ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետում ս/թ փետրվարի 14-ին դասախոսությամբ հանդես եկավ հռչակավոր «Xbird»-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Սեբաստիան Սույկան (Գերմանիա): «Նորարարություն, ձեռնարկատիրություն և տեխնոլոգիական ստարտափների ուղին» թեմայով հանդիպումը կազմակերպվել էր ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության նախաձեռնությամբ:
Հեղինակավոր մենթորը ելույթի ընթացքում ներկայացրեց իր գիտելիքները և փորձը՝ մատնանշելով ստարտափների աշխարհում հաջողության հասնելու 10 կարևոր դասեր: Նշենք, որ Բեռլինում տեղակայված «Xbird»-ը թվային առողջապահության ոլորտում արհեստական բանականությամբ (AI) աշխատող ընկերություն է:
Բանախոսը ունի տեխնոլոգիական ստարտափներ ստեղծելու և դրանք տարբեր ոլորտներում մասշտաբավորելու հարուստ փորձ: Նա հաջողությամբ հիմնադրել և վաճառել է մի քանի ընկերություններ, այդ թվում՝ «Xbird»-ը, «Datamonk»-ը և «BrainEffect»-ը: Սեբաստիանը մասնակից է նաև ձեռք բերող ընկերությունների կառավարմանը. նա մասնագիտացած է տեխնոլոգիաների օգտագործման ոլորտում՝ այն դիտարկելով որպես բիզնեսի աճը խթանող և բարդ խնդիրներ լուծող գործոն: Բանախոսը հայտնի է ստարտափների և խոշոր կորպորացիաների միջև ռազմավարական գործընկերություններ կառուցելու ունակությամբ, ինչպես նաև համատեղ ստեղծագործական գործընթացներում, միաձուլումների և ձեռքբերումների (M&A) կառավարման և նորարարական էկոհամակարգերի զարգացման բնագավառում իր փորձառությամբ: Բազմաբնույթ ոլորտներում ունեցած փորձը նրան դարձնում է արժեքավոր մենթոր արագ աճի և շուկա մուտք գործելու վրա կենտրոնացած ստարտափների համար:
Դասախոսությանը ներկա էին ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ: Ինտերակտիվ ձևաչափով կազմակերպված հանդիպմանը հնչեցին բազմաթիվ հարցեր, որոնց ի պատասխան բանախոսը ներկայացրեց հաջողությունների և ձախողումների սեփական փորձը:
Ֆակուլտետը կարևորում է համագործակցությունը պետական մարմինների հետ, որը գիտակրթական գործընթացն առավել որակյալ դարձնելու հնարավորություն է տալիս:

On February 14, 2025, the Berlin-based serial entrepreneur and CEO of Xbird, Sebastian Sujka, delivered a lecture at YSU Faculty of Economics and Management. The meeting, titled "Innovation, Entrepreneurship, and the Path of Technological Startups", was organized by the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia.
During his speech, the renowned mentor shared his knowledge and experience, outlining 10 key lessons for achieving success in the world of startups. It is noteworthy that Xbird, based in Berlin, is a company operating in the field of digital healthcare, utilizing artificial intelligence.
The speaker has extensive experience in creating technological startups and scaling them across various sectors. He has successfully founded and sold several companies, including Xbird, Datamonk, and BrainEffect. Sebastian is also involved in the management of acquiring companies, specializing in the use of technology as a factor that drives business growth and solves complex problems. He is well-known for his ability to build strategic partnerships between startups and large corporations, as well as his expertise in managing mergers and acquisitions (M&A) and developing innovative ecosystems. His diverse experience makes him a valuable mentor for startups focused on rapid growth and market entry.
The lecture was attended by representatives of the faculty's teaching staff and students. During the interactive session, numerous questions were raised, to which the speaker responded by sharing his own experiences of both successes and failures.
The faculty emphasizes the importance of collaboration with government agencies, as it provides an opportunity to enhance the quality of the educational process.