բարձրագույն կրթության համակարգերի կառուցվածքը, կրթական քաղաքականության նպատակը, խնդիրները, ռազմավարությունը և իրականացման ուղիները, կրթական համակարգերի գործունեության իրավական դաշտը, կրթությունը խթանող գործոնները և կառավարման հիմնահարցերը։
Ծրագրի շրջանակում ուսանողներն ստանում են գիտելիքներ կառավարման տեսությունների մասին, ուսումնասիրում են կրթության կառավարման էությունը, սկզբունքները, գործառույթները, մեթոդներն ու ոճերը։ Կառավարման բուն դասընթացների շրջանակում ձեռք են բերում կառավարման կարողություններ և հմտություններ, որոնք գործնականորեն ամրապնդվում են մասնագիտական պրակտիկայի ընթացքում։
«Կրթության կազմակերպում» կրթական ծրագրում դասավանդվող դասընթացների առարկայացանկը կազմվել է միջազգային կրթական առաջավոր փորձի հիման վրա։ Հաշվի առնելով այն, որ Հայաստանի Հանրապետության հանրակրթական և բարձրագույն դպրոցներին այսօր անհրաժեշտ են ժամանակի պահանջներին համապատասխան գիտելիքներով զինված բանիմաց կառավարիչներ։

4. Education Management
In 2006, Yerevan State University opened the Master's degree part-time program "Education Management", which trains educational organizers not only for the field of general and higher education in Armenia, but also for daily Armenian schools of the Diaspora.
The purpose of the educational program is to thoroughly present the structure of the general and higher education systems of the Republic of Armenia, the purpose, objectives, strategy and ways of implementing educational policy, the legal acts of the activity of educational systems, factors stimulating the education, and the main management issues.
Within the framework of the program, students gain knowledge about management theories, study the core, principles, functions, methods and styles of educational management. Within the framework of the management courses, they acquire managerial skills and abilities that are strengthened during professional practice.
The list of courses taught in the educational program "Education Management" was compiled on the basis of the best international educational experience. Taking into account the fact that general education and higher education schools of the Republic of Armenia today need knowledgeable leaders armed with knowledge that meets current requirements, their professional training is relevant.
The duration of the master's educational program "Education management" is 2.5 years, after which the graduate receives a master's degree in education, the qualification of an education organizer