ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետում հյուրընկալվել էր Վարշավայի համալսարանի միջերկրածովյան հնագիտության լեհական կենտրոնի պատվիրակությունը՝ կենտրոնի տնօրեն Արթուր Օբլուսկի գլխավորությամբ։ Պատվիրակության կազմում էր նաև կենտրոնի Մերձավոր Արևելքի հնագիտության բաժնի վարիչ Մաթեուշ Իսկրան։ Այցի շրջանակում քննարկվեցին գիտական համագործակցության հեռանկարները, ինչպես նաև հնագիտական հետազոտությունների համատեղ նախագծերի իրականացման հնարավորությունները։
Կենտրոնը զբաղվում է հնագիտական հետազոտություններով Միջերկրածովյան և Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջաններում՝ կատարելով հնագիտական պեղումներ և գիտահետազոտական տարբեր նախագծեր։ Կենտրոնի մասնագետները ներգրավված են հնագիտական տարբեր արշավախմբերում՝ գործունեություն ծավալելով Եգիպտոսում, Մարոկկոյում, Սուդանում և տարածաշրջանի այլ երկրներում։
Այցի շրջանակում քննարկվեց ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի ուսանողների մասնակցության հնարավորությունները ինչպես կենտրոնի հայաստանյան ծրագրերին, այնպես էլ միջազգային հնագիտական աշխատանքներին։ Ձեռք բերված համաձայնությամբ՝ ֆակուլտետի ուսանողներն արդեն մայիսից կարող են մասնակցել Արգիշտիխինիլիում (Արմավիր) և Զվարթնոցում կատարվող աշխատանքներին՝ տեսական գիտելիքները կիրառելով դաշտային պայմաններում։
Արթուր Օբլուսկին նաև նշեց, որ այն ուսանողները, որոնք հետաքրքրված են Ալեքսանդրիայի և այլ հնագիտական պեղումներով, կարող են ներգրավվել այդ ծրագրերում՝ աշխատելով միջազգային արշավախմբերի կազմում։
Հանդիպման շրջանակում քննարկվեց հեռավար դասախոսությունների անցկացման հարցը, և Վարշավայի համալսարանը պատրաստակամություն հայտնեց կազմակերպելու դասընթացներ ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի ուսանողների համար՝ նպաստելով նրանց մասնագիտական գիտելիքների խորացմանը միջազգային հնագիտության ոլորտում։
Վարշավայի համալսարանի ներկայացուցիչների այցը նոր հնարավորություն է ստեղծում ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի ուսանողների և հետազոտողների համար՝ ներգրավվելու միջազգային ծրագրերում, ընդլայնելու գիտական կապերը և հարստացնելու իրենց մասնագիտական փորձառությունը։

A delegation from the Polish Center for Mediterranean Archaeology, the University of Warsaw, led by the center's Director Artur Obłuski, visited YSU Faculty of History. The delegation also included Mateusz Iskran, Head of the Department of Near Eastern Studies at the center. During the visit, the prospects for scientific cooperation were discussed, as well as the potential for joint archaeological research projects.
The center is engaged in archaeological research in the Mediterranean and Near Eastern regions, conducting excavations and various scientific research projects. The center's experts are involved in archaeological expeditions in Egypt, Morocco, Sudan, and other countries in the region.
During the visit, the possibility of YSU History Faculty’s students participating in the center's programs in Armenia, as well as in international archaeological projects, was discussed. As a result of the agreement reached, YSU students will be able to participate in fieldwork in Argishtikhinili (Armavir) and Zvartnots starting in May, applying their theoretical knowledge in practice.
Artur Obłuski also mentioned that students interested in excavations in Alexandria and other archaeological sites could join these projects and work with international excavation teams.
The meeting also addressed the issue of conducting remote lectures, and the University of Warsaw expressed its readiness to organize courses for YSU History Faculty’s students, helping deepen their professional knowledge in international archaeology.
The visit of the University of Warsaw representatives creates new opportunities for YSU History Faculty’s students and researchers to engage in international programs, expand scientific connections, and enrich their professional experience.