ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի «Կենսաբանություն» և «Կենսաքիմիա և կենսատեխնոլոգիա» կրթական ծրագրերի առաջին կուրսերի, ինչպես նաև «Կենսաբանություն» կրթական ծրագրի 2-րդ կուրսի շուրջ 60 ուսանողներ ս․թ․ հունիսի 18-ից հուլիսի 2-ը իրենց ուսումնական (դաշտային) պրակտիկան անցկացնում են Ծաղկաձորի «Համալսարան» ուսումնաարտադրական բազայում։
Հունիսի 27-ին ուսանողներին այցելել էին ԵՊՀ ակադեմիական/ուսումնական հարցերի գծով պրոռեկտոր Էլինա Ասրիյանը և ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի դեկան Կարեն Ղազարյանը։ Նրանք ծանոթացան ուսանողների առօրյային, ուսումնական (դաշտային) պրակտիկայի շրջանակում կազմակերպված ուսումնառության գործընթացին։
Ուսանողների հետ հանդիպմանը նրանք վստահեցրին, որ պատրաստ են լսելու առաջարկներ, կարծիքներ ոչ միայն անցկացվող պրակտիկայի, այլև բուհական կյանքի արդյունավետ և որակյալ կազմակերպման վերաբերյալ։ Արդյունքում ծավալվեց բաց երկխոսություն ուսանողների հետ, նրանց մասնագիտական և անձնային աճի, դաշտային գործընթացների կազմակերպման որակական խնդիրների, ուսանողների գործնական պատրաստականությանն ուղղված հարցերի շուրջ։
Ուսանողները փաստեցին, որ առանց պրակտիկայի հնարավոր չէ ունենալ կայուն գիտելիք։ Տեսական գիտելիքներն ամրապնդվում են պրակտիկայի ընթացքում՝ ստեղծելով ամուր հիմք հետագա մասնագիտական ձեռքբերումների համար։ Ուստի, նրանք մեծապես արժևորեցին նաև այսօրինակ պրակտիկաների կազմակերպումը։

From June 18 to July 2, 2024, about 60 first-year students from the "Biology" and "Biochemistry and Biotechnology" educational programs, as well as second-year students from the "Biology" educational program, are undergoing field practice at the university’s educational base in Tsaghkadzor.
On June 27, Elina Asriyan, Vice-Rector for Academic Affairs at YSU, and Karen Ghazaryan, Dean of the YSU Biology Faculty, visited the students. They observed the students’ daily activities and the learning process organized as part of their field practice.
During their meeting with the students, they expressed their openness to feedback, not only about the practice itself but also regarding the overall efficiency and quality of university life. This led to an open dialogue about the students' professional and personal development, the organization of field activities, and questions related to the students' practical preparation.
The students emphasized that practical experience is essential for solidifying theoretical knowledge and creating a strong foundation for future professional success. They highly valued the opportunity to participate in such field practices.