Չինաստանի Դունգուան քաղաքում անցկացված «ICPC Challenge Championship» ծրագրավորման մրցույթում ԵՊՀ ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմաթիկայի ֆակուլտետի մագիստրանտ Սամվել Անդրեասյանը գրավեց 3-րդ հորիզոնականը՝ արժանանալով 2-րդ կարգի մրցանակի:
Մրցույթին հրավիրված էին օլիմպիական ծրագրավորման մոտ 100 փորձագետներ ավելի քան 30 երկրներից՝ ուսանողներ, դասախոսներ, մարզիչներ, «ICPC» մրցույթի կազմակերպիչներ։ Մասնակցում էին նաև «ICPC» ուսանողական միջազգային օլիմպիադայի տարբեր տարիների մեդալակիրներ, «ICPC Challenge»-ի նախորդ 4 տարիների առցանց մրցույթների հաղթողներ։ Այս «գրոսմայստերական» մրցույթի մասնակիցներից շատերը, ըստ օլիմպիական ծրագրավորման հայտնի www.codeforces.com կայքէջի, բարձր վարկանիշավորում ունեցող ծրագրավորողներ էին։
Մասնակիցներին առաջարկվեց 5 ժամվա ընթացքում լուծել մեկ օպտիմիզացիայի խնդիր։ Խնդրի լուծման համար գոյություն չուներ արդյունավետ ալգորիթմ, որը մի քանի վայրկյանների ընթացքում կտար ճիշտ պատասխան։ Այդ իսկ պատճառով յուրաքանչյուր թեստի համար անհրաժեշտ էր կառուցել մոտարկող ալգորիթմ. ծրագրի տված պատասխանը որքան մոտ էր ճիշտ պատասխանին, այնքան այդ թեստի համար ծրագիրն ավելի մեծ միավոր էր ստանում, որը հաշվարկվում էր այս կամ այն բանաձևի միջոցով։
Կազմակերպիչները առանձնացրել էին 1 առաջին, 3 երկրորդ և 6 երրորդ կարգի մրցանակներ։ Հաջորդ 10 տեղերը զբաղեցրած մասնակիցների համար նախատեսված էին խրախուսական մրցանակներ։
Հաղթողը Հիրոտակա Յենոդան էր Ճապոնիայից։
Հավելենք նաև, որ ԵՊՀ թիմերի մարզիչ, ծրագրավորման և ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ամբիոնի ասիստենտ Արմեն Անդրեասյանը պարգևատրվեց «Outstanding Mentorship» մրցանակով՝ ի թիվս տարբեր երկրներից հրավիրված մարզիչների։

Samvel Andreasyan, a graduate student from YSU Faculty of Informatics and Applied Mathematics, secured 3rd place at the ICPC Challenge Championship Programming Contest held in Dongguan, China, earning a second-class award.
About 100 experts in Olympic programming from over 30 countries were invited to the contest, including students, professors, coaches, and organizers of the ICPC contest. Participants also included medal winners from various years of the ICPC International Collegiate Programming Contest, as well as champions of the ICPC Challenge online contests from the past four years. Many participants in this "grandmaster" competition were highly ranked programmers, according to the popular Olympic programming website www.codeforces.com.
The participants were tasked with solving an optimization problem within a 5-hour timeframe. There was no effective algorithm that could produce the correct answer within a few seconds. Consequently, each participant needed to develop an approximation algorithm for their tests. The closer the program's output was to the correct answer, the higher the score for that test, which was calculated using a specific formula.
The organizers awarded 1 first-place prize, 3 second-place prizes, and 6 third-place prizes. Additionally, incentive prizes were planned for the participants who took the next 10 places.
The winner was Hirotaka Yoneda from Japan.
Among the invited coaches from various countries, Armen Andreasyan, coach of the YSU teams, Assistant Professor at the Chair of Programming and Information Technologies, received the "Outstanding Mentorship" award.