4. Ակտուարական և ֆինանսական մաթեմատիկայի ամբիոն
2001 թ. ԵՊՀ-ում ստեղծվել է ակտուարական մաթեմատիկային վերաբերող մագիստրոսական ծրագիր, իսկ 2003 թ. գործարկվել է նաև բակալավրիատական ծրագիր: Ծրագրի նպատակն էր ուսանողներին տալ մաթեմատիկային և ակտուարական գիտությանը հարակից ոլորտների գիտելիքներ ու հմտություններ, որոնք անհրաժեշտ են ակտուարի մասնագիտությանը տիրապետելու և որակավորման քննությունները հանձնելու համար: 2007 թ. ԵՊՀ-ում ստեղծվել է Ակտուարական մաթեմատիկայի ամբիոն: 2009 թվականից ամբիոնն իրականացնում է երեք մագիստրոսական ծրագիր` «Ակտուարական մաթեմատիկա», «Ռիսկերի կառավարում» և «Ֆինանսկան մաթեմատիկա» և մեկ բակալավրիատական ծրագիր՝ «Ֆինանսական մաթեմատիկա»։ Հետագայում ամբիոնը վերանվանվել է Ակտուարական և ֆինանսական մաթեմատիկայի ամբիոն։
Ամբիոնը, կարևորելով կրթական ծրագրերի շրջանավարտների համար (ֆինանսական մաթեմատիկոսներ, ակտուարներ, ռիսկերի կառավարիչներ) աշխատանքի հնարավորությունների սստեղծումը, գործակցային կապեր է հաստատել հավանական գործատուների հետ` ՀՀ կենտրոնական բանկ, ՀՀ ֆինանսների նախարարության, հանրապետության առևտրային բանկեր, ապահովագրական ընկերություններ, ներդրումային հիմնադրամներ, կենսաթոշակային հիմնադրամներ, վարկային և այլ տեսակի ֆինանսական կազմակերպություններ, «Նորք» տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոն և այլ կազմակերպություններ։ Ընդ որում, «Ակտուարական և ֆինանսական մաթեմատիկա» մասնագիտության շրջանավարտները պահանջված են ոչ միայն Հայաստանում, այլև աշխարհի տարբեր երկրներում։

- Chair of Actuarial and Financial Mathematics
In 2001, a Master's program in actuarial mathematics was established at YSU, which was succeeded by a bachelor's program launch in 2003. The goal was to provide students with the knowledge and skills in areas related to mathematics and actuarial science, which are necessary for mastering the actuarial profession and meeting requirements. In 2007, the Chair of Actuarial Mathematics was established at YSU. Since 2009, it has been implementing three master's programs: "Actuarial Mathematics", "Risk Management", and "Financial Mathematics", and one bachelor's program: "Financial Mathematics". Later, the unit was renamed the Chair of Actuarial and Financial Mathematics.
Emphasizing the importance of creating job opportunities for graduates of educational programs (financial mathematicians, actuaries, risk managers), the Chair has established cooperative relations with potential employers: the Central Bank of the Republic of Armenia, the Ministry of Finance of the Republic of Armenia, commercial banks of the republic, insurance companies, investment funds, pension funds, credit and other types of financial organizations, "Nork" Information and Analytical Center and other organizations. Moreover, graduates of the "Actuarial and Financial Mathematics" are in demand not only in Armenia, but also abroad.