Կենսաբանության ֆակուլտետի Կենսաֆիզիկայի ամբիոնում հանրակրթական դպրոցի 7-րդ դասարանի «Կենսաբանություն» առարկայի նախագծային աշխատանքների շրջանակում իրենց նախագծային աշխատանքը կատարեցին Երևանի Լևոն Շանթի անվան համար 4 հիմնական դպրոցի 7ա և 7բ դասարանների աշակերտները:
Նախագծային աշխատանքի թեման էր «Հյուսվածքների ուռչեցումը»: Աշակերտները, մասնավորապես, ուսումնասիրեցին գորտի առանձին հյուսվածքների ուռչեցման գործընթացը: Օրգանիզմի կենսագործունեության մեջ ուռչեցումը կարևոր դեր է խաղում և այն գործոններից է, որը կարգավորիչ դերակատարում ունի հյուսվածքների և բջջի ջրային հաշվեկշռում:
Հետազոտություններում նմանօրինակ կառուցվածքային առանձնահատկություններ ունեցող կենսաբանական օբյեկտների օգտագործումը, գլխավորապես, օգնում է բնութագրել որոշ օբյեկտների հատկությունները, որոնց հետ աշխատելը բարդ է: Աշակերտները նախագծային աշխատանքների շրջանակում ծանոթացան կատարվող աշխատանքի ընթացքին, ինքնուրույն կատարեցին գորտի հյուսվածքների ուռչեցման որոշում կշռային մեթոդով: Նրանք ուսումնասիրեցին թթվի և հիմքի (քիմիական գործոնի) ազդեցությունը գորտի մկանային հյուսվածքի ուռչեցման գործընթացի վրա, ստացան տվյալներ, որոնց հիման վրա հաշվեցին հյուսվածքների ուռչեցման աստիճանը, վերլուծվեցին դրանք և կատարեցին եզրակացություններ:

Students from grades 7A and 7B at Yerevan Basic School №4 named after Levon Shant, conducted their project work as part of the subject "Biology" under the supervision of the Biophysics Chair at the Faculty of Biology.
The topic of project work was "Tissue Swelling". In particular, the students studied the swelling process in frog tissues. Swelling plays a crucial role in the life of the organism and is one of the factors that has a regulatory role in the water balance of tissues and cells.
The use of biological objects with similar structural features in research primarily helps to characterize the properties of some objects that are difficult to work with. In the scope of project work, the students explored the research process, independently determined the swelling of frog tissues using the weighing method. They investigated the chemical factor on the swelling process of frog muscle tissue, obtained data to calculate tissue swelling degrees, conducted analysis, and drew conclusions.