Ռեստորանային բիզնեսի կառավարման գործնական առանձնահատկությունների շուրջ ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետում դասախոսություն կարդաց «MBG Hospitality» ցանցի հիմնադիր, գործարար Կարեն Մարգարյանը:
![](/sites/default/files/styles/large_half_text/public/2024-12/e2078de6-c53f-4923-9435-bd7ae0453f18.jpeg?itok=KkiLqutF)
«MBG» հիմնադիրը կառավարման հոսքի ուսանողներին ներկայացրեց «HoReCa» ոլորտում իր փորձառությունը և Հայաստանի տնտեսության զարգացման հնարավորությունները: Հանդիպման շրջանակում նա ուսանողներին ներկայացրեց «HoReCa» ոլորտում ռեստորատոր դառնալու, Հայաստանում կոնցեպտուալ ռեստորանների ցանց ստեղծելու մոդելներն ու դրանց համակարգման գործընթացների առանձնահատկությունները: Քննարկման շրջանակում հատուկ անդրադարձ կատարվեց հայկական խոհանոցի նորովի բրենդավորման և դրա առաջմղման իրագործման հնարավորություններին:
![](/sites/default/files/styles/large_half_text/public/2024-12/d50784f5-b440-4f0c-97ee-c6f6d53d839d_1_0.jpeg?itok=xWO8Wj1W)
Հանդիպումը անցկացվեց ինտերակտիվ ձևաչափով: Ավարտին Կարեն Մարգարյանը ամենահետաքրքիր հարցի հեղինակին նվիրեց պրոֆեսոր Էրին Մեյերի «Աշխարհի մշակույթների քարտեզը» գիրքը:
Ձեռք բերվեց նաև նախնական պայմանավորվածություն՝ ֆակուլտետի ուսանողների մասնագիտական պրակիտիկան կազմակերպելու «MBG Hospitality»-ում:

5. Lecture on practical aspects of restaurant business management at YSU
Entrepreneur Karen Margaryan, Founder of MBG Hospitality, delivered a lecture at YSU Faculty of Economics and Management on the practical aspects of restaurant business management.
The founder of MBG presented to the students of the management stream his experience in the HoReCa sector and the opportunities for the development of Armenia's economy. During the meeting, he shared with the students various models for becoming a restaurateur in the HoReCa industry, the creation of a network of conceptual restaurants in Armenia, and the unique features of coordinating such processes. The discussion also focused on the possibilities for rebranding Armenian cuisine and promoting it effectively.
The meeting was interactive, allowing students to engage with K. Margaryan's insights. At the end, Karen Margaryan presented Professor Erin Meyer's book "The Culture Map" to the student who asked the most interesting question.
Additionally, an agreement was reached to organize professional internships for YSU students at MBG Hospitality.