ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետում՝ Վահագն Թումասյանի անվան լսարանում, կայացավ հուշ-ցերեկույթ՝ նվիրված Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հերոս, «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի շքանշանի ասպետ Վահագն Թումասյանին։
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Մխիթար Գաբրիելյանն իր ելույթում նշեց. «Հասկանալու համար՝ ում հետ գործ ունենք, բավարար է միայն Վահագն Թումասյանի անվան լսարանում լինել. մեր խոնարհումը Վահագն Թումասյանին և նրա ընտանիքին։ Վահագնի անցած ճանապարհը տեսնելով՝ մեր ուսանողները, երիտասարդները պետք է հասկանան, որ հայրենիքը, պետությունը, ընտանիքն ամենօրյա աշխատանք ու նվիրում են պահանջում»։
Միջոցառմանը մասնակցող Վահագն Թումասյանի դասախոսները, համակուրսեցիները պատմեցին հետախույզի ուսանողական տարիներից դրվագներ, խոսեցին նրա ընդգծված հայրենասիրության և մարդկային բարձր որակների մասին։
2021 թվականից ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի և «Հայ Ձմեռ պապ» հիմնադրամի համատեղ նախաձեռնությամբ սահմանվել է Վահագն Թումասյանի հիշատակին նվիրված կրթամրցանակ։ Այդ մրցանակին արժանացած ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի շրջանավարտ Տաթև Նուրիջանյանն ասաց, որ մրցանակ ստանալուց հետո որոշել է հայրենանվեր աշխատանքը դարձնել կենսակերպ։
Հուշ-ցերեկույթին մասնակցում էին ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական համակազմի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ և Աբովյան քաղաքի համայնքապետարանի աշխատակիցներ։
Վահագն Թումասյանի անվան լսարանը համալրվեց համակարգչային տեխնիկայով, որը նվիրաբերել է Աբովյանի քաղաքապետ Էդուարդ Բաբայանը։

A memorial event dedicated to Vahagn Tumasyan, the hero of the 44-day Artsakh War and knight of the "Combat Cross" first degree, was held at the Vahagn Tumasyan Auditorium in YSU Faculty of History.
In his speech, the Dean of the Faculty of History, Mkhitar Gabrielian, stated, "To understand who we are talking about, it is enough to be in the Vahagn Tumasyan Auditorium. Our deep respect goes to Vahagn Tumasyan and his family. By witnessing Vahagn’s journey, our students and young people should realize that homeland, the state, and family require daily work and devotion."
The event was attended by Vahagn Tumasyan's professors and classmates, who shared memories from the scout’s student years and spoke of his profound patriotism and exceptional human qualities.
Since 2021, a joint initiative between YSU Faculty of History and the "Armenian Santa Claus" Foundation has established an educational award in memory of Vahagn Tumasyan. After receiving the award, YSU History Faculty graduate Tatev Nurijanyan shared that she had decided to make patriotic work her way of life.
Among the attendees at the memorial event were teaching staff and students from YSU Faculty of History, as well as employees of the Abovyan Municipality.
The Vahagn Tumasyan Auditorium has been equipped with computer technology, donated by Eduard Babayan, the Mayor of Abovyan.