ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետում դասախոսությամբ հանդես եկավ ՌԴ գիտությունների ակադեմիայի Ա․Ն․ Սևերցովի անվան էկոլոգիայի և էվոլյուցիայի ինստիտուտի «Կենսաինֆորմատիկայի և կենսաբանական պրոցեսների մոդելավորում» ամբիոնի հիմնադիր և վարիչ, պրոֆեսոր Վարոս Գարեգինի Պետրոսյանը։
Վարոս Պետրոսյանի այցը ԵՊՀ «Առաջատար հետազոտությունների աջակցության գիտական թեմաների» ծրագրի «Հայաստանի վտանգված և ինվազիվ կենդանատեսակների տարածման մոդելավորումն ու համակարգումը» գիտական թեմայի շրջանակում էր՝ Հայաստանում գիտահետազոտական աշխատանքներ կատարելու նպատակով: Աշխատանքները ներառում են օտարածին կենդանատեսակների տարածման հնարավոր մոդելավորման համատեղ ուսումնասիրություններ։
Դասախոսության ընթացքում պրոֆեսոր Վ․ Պետրոսյանը ներկայացրեց կլիմայի փոփոխության առկա մոդելները և դրանց տարբեր սցենարները մինչև 21-րդ դարի ավարտը: Կլիմայի փոփոխության հետևանքով վերանայվել են այն առավել վտանգավոր ինվազիվ տեսակները, որոնց տարածման սահմանները փոխվում են։
Ըստ ներկայացված տվյալների՝ կլիմայի փոփոխությունը վերջին 80 տարիների ընթացքում հանգեցրել է 1°C-ի չափով միջին ջերմաստիճանի աճի ինչպես ցամաքային, այնպես էլ ջրային էկոհամակարգերում, ինչի արդյունքում ինվազիվ տեսակների տարածման արեալը տեղափոխվել է մոտ 19,7 կմ դեպի հյուսիս: Կատարված մոդելավորման արդյունքում կանխատեսվել է, որ գալիք 80 տարիների ընթացքում ջերմաստիճանի փոփոխությունը կկազմի 1․93°C, ինչը կհանգեցնի տեսակների տարածման սահմանների տեղափոխման 33±12 կմ, իսկ 4․97°C փոփոխության դեպքում՝ 32․3±12 կմ։
Այս տվյալները, ըստ մասնագետի, կարևոր նշանակություն ունեն Հայաստանում էկոհամակարգերի կայունության պահպանման և օտարածին վտանգավոր տեսակների տարածման կանխարգելման նպատակով համապատասխան միջոցառումներ ծրագրելու համար։
Վարոս Գարեգինի Պետրոսյանի այցը ԵՊՀ և դասախոսությունը հնարավորություն են ընձեռում Հայաստանի կենսաբազմազանության պահպանման շրջանակում ամրապնդելու համագործակցությունը միջազգային գիտական տարբեր համայնքների հետ։

5. Modeling and coordination of the spread of endangered and invasive species in Armenia in the context of international scientific cooperation
Modeling and coordination of the spread of endangered and invasive species in Armenia in the context of international scientific cooperation
January 27, 2025
Professor Varos Petrosyan, Founder and Head of the Department of Bioinformatics and Modeling of Biological Processes at the A.N. Severtsov Institute of Ecology and Evolution of the Russian Academy of Sciences, delivered a lecture at YSU Faculty of Biology.
Varos Petrosyan's visit to YSU was within the framework of the scientific topic "Modeling and Coordination of the Spread of Endangered and Invasive Species in Armenia," under the program "Support for Advanced Research Topics". The visit aimed at conducting scientific research in Armenia, focusing on the joint study of potential models for the spread of alien species.
During the lecture, Professor Petrosyan presented existing climate change models and their various scenarios until the end of the 21st century. As a result of climate change, the spread of certain highly dangerous invasive species has been reassessed, with their distribution boundaries changing accordingly.
According to the presented data, climate change over the past 80 years has led to an average temperature increase of 1°C in both terrestrial and aquatic ecosystems, causing the distribution range of invasive species to shift approximately 19.7 km northward. The modeling results predict that in the next 80 years, the temperature increase will reach 1.93°C, leading to a shift of species distribution boundaries by 33±12 km, while a 4.97°C change would result in a shift of 32.3±12 km.
These findings, according to the expert, are of significant importance for planning appropriate measures to preserve ecosystem stability in Armenia and prevent the spread of dangerous alien species.
The professor's visit to Yerevan State University and his lecture provided an opportunity to strengthen cooperation with various international scientific communities in the field of biodiversity conservation in Armenia.