Արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոնի բակալավրիատական կրթությունն իրականացվում է «Իրանագիտություն» կրթական ծրագրով:
Արևելագիտության ֆակուլտետ ընդունվելու համար դիմորդը հանձնում է մրցութային երկու քննություն «Հայոց պատմություն» (գրավոր) և «Հայոց լեզու» (գրավոր) կամ «Օտար լեզու» (գրավոր) առարկաներից։
«Իրանագիտություն» կրթական ծրագրի ընդունելության վերաբերյալ մանրամասները՝ «Ընդունելություն» բաժնում:
Ստանալով բարձրագույն մասնագիտական կրթություն՝ ուսանողները ձեռք են բերում անհրաժեշտ գիտելիքներ և գործնական հմտություններ՝ աշխատաշուկայում պահանջված ու մրցունակ մասնագետ լինելու համար: «Իրանագիտություն» կրթական ծրագրում ուսանողները սովորում են 4 տարի՝ ստանալով ինչպես ընդհանուր, այնպես էլ մասնագիտական ու նեղ մասնագիտական գիտելիքներ:
«Իրանագիտություն» կրթական ծրագրի ուսանողներն իրենց մասնագիտական կարողությունները զարգացնելու հնարավորություն են ստանում բակալավրի ուսումնական պլանով նախատեսված կազմակերպական ձևերով, այդ թվում՝ գիտամանկավարժական և գիտահետազոտական, որոնց անցկացումը կազմակերպվում է ամբիոնում, ֆակուլտետի և համալսարանի՝ հարակից մասնագիտություններով ծրագրեր իրականացնող ամբիոններում (թյուրքագիտություն, արաբագիտություն), ինչպես նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում, Մ․ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի պարսկալեզու ձեռագրերի բաժնում, ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտում և տարածաշրջանային խնդիրներին առնչվող վերլուծական կենտրոններում ու ծառայություններում, ՀՀ ազգային արխիվում, ինչպես նաև իրանալեզու երկրների համալսարանների և գիտակրթական կենտրոնների հետ համագործակցության շրջանակում:
Արևելագիտության ֆակուլտետի «Իրանագիտություն» կրթական ծրագիրը իրանագիտական դպրոցի ամենապահանջված կրթական ծրագիրն է: Ծրագիրը բաղկացած է ընդհանուր, մասնագիտական պարտադիր և կամընտրական դասընթացներից: Մասնագիտական պարտադիր և կամընտրական դասընթացների բովանդակությունը վերաբերում է տարածաշրջանային արդի հիմնախնդիրների վերլուծության, իսլամագիտության, լեզվաբանության և մշակութաբանության հիմնահարցերին: Ելնելով ՀՀ մասնավոր հատվածում և պետական համակարգում որակյալ մասնագետների պահանջարկից՝ ԵՊՀ «Իրանագիտություն» բակալավրիատական ծրագրի շրջանավարտներին առաջարկվում են մասնագիտական նեղ և լայն ոլորտին առնչվող թիրախային դասընթացներ և մասնագիտական հմտություններ:
Արևելագիտության ֆակուլտետի ուսանողները դառնում են տեղական և միջազգային շուկայի պահանջներին համապատասխանող մասնագետներ, որոնք հնարավորություն են ունենում աշխատելու թե՛ պետական համակարգում, թե՛ մասնավոր հատվածում։ Արևելագետ մասնագետները պահանջված են ՀՀ նախագահի աշխատակազմում, ՀՀ արտաքին գործերի, պաշտպանության նախարարություններում, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում, այլ պետական մարմինների տեղեկատվավերլուծական և արտաքին կապերի ստորաբաժանումներում, քաղաքագիտական, տնտեսական և մշակութաբանական հետազոտություններ կատարող ոչ պետական կազմակերպություններում և լրատվամիջոցներում, ինչպես նաև զբոսաշրջային գործունեություն ծավալող, արտահանմամբ և ներկրմամբ զբաղվող մասնավոր ընկերություններում։ Շրջանավարտների մի մասը հնարավորություն ունի գիտակրթական գործունեություն ծավալելու այնպիսի կարևոր գիտական կենտրոններում, ինչպիսիք են ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիան, Երևանի Մ. Մաշտոցի անվան Մատենադարանը, Երևանի պետական համալսարանը և պետական ու մասնավոր այլ բուհեր, գիտահետազոտական ինստիտուտներ:

The Undergraduate education of the Iranian Studies Chair of the Oriental Studies faculty is carried out by the “Iranian Studies” educational program.
To be admitted to the Faculty of Oriental Studies, the applicant takes two competitive exams: "Armenian History" (written) and "Armenian Language" (written) or "Foreign Language" (written).
By receiving higher professional education, students acquire the necessary knowledge and practical skills to be sought-after and competitive specialists in the labor market. During their 4-year studies, students receive both general, professional, and narrow professional knowledge.
Students of the "Iranian Studies" educational program develop their professional abilities in scientific-pedagogical and scientific research, which are carried out by the chair, in the departments of related specialties (Turkology, Arabic studies), as well as at the RA Ministry of Foreign Affairs, in the department of Persian language manuscripts of the Matenadaran after M. Mashtots, in the Institute of Oriental Studies of the RA NAS and analytical centers and services related to regional issues, in the RA National Archives, as well as in the framework of cooperation with universities and scientific educational centers of Iranian-speaking countries.
The "Iranian Studies" educational program of the Faculty of Oriental Studies is the most sought-after educational program in the republic. The program consists of general, professional-compulsory, and optional courses. The content of professional compulsory and optional courses refers to the analysis of current regional problems, Islamic studies, linguistic, and cultural studies. Based on the demand for qualified professionals in the RA private sector and the state system, YSU "Iranian Studies" program graduates are offered targeted courses and professional skills related to narrow and broad professional fields.
Students of the Faculty of Oriental Studies become specialists meeting the requirements of the local and international market, who have the opportunity to work both in the state system and in the private sector. Orientalist specialists are in demand in the RA President's staff, the RA Ministries of Foreign Affairs and Defense, the RA National Security Service, the information-analytical and foreign relations departments of other state bodies, non-state organizations, and media that conduct political science, economic and cultural research, as well as those engaged in tourism, export and in private importing companies. Some of the graduates have the opportunity to carry out scientific and educational activities in such important scientific centers as the RA National Academy of Sciences, Yerevan Matenadaran named after M. Mashtots, Yerevan State University, and other state and private universities, scientific research institutes.
Details on admission to the "Iranian Studies" educational program can be found in the "Admissions" section.