4. Մեխանիկայի ամբիոն
ԵՊՀ ֆիզիկամաթեմատիկական և մեխանիկամաթեմատիկական ֆակուլտետներում մեխանիկայի բաժինը գործում էր 1950-ականներից՝ Տեսական մեխանիկայի և Առաձգականության ու պլաստիկության տեսության (1978-ից՝ Հոծ միջավայրի մեխանիկայի) ամբիոններով։ Ամբիոնների կազմավորման գործում կարևոր էր մեխանիկայի հայաստանյան դպրոցի հիմնադիրներ, ԵՊՀ նախկին ռեկտորներ, ակադեմիկոսներ Նագուշ Հարությունյանի և Սերգեյ Համբարձումյանի ներդրումը։
1988 թ. հիմնադրվեց Մեխանիկայի ֆակուլտետը, որի դեկանն էր ակադեմիկոս Վլադիմիր Սարգսյանը։ 2007 թ. վերակազմավորվեց Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետը, որտեղ և գործում է Մեխանիկայի ամբիոնը:
Մեխանիկայի տարբեր ուղղությունների բուռն զարգացմանը մեծապես նպաստել են ամբիոնների դասախոսները, գիտաշխատողները, շրջանավարտները։
Ամբիոնը բակալավրիատում իրականացնում է «Մեխանիկա» կրթական ծրագիրը, իսկ մագիստրատուրայում՝ «Մեխանիկա և կիրառական մաթեմատիկա» կրթական ծրագիրը։ Ամբիոնի կազմում գործում է ուսումնական լաբորատորիա։
Մեխանիկայի ամբիոնի ուսումնական պլաններն ընդգրկում են մեխանիկայի և մաթեմատիկայի ժամանակակից դասընթացներ տեսական մեխանիկայի, հոծ միջավայրի մեխանիկայի, առաձգականության տեսության, հիդրոաերոմեխանիկայի, վարիացիոն հաշվի և օպտիմիզացիայի, ղեկավարման տեսության, մաթեմատիկական ֆիզիկայի, հաշվողական մաթեմատիկայի, ծրագրավորման արդի մեթոդների և տեխնոլոգիաների բնագավառներում։
Բակալավրիատում և մագիստրատուրայում ուսանողներին դասավանդվում են հատուկ մասնագիտական դասընթացներ դեֆորմացվող պինդ մարմնի մեխանիկայի, մեխանիկական համակարգերի օպտիմալ նախագծման, շարժումների ղեկավարման, կայունացման, մոդելավորման ուղղություններով։
Լավագույն շրջանավարտները հնարավորություն ունեն ուսումնառությունը շարունակելու ասպիրանտուրայում՝ «Դեֆորմացվող պինդ մարմնի մեխանիկա» և «Տեսական մեխանիկա» մասնագիտություններով:
Մեխանիկայի ամբիոնի գիտահետազոտական ուղղություններն են՝ դեֆորմացվող միջավայրերի և ֆիզիկամեխանիկական դաշտերի փոխազդեցության խնդիրները, առաձգականության մաթեմատիկական տեսության կոնտակտային և խառը խնդիրները, ալիքների տարածումը և դիֆրակցիան՝ առաձգական և էլեկտրաառաձգական միջավայրերում, դիֆերենցիալ խաղեր շատ նպատակային բազմությունների դեպքում, կառուցվածքային տարրերի օպտիմալ նախագծման և համակարգերի շարժման կայունության և կայունացման ուսումնասիրության խնդիրները, դինամիկական համակարգերի և պրոցեսների ղեկավարումն ու դիտումը։ Հետազոտություններից ստացվող հիմնական արդյունքներն ունեն կիրառական նշանակություն։ Կատարվող գիտահետազոտական աշխատանքներում ներգրավվում են նաև ուսանողները:
Ամբիոնում անցկացվում են գիտական և ուսումնական սեմինարներ: Ամբիոնի դասախոսները և գիտաշխատողները, մագիստրոսներն ու ասպիրանտները իրենց հետազոտությունների մասին զեկուցումներով են հանդես գալիս գիտական սեմինարներում և միջազգային գիտաժողովներում: Շատ հաճախ ամբիոնը կազմակերպում է մեխանիկայի արդի հարցեր և հիմնախնդիրներ քննարկող միջազգային գիտաժողովներ, որոնց մասնակցում են նաև ուսանողները և ասպիրանտները:
Ուսանողները հետազոտական, դիպլոմային աշխատանքներ և մագիստրոսական թեզեր են պատրաստում ամբիոնի գիտական և կրթական ծրագրերին և ուղղություններին համապատասխան։

- Chair of Mechanics
The Department of Mechanics at the Faculty of Physics-Mathematics and Mechanics-Mathematics at Yerevan State University operated since the 1950s, with the Chair of Theoretical Mechanics and the Theory of Elasticity and Plasticity (since 1978, the Chair of Solid Mechanics). The founders of the Armenian school of mechanics, former rectors of YSU, and academicians Nagush Harutyunyan and Sergey Hambardzumyan, made significant contributions to the formation of the chairs.
In 1988, the Faculty of Mechanics was established, with academician Vladimir Sargsyan as its dean. In 2007, the Faculty of Mathematics and Mechanics was reorganized, and the Chair of Mechanics now operates under this faculty.
The professors, researchers, and graduates of the chairs greatly contributed to the rapid development of various directions of mechanics.
The chair offers the "Mechanics" bachelor's degree program and "Mechanics and Applied Mathematics" master's degree program. The chair also has a learning laboratory.
The chair's curricula include modern courses in mechanics and mathematics, covering theoretical mechanics, solid mechanics, theory of elasticity, hydroaeromechanics, variational calculus and optimization, control theory, mathematical physics, computational mathematics, and modern methods and technologies of programming.
During both bachelor's and master's programs, students are taught specialized professional courses in the mechanics of deformable solids, optimal design of mechanical systems, motion control, stabilization, and modeling.
The best graduates have the opportunity to continue their studies in post-graduate programs, specializing in "Mechanics of Deformable Solids" and "Theoretical Mechanics".
The chair's research areas include the interaction problems of deformable media and physical-mechanical fields, contact and mixed problems in the mathematical theory of elasticity, wave propagation and diffraction in elastic and electroelastic media, differential games in multi-objective problems, optimal design of structural elements, and the study of system motion stability and stabilization, as well as control and observation of dynamic systems and processes. The main outcomes of these studies have practical significance. Students are also involved in these research activities.
Scientific and educational seminars are held at the chair. Professors, researchers, master's and post-graduate students of the chair present their research at scientific seminars and international conferences. The chair frequently organizes international conferences discussing current issues and problems in mechanics, with participation from students.
Students prepare research projects, graduation papers, and master's theses in line with the chair's scientific and educational programs and directions.