ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի երրորդ և չորրորդ կուրսի մի խումբ ուսանողներ ս.թ. դեկտեմբերի 5-ին Ֆինանսահաշվային ամբիոնի ասիստենտ Լիանա Կարապետյանի ուղեկցությամբ ուսումնաճանաչողական այց կատարեցին «Ֆրիդոմ Ֆինանս Արմենիա» ՍՊԸ:
Ուսանողներին դիմավորեցին ընկերության գլխավոր տնօրենի տեղակալ Էդուարդ Սաֆարյանը, կրթական ծրագրերի ղեկավար Գեորգի Մելքոնյանը և Մերձավոր Արևելքի և Հարավային Կովկասի PR բաժնի ղեկավարի տեղակալ Լիլիթ Հակոբյանը: Նրանք ներկայացրին «Ֆրիդոմ Ֆինանս Արմենիա» ՍՊԸ-ի գործունեության առանձնահատկությունները, զարգացման ուղղությունները և ժամանակակից ներդրումային գործիքները:
Ուսանողներն այցելեցին նաև վաճառքների բաժին՝ անմիջականորեն հետևելու ընկերության ընթացիկ աշխատանքին և ստանալու կարևոր գիտելիքներ ֆոնդային շուկայի և ներդրումային ռազմավարությունների մասին։ Խոշոր մասնավոր կապիտալի գծով տնօրեն Խաչատուր Բեգլարյանը ուսանողներին բացատրեց, թե ինչպես ՀՀ-ից կարելի է մուտք գործել Նյու Յորքի, Լոնդոնի, Չիկագոյի ու այլ խոշորագույն ֆոնդային բորսաներ, արժեթղթերի շուկայում կատարել ներդրումներ ու դառնալ համաշխարհային ընկերությունների համասեփականատեր:
Նշենք, որ ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետը և «Ֆրիդոմ Ֆինանս Արմենիա» ՍՊԸ-ն կնքել են փոխըմբռնման հուշագիր, որի նպատակը գիտակրթական ու հետազոտական գործընթացների արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված համագործակցության զարգացումն է։
Կողմերը պատրաստակամ են համագործակցելու մի շարք ուղղություններով՝ համատեղ կրթական ծրագրերի և հետազոտական նախագծերի իրականացում, ուսանողների պրակտիկաների կազմակերպում «Ֆրիդոմ Ֆինանս Արմենիա» ՍՊԸ-ում, համատեղ գիտաժողովների, աշխատաժողովների և կլոր-սեղանների, վարպետության դասերի կազմակերպում, հնարավորության դեպքում բարձր առաջադիմությամբ ուսանողներին նպաստների և կրթաթոշակների տրամադրում:

On December 5, 2024, a group of third- and fourth-year students from YSU Faculty of Economics and Management participated in a study visit to Freedom Finance Armenia LLC, accompanied by Liana Karapetyan, Assistant Professor at the Chair of Finance and Accounting.
The students were welcomed by Deputy CEO of the company Eduard Safaryan, Head of Educational Programs Georgi Melkonyan, and Deputy Head of PR for the Middle East and South Caucasus Lilit Hakobyan. They provided an overview of Freedom Finance Armenia LLC's activities and development directions, as well as modern investment tools.
The students also visited the Sales Department to observe the company's ongoing work and gain valuable insights into the stock market and investment strategies. Khachatur Beglaryan, Director of Large Private Equity, explained how individuals in Armenia can access major stock exchanges such as New York, London, and Chicago, make investments in the securities market, and become co-owners of international companies.
It is important to note that YSU Faculty of Economics and Management and Freedom Finance Armenia LLC have signed a memorandum of understanding aimed at enhancing collaboration to improve the efficiency of scientific, educational, and research processes.
The parties are committed to collaborating in several areas, including the implementation of collaborative educational programs and research projects, the organization of student internships at Freedom Finance Armenia LLC, the hosting of collaborative conferences, workshops, and round tables, as well as master classes, and, if feasible, offering allowances and scholarships to high-achieving students.