4. Ռուսերեն և գրականություն
Ծրագրի նպատակն է տրամադրել հիմնական գիտելիքներ ռուսաց լեզվի տարբեր մակարդակների և ռուս գրականության պատմության հիմնական փուլերի վերաբերյալ, ինչպես նաև սովորեցնել վերլուծել տարատեսակ լեզվական երևույթներ և գրական ստեղծագործություններ։
Ռուս բանասիրության ֆակուլտետի ռուս գրականության և ռուսաց լեզվաբանության, տիպաբանության և հաղորդակցման տեսության ամբիոնները միակն են հանրապետությունում, որոնք իրականացնում են այս կրթական ծրագիրը: Նշյալ ամբիոնների բարձրորակ մասնագետները, դասախոսական աշխատանքից բացի, զբաղվում են նաև գիտական գործունեությամբ։
Ծրագրի շրջանավարտները կարող են աշխատել միջնակարգ և միջին մասնագիտական կրթության հաստատություններում (որպես ռուսաց լեզվի և ռուս գրականության ուսուցիչ), տեղեկատվական և գովազդային գործակալություններում, հրատարակչություններում և խմբագրություններում, թանգարաններում, միջազգային, պետական և մասնավոր կազմակերպություններում, որտեղ անհրաժեշտ է հայերենի և ռուսերենի իմացություն։
Ծրագրի շրջանավարտները կարող են շարունակել իրենց ուսումը ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետի մագիստրատուրայում:

4. Russian language and literature
Admission is organized by the "Regulation of admission to RA state and non-state higher educational institutions (by the Bachelor's educational program)" approved by the RA Government.
The program aims to provide basic knowledge about the different levels of the Russian language and the main stages of the history of Russian literature, as well as to teach to analyze various linguistic phenomena and literary works.
The Chairs of Russian Literature and Russian Linguistics, Typology, and Communication Theory of the Faculty of Russian Philology are the only ones in the republic that implement such an educational program. The high-quality specialists of the mentioned chairs, in addition to teaching work, are also involved in scientific activities.
Graduates of the program can work in secondary and secondary vocational educational institutions (as a teacher of Russian language and Russian literature), information and advertising agencies, publishing houses and editorial offices, museums, and international, state, and private organizations, where knowledge of Armenian and Russian is needed.
Graduates of the program can continue their studies in the Master's program of the Faculty of Russian Philology of YSU.