054201.02.6 - Աշխարհագրություն
Քարտեզագրություն և կադաստրային գործ» մասնագիտությամբ բակալավրի առկա և հեռակա ուսուցման համակարգում ընդունելություն կատարվում է համաձայն «Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ընդունելության (ըստ բակալավրի ու անընդհատ և ինտեգրացված կրթական ծրագրերի) կարգի:
Ուսանողներին տրամադրել ոլորտի հիմնարար գիտելիք՝ ապագա մասնագիտական գործունեությանը համապատասխան, նրանց ծանոթացնել այս ոլորտի տեսական, գործնական և մեթոդական մոտեցումներին, նպաստել նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառմամբ (ArcMap, GIS, Auto Cad) կադաստրային քարտեզների և գեոինֆորմացիոն կարողությունների ձեռքբերմանը, զարգացնել վերլուծական, մոդելավորման, գնահատման և այլ կարևոր կարողություններ, որոնք կարող են օգտագործել շրջանավարտները մասնագիտական կարիերայի ընթացքում, խրախուսել ուսանողների ինքնուրույն և հետազոտական աշխատանքներին և գործնական փորձի վրա հիմնված ուսումնասիրություններին:
1. Նկարագրել կադաստրային գործի հիմնական սկզբունքները և հայեցակարգերը
2. Ձևակերպել և համակողմանի լուսաբանել կադաստրային օբյեկտների առանձնահատկությունները
3. Պարզաբանել և հիմնավորել կիրառվող քարտեզագրական մեթոդի առանձնահատկությունները
4. Տալ մասնագիտական հիմնավորում գույքագրման անհրաժեշտությունը մասին, ընտրել դրանց իրականացման եղանակը
5. Նկարագել գույքագրվող օբյեկտներում տեղի ունեցող փոփոխությունները, ընտրել դրանց դեմ պայքարելու միջոցները
6. Հիմնավորել բնական ռեսուրսների կադաստրի մեթոդական և տեսական մոտեցումները
7. Ներկայացրել անշարժ գույքի օբյեկտների դասակարգման և գնահատման հիմքերը
1. Դասակարգել և սեգմենտավորել անշարժ գույքի օբյեկտները
2. Մշակել և կառուցել համալիր գրաֆիկական ոչ բարդ եռաչափ մոդելներ, վերլուծել, քննարկել և հիմնավորել մոդելների միջոցով ուսումնասիրությունների կարևորությունը
3. Օգտագործել աշխարհագրական տեղեկատվական համակարգերը մասնագիտական ոլորտում խնդիրները լուծելու և հավաստի եզրահանգումները անելու համար
4. Բացահայտել և մշակել առաջարկներ մասնագիտական ոլորտում աշխատանքի արդյունավետությունը բարձրացնելու համար
5. Դասակարգել հողերն ըստ նպատակային նշանակության, կատարել հողերի հաշվառում
6. Ժամանակակից գեոդեզիական սարքերի միջոցով որոշել օբյեկտների կոորդինատները, կատարել սահմանազատման աշխատանքներ
7. Աէրոտիեզերական նկարների վերծանման միջոցով ներկայացնել բնական և հասարակական օբյեկտների և շրջակա տարածքների վիճակը, որոշել դրանցում կատարված փոփոխություններ
8. Ծավալել ինքնուրույն մասնագիտական գործունեություն և իրականացնել հետազոտական աշխատանքներ
9. Ինքնուրույն կիրառել քարտեզագրման ծրագրեր՝ հիմնավորելով կիրառվող ծրագրի արդյունավետությունը
1. Տարբեր աղբյուրներից տեղեկատվություն հայթայթել և վերլուծել, գնահատել և սինթեզել գոյություն ունեցող փաստերը ու ստացված տվյալները
2. Մշակել և պատրաստել նախագծեր, հաշվետվություններ և զեկույցներ, ներկայացնել հետազոտության արդյունքներ
3. Արդյունավետ կերպով պլանավորել աշխատաժամերը և այլ ռեսուրսներ, պահպանել մասնագիտական էթիկայի նորմերը
4. Կիրառել գիտելիքները պրակտիկայում, ձևակերպել և լուծել խնդիրներ
Այն կրթական մոդուլները, որոնք վերջանում են եզրափակիչ քննությունով, 1-ին ընթացիկ քննությունն անցկացվում է ուսանողի գրավոր աշխատանքի գնահատման հիման վրա՝ 4 միավոր առավելագույն արժեքով: 2-րդ ընթացիկ քննությունն անցկացվում է ուսանողի գրավոր ներկայացման գնահատման հիման վրա՝ 4 միավոր առավելագույն արժեքով: Գնահատման բաղադրիչ ինքնուրույն աշխատանք՝ 4 միավոր: Եզրափակիչ քննությունը բանավոր է՝ 8 միավոր առավելագույն արժեքով: Միավորների քայլը 0,5 է:
Առանց եզրափակիչ քննության ավարտվող կրթական մոդուլի համար ստուգումը կատարվում է 2 ընթացիկ քննություններով, 8 միավոր առավելագույն արժեքով: Քննության ձևերն են առաջինը՝ գրավոր, երկրորդը՝ բանավոր: Գնահատման բաղադրիչներ՝ ընթացիկ ստուգում 6 միավոր, ինքնուրույն աշխատանք՝ 6 միավոր։Միավորների քայլը 0.5 է:
Առանց ընթացիկ քննությունների գնահատման ավարտվող կրթական մոդուլների համար նախատեսված եզրափակիչ քննությունը բանավոր է՝ 8 միավոր առավելագույն արժեքով:
Ընթացիկ ստուգում 6 միավոր, ինքնուրույն աշխատանք՝ 6: Միավորների քայլը 0,5 է:
Այն կրթական մոդուլները որոնք ավարտվում են ստուգարքով՝ ստուգումը անցկացվում է բանավոր՝ հիմնված կիսամյակի ընթացքում ուսանողի ակտիվության և հանձնարարված աշխատանքների արդյունքների վրա:
Շրջանավարտները աշխատելու հնարավորություններ ունեն հանրապետության և արտերկրների տարբեր հիմնարկներում` ՀՀ կադաստրի կոմիտե, ՀՀ ԳԱԱ երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտ, ՀՀ Արտակարգ իրավիճակների նախարարություն, ՀՀ շրջական միջավայրի նախարարություն, ՀՀ պաշտպանության նախարարություն, «Անտառային պետական մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ, Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի պետական ծառայություն, «Հայջրնախագիծ ինստիտուտ» ՓԲԸ, «Հայանտառ» ՊՈԱԿ, ՀՀ ՊՆ Վ.Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարան, ՀՀ վիճակագրական կոմիտե, Խանդերյանցի անվան թռիչքատեխնիկական համասարանում, ինչպես նաև ռազմական այլ կառույցներում, մասնավորապես՝ Տիգրան Մեծի, Փոքր Մհերի, Աղեյանի, Իվանյանի անվան ռազմամարզական վարժարաններում և այլն»
Առկա ուսումնական ռեսուրսներից են ժամանակակից սարքավորումներով հագեցած լաբորատորիաները, որոնք գոյություն ունեն ֆակուլտետում:Սրանք հնարավորություն են տալիս ուսուցումը կազմակերպելու էլեկտրոնային, համացանցային, տեսացանցային մեթոդներով: Բացի այդ լաբորատորիաներում ներմուծված են GIS, Auto Cad և այլ ծրագրերը, որոնք կօգնեն ուսանողներին ձեռք բերել ծրագրով նախատեսված վերջնարդյունքները: Լաբորատորիայում տեղադրված է նաև պլոտեր սարքը, որի օգնությամբ հնարավոր է քարտեզների արտադրություն:
ԵՊՀ-ի և ՀՀ կադաստրի պետական կոմիտեյի, Գեոկոսմոս ՓԲԸ-ն, ՀՀՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի միջև, կնքված հուշագրերի հիման վար ուսանողները օգտվում են նաև այդ կազմակերպությունների ռեսուրսներից և տեխնիկական միջոցներից:
Ծրագիրը մշակելիս հիմք են ընդունվել ՀՀ բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության պետական կրթական չափորոշիչները և կրթական ծրագրերը, ինչպես նաև ԵՊՀ բակալավրի կրթական ծրագրի կառուցվածքը և բովանդակությունը:
Ծրագիրը մշակելիս օգտագործվել է Մոսկվայի Մ.Վ. Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի չափորոշիչները՝ քարտեզագրության և գեոինֆորմատիկա մասնագիտությանբ բակալավրի պատրաստման ծրագիրը, ինչպես նաև Նիժնինովգորոդի պետական համալսարանի, Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի, Հյուսիս Կովկասյան Ֆեդերալ համալսարանի քարտեզագրության և կադաստրային գործի մասնագիտության ծրագրային կողմնորոշիչներն ու չափանիշները:
Ընդհանրական կարողություններ.
Դասավանդման/մանկավարժական՝
· դասավանդվող առարկաների ծրագրերի, օրացույցային պլանների կազմման հմտություններ,
· կիրառվող քարտեզագրական և այլ մեթոդների սահմանման և հիմնավորման կարողություն,
· դասավադման ինտերակտիվ մեթոդենրի իմացություն:
Հետազոտական՝
· գրական աղբյուրները մշակելու և ստացվող արդյունքների գիտական հիմնավորման հմտություն,
· մասնագիտական ոլորտում խնդիրներ առաջադրելու և լուծելու հմտություններ,
· կազմելու և մշակելու գրաֆիկական եռաչափ մոդելներ:
Հաղորդակցման՝
· լսարանի հետ հաղորդակցվելու բավարար հմտություն,
· հետազոտության արդյունքները ներկայացնելու, վերլուծելու և քննարկելու կարողություն,
· օտար լեզվի իմացություն:
ՏՀՏ կիրառություն՝
· MS Office փաթեթի (Word, Exsel, PowerPoint) տիրապետում,
· մասնագիտական ժամանակակից ծրագրերի (ArtGIS, AutoCAD) օգտագործման հմտություններ,
· դասավանդվող նյութերի պատրաստման և հեռավար մատուցման կարողություն:
Այլ կարողություններ՝
· նոր գաղափարներ առաջարկելու կարողություն,
ժամանակային ռեսուսների պլանավորման և կառավարման կարողություն
Մասնագիտական կարողություններ՝
· նկարագրել կադաստրային գործի հիմնական սկզբունքները և հայեցակարգերը,
· ձևակերպել և համակողմանի լուսաբանել կադաստրային գործի քարտեզագրության հիմունքները,
· ճանաչել գույքագրվող օբյեկտներում տեղի ունեցող փոփոխությունները (հողերի դեգրադացիա, կառույցների դեֆորմացիա) և հիմնավորել փոփոխությունների դեմ պայքարելու ձևերի համակարգային մոտեցման անհրաժեշտությունը,
· հիմնավորել մասնագիտական գործունեության ոլորտում քարտեզագրության և երկրատեղեկատվական համակարգերի մեթոդաբանական և տեսական հիմքերը, ներկայացնելու ժամանակակից պրոբլեմները,
· դասակարգել հողատեսքեր, անշարժ գույքի տեսակների տեղադիրքի սխեմաներ և քարտեզներ,
· օգտագործել անհրաժեշտ տեղեկատվական համակարգերն ու տեխնոլոգիաները մասնագիտական ոլորտում ոչ բարդ խնդիրներ լուծելու և հավաստի եզրահանգումներ անելու համար,
· ժամանակակից գեոդեզիական սարքերի միջոցով որոշել օբյեկտների կոորդինատները, դասակարգելու դրանք ըստ կատեգորիաներ, կատարել սահմանազատման աշխատանքներ,
· աէրոտիեզերական նկարների վերծանման միջոցով ներկայացնել բնական և հասարակական օբյեկտների և շրջակա տարածքների վիճակը, որոշել դրանցում կատարված փոփոխությունները և ընտրել նեգատիվ երևույթների տվյալները,
վերլուծել, գնահատել և սինթեզել գոյություն ունեցող փաստերը ու ստացված տվյալները,
· մշակել և պատրաստել նախագծեր, հաշվետվություններ և զեկույցներ, ներկայացնելու հետազոտության արդյունքներ,
արդյունավետ կերպով պլանավորել աշխատաժամերը և այլ ռեսուրսներ, պահպանել մասնագիտական էթիկայի նորմերը:
Ընդհանուր պահանջներ.
Գիտական աստիճան՝
· գիտական աստիճան կամ կոչում աշխարհագրության կամ հարակից մասնագիտական ոլորտում, կամ մագիստրոսի կոչում,

054201.02.6 - Geography
Admission to the Bachelor's degree in cartography and cadastral work is carried out following the "Admission to higher educational institutions of the Republic of Armenia (according to Bachelor's, continuous and integrated educational programs)" procedure.
To provide students with fundamental knowledge of the field following their future professional activities, to familiarize them with the theoretical, practical, and methodological approaches, to contribute to the acquisition of cadastral maps and geo-informational skills using the latest technologies (ArcMap, GIS, Auto Cad), to develop analytical, modeling, evaluation and other important skills that graduates can use in their professional careers, encouraging students to engage in independent and research-based studies and practical experience-based studies.
- To describe the main principles and concepts of cadastral work
- To formulate and comprehensively cover the features of cadastral objects
- To clarify and justify the features of the applied cartographic method
- To provide professional justification for the need for inventory, choose the method of their implementation
- To describe the changes taking place in the objects to be inventoried, choose the means of combating them
- To base the methodological and theoretical natural resources cadaster
- To present the basis of classification and assessment of real estate objects
- To classify and segment real estate objects
- To develop and build complex graphic uncomplicated three-dimensional models, analyze
- To discuss and justify the importance of studies using models
- To use geographic information systems to solve problems in the professional field and draw reliable conclusions
- To identify and develop proposals to increase work efficiency in the professional field
- To classify lands according to their intended purpose, perform land accounting
- To determine the coordinates of objects, perform demarcation works using modern geodetic devices to
- To present the condition of natural and public objects and surrounding areas using decoding of aerial photographs, to determine the changes made in them
- To apply mapping programs independently, justifying the effectiveness of the program being used
- To gather information from various sources and analyze, evaluate, and synthesize existing facts and data
- To develop and prepare projects, reports, and reports, as well as present research results
- To effectively plan working hours and other resources, maintain the norms of professional ethics
- To apply knowledge in practice, formulate and solve problems
For academic modules that end with a final exam, the 1st mid-term exam is conducted based on the evaluation of the student's written work with a maximum value of 4 points. The 2nd mid-term exam is conducted based on the evaluation of the student's written presentation with a maximum value of 4 points. Assessment component independent work: 4 points. The final exam is oral with a maximum value of 8 points.
For an academic module ending without a final exam, verification is done with 2 mid-term exams, with a maximum value of 8 points. The first exam is written, and the second - oral. Assessment components: check-up 6 points, independent work 6 points.
The final exam for academic modules completed without assessment of mid-term exams is oral with a maximum value of 8 points.
Mid-term check-up 6 points, independent work: 6.
Academic modules that end with a check-up are carried out orally, based on the student's activity during the semester and the results of the assigned work.
Graduates have opportunities to work in various institutions of the republic and abroad: RA Cadastre Committee, Institute of Geological Sciences of RA NAS, RA Ministry of Emergency Situations, RA Ministry of Environment, RA Ministry of Defense, "Forest State Monitoring Center" SNCO, State Service of Hydrometeorology and Monitoring, "Armenian Water Project" Institute" CJSC, "Armforest" SNCO, Military University named after V. Sargsyan of the RA Ministry of Defense, Statistical Committee of the RA, Flight Technical College named after Khanperyants, as well as other military agencies, in particular, military sports schools named after Tigran the Great, Little Mher, Agheyan, Ivanyan, etc.
Among the available educational resources are laboratories equipped with modern appliances, which exist in the faculty. In addition, GIS, Auto Cad, and other programs are introduced in the laboratories, which will help students achieve the results planned by the program. A plotter device is also installed in the laboratory, which helps to produce maps.
Based on the memorandums signed between YSU and the RA State Cadastre Committee, Geocosmos CJSC, and "Hydrometeorology and Monitoring Center" SNCO, students also use the resources and technical means of these organizations.
While developing the program, the state educational standards and educational programs of RA higher and post-graduate professional education, as well as the structure and content of the YSU bachelor's educational program were taken as a basis.
During the development of the program, the standards of Bachelor's degree program in cartography and geoinformatics of Lomonosov State University, as well as the program orientations and standards of cartography and cadastral work specialty of Nizhny Novgorod State University, Saint Petersburg State University, and North Caucasian Federal University were used.
General abilities:
Teaching/Pedagogical:
· skills in making programs of taught subjects, calendar plans,
· ability to define and justify applied cartographic and other methods,
. Knowledge of interactive teaching methodology.
Research:
· the ability to process literary sources and scientific justification of the obtained results,
· skills in posing and solving problems in the professional field,
· ability to create and develop graphic three-dimensional models.
Communication:
· sufficient ability to communicate with the audience,
· ability to present, analyze, and discuss research results,
. knowledge of a foreign language.
ICT application:
· Mastery of MS Office package (Word, Excel, PowerPoint),
· skills in using modern professional programs (ArtGIS, AutoCAD),
· Ability to prepare and deliver teaching materials remotely.
Other abilities:
· ability to propose new ideas,
. ability to plan and manage time resources
Professional skills:
· describe the main principles and concepts of cadastral work,
· formulate and comprehensively cover the basics of cadastral file cartography,
· recognize the changes taking place in the objects to be inventoried (land degradation, deformation of structures) and justify the need for a systematic approach to ways of combating changes,
· justify the methodological and theoretical foundations of cartography and geographic information systems in the field of professional activity, present modern problems,
· classify plots, location schemes, and maps of types of real estate,
· use the necessary information systems and technologies to solve uncomplicated problems in the professional field and make reliable conclusions,
. to determine the coordinates of objects, to classify them by categories, to perform demarcation works using modern geodetic devices,
. to present the condition of natural and public objects and surrounding areas using decoding of aerial photographs, to determine the changes made in them and to select the data of negative phenomena,
. analyze, evaluate, and synthesize existing facts and data,
· develop and prepare projects, reports and reports, present research results,
. effectively plan working hours and other resources, and observe the norms of professional ethics.
Degree:
· a degree, or title in geography or a related professional field, or a Master's degree;
· availability of 3 scientific or methodical publications in the last five years,
· at least 1 participation in a scientific conference or work seminar in the last 5 years.
Pedagogical experience:
· at least 3 years of professional training or teaching experience,
· participation in training courses during the last 5 years.
Practical work experience:
· work experience in the field of cartography and cadastral work.
Other requirements:
· availability of online materials for at least 50% of taught subjects,
student survey-based grade point average: at least 4.0 (for teaching professors).
The program also envisages the involvement of students in research activities, in this regard the contract signed with the department and the German GIZ company is notable. According to which the internship is carried out by conducting research in environmental and natural resource management in cooperation with the German GIZ international cooperation company.
During their studies, students undergo academic (1st and 2nd year) and production (4th year) internships. Internships are organized in the form of routes in different directions of the territory of RA, also long-term internships are carried out (overnight) in the Byurakan educational center of the university. Measurement, mining works, and drawing up plans are carried out in Yerevan.