ԽՍՀՄ ճարտարապետական ակադեմիայի ակադեմիկոս, ՀԽՍՀ ժողովրդական ճարտարապետ
Ծնվել է 1878 թ. մարտի 4-ին Եկատերինոդար (այժմ` Կրասնոդար) քաղաքում: Միջնակարգ կրթությունն ստացել է տեղի ռեալական ուսումնարանում: 1898 թ. ընդունվել է Սանկտ Պետերբուրգի գեղարվեստների ակադեմիային կից բարձրագույն գեղարվեստական ուսումնարանի ճարտարապետության դասարան, որն ավարտել է 1904 թ.՝ ճարտարապետ-նկարչի որակավորմամբ: Ուսման տարիներին Ալ. Թամանյանն ակադեմիայի կողմից բազմիցս գործուղվել է ուսումնասիրելու և չափագրելու Սանկտ Պետերբուրգի և Մոսկվայի ռուսական դասական ճարտարապետության հուշարձանները:
Ալ. Թամանյանի առաջին ինքնուրույն աշխատանքը (1906 թ.) կապված է Սանկտ Պետերբուրգի` 18-րդ դարի վերջին ճարտարապետ Յու. Ֆելտենի նախագծով կառուցված հայկական եկեղեցու վերակազմության նախագծի հետ, որի իրականացումը դրսևորեց հեղինակի` որպես բարեխիղճ հետազոտողի հատկությունները, նաև նրա արտակարգ նուրբ ճաշակն ու դասական ճարտարապետության խոր իմացությունը:
Ալ. Թամանյանի ստեղծագործական և շինարարական տաղանդն առանձնապես արտահայտվել է Յարnսլավլի տոնավաճառի համակառույցի, կոմս Վ. Կոչուբեյի առանձնատան և իշխան Ս. Շչերբատովի բնակելի տան կառույցներում: Վերջին կառույցը հեղինակին բերել է ոսկե մեդալ և մեծ փառք: 1914 թ. Ալ. Թամանյանն ընտրվել է Գեղարվեստների ակադեմիայի ճարտարապետության ակադեմիկոս, իսկ 1917 թ.` նույն ակադեմիայի նախագահ:
1918 թ. վերջին Ալ. Թամանյանը եկել է Հայաստան և նշանակվել Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր ճարտարապետի վարչության, հնությանց և գեղարվեստից պահպանման հանձնաժողովի, ինչպես նաև պետական հիմնարկների շենքի կառուցման շինարարական հանձնաժողովի նախագահ: Այդ բոլոր պաշտոնները նա վարել է նաև բոլշևիկների իշխանության հաստատումից հետո (1920 թ. դեկտեմբերի 2-ից մինչև 1921 թ. փետրվարի 18-ը): Փետրվարյան ապստամբությունից հետո՝ ապրիլի 22-ին, նա հեռացել է Պարսկաստան, հաստատվել Թավրիզում, որտեղ նկարիչ Հ. Կոջոյանի հետ միասին բացել է գեղարվեստական ստուդիա: Թավրիզի քաղաքապետարանի կողմից հրավիրվել է աշխատանքի՝ որպես ճարտարապետ:
Այնտեղ նա նախագծել է մի շարք անհատական տներ ու հասարակական շինություններ, գործուն մասնակցություն ունեցել քաղաքի կառուցապատման աշխատանքներին: Հայաստանի բոլշևիկյան կառավարության կրկնակի հրավերից հետո Ալ. Թամանյանը 1923 թ. մարտին վերադարձել է Հայաստան: Երևանում իր գործունեության առաջին տարիներին Ալ. Թամանյանն իտալական Վերածնության շրջանի ճարտարապետական ոճով նախագծել և կառուցել է մի քանի շենք (ազգային գրադարան, ֆիզիոթերապևտիկ ինստիտուտ և այլն): Այս նույն տարիներին նա զբաղվել է նաև հայկական ճարտարապետության ուսումնասիրությամբ և հուշարձանների պահպանման գործով:
Ուսումնասիրելով Տեկորի, Զվարթնոցի, Անիի և այլ պատմական հուշարձաններ ու ժողովրդական ճարտարապետության նմուշներ` Ալ. Թամանյանը կարողացավ գտնել դրանց оգտագործման մեթոդը ժամանակակից պայմաններում: Նա երբեք չկրկնեց հինը, բայց չմերժեց այն` պատմական կամուրջ գցելով հայ ժողովրդի անցած շրջանի մշակույթի և նորի միջև: Օգտվելով Տեկորի և Զվարթնոցի ճարտարապետական ծավալատարածական կոմպոզիցիոն լուծումներից և ձևակազմության օրինաչափություններից, հեռու մնալով մեխանիկական ընդօրինակումից` նա ստեղծեց Կառավարական տան և օպերային թատրոնի ճարտարապետական սյունակարգերը, դրանց հատակագծային և ծավալային ուրույն կոմպոզիցիաները:
Ալ. Թամանյանը վերակենդանացրեց հայկական զարդաքանդակի արվեստը՝ նրան հաղորդելով նոր բովանդակություն:
Միշտ մտահոգված լինելով բարձրորակ նախագծող և կառուցող կադրեր ստեղծելու հարցով՝ նա նաև ճարտարապետական նախագծման դասեր է տվել ԵՊՀ տեխնիկական ֆակուլտետում:
Ալ. Թամանյանի ճարտարապետական հանճարի մեծագույն դրսևորումը եղել ու մնում է Երևանի գլխավոր հատակագծի ստեղծումը, որի աշխատանքները նա սկսել էր դեռ 1923 թ.-ից առաջ և շարունակել մինչև կյանքի վերջը:
Նրա նախագծով է կառուցվել Կառավարական տունը, որի համար ականավոր ճարտարապետը 1942 թ. հետմահու արժանացել է ԽՍՀՄ Պետական մրցանակի: Իսկ Երևանի օպերայի և բալետի թատրոնի նախագիծը Փարիզի 1937 թ. համաշխարհային ցուցահանդեսում շահել է Մեծ ոսկե մեդալ: Թամանյանի ստեղծագործությունների ազդեցությամբ Հայաստանում ստեղծվել է թամանյանական ճարտարապետական դպրոց: Անգնահատելի է Ալ. Թամանյանի ստեղծագործության նշանակությունը Հայաստանի նորագույն ճարտարապետության կազմավորման և զարգացման գործում:

Academician of the Academy of Architecture of the USSR, People's Architect of the USSR
Tamanyan was born on March 4, 1878, in Yekaterinodar (now Krasnodar). He received his secondary education at the local school. In 1898, he entered the architecture class of the higher art school attached to the St. Petersburg Academy of Fine Arts, from which he graduated in 1904 with the qualification of an architect-painter. During his studies, Al. Tamanyan was sent to study and measure the monuments of Russian classical architecture in St. Petersburg and Moscow by the Academy many times.
Al. Tamanyan's first independent work (1906) is related to the reconstruction project of the Armenian Church in St. Petersburg, built at the end of the 18th century by architect Yu. Felten, the implementation of which demonstrated the qualities of the author as a conscientious researcher, as well as his extremely refined taste and deep knowledge of classical architecture.
Al. Tamanyan's creative and construction talent was especially expressed in the co-construction of the Yarnslavl fair, Count V. Kochubey Mansion, and S. Shcherbatov's residential house. The last one brought the author a gold medal and great fame. In 1914, Al. Tamanyan was elected academician of architecture of the Academy of Fine Arts, and in 1917, president of the same academy.
In 1918, Al. Tamanyan came to Armenia and was appointed the chair of the Department of the Chief Architect of the Republic of Armenia, the Antiquities and Fine Arts Preservation Committee, as well as the Construction Committee for the construction of state institutions. He held all these positions even after the establishment of the power of the Bolsheviks (from December 2, 1920 to February 18, 1921). After the February uprising, on April 22, he left for Persia and settled in Tabriz, where together with artist H. Kojoyan, he opened an art studio. He was invited to work as an architect by the Municipality of Tabriz.
There, he designed a number of individual houses and public buildings and actively participated in the construction of the city. After the repeated invitations of the Bolshevik government of Armenia, Al. Tamanyan returned to Armenia in March 1923. In the first years of his activity in Yerevan, Al. Tamanyan designed and built several buildings (national library, physiotherapy institute, etc.) in the architectural style of the Italian Renaissance period. During these same years, he was also involved in the study of Armenian architecture and the preservation of monuments.
Studying Tekor, Zvartnots, Ani, and other historical monuments and examples of folk architecture, Al. Tamanyan was able to find the method of their use in modern conditions. He never repeated the old, but he did not reject it, building a historical bridge between the past culture of the Armenian people and the new one. Taking advantage of Tekor's and Zvartnots' architectural volume-spatial compositional solutions and patterning patterns, staying away from mechanical imitation, he created the architectural colonnades of the Government House and the Opera House, their unique plan and volume compositions.
Al. Tamanyan revived the art of Armenian ornamental sculpture, giving it new content.
Always concerned with creating high-quality design and construction staff, he also taught architectural design classes at YSU Technical Faculty.
The greatest manifestation of Tamanyan's architectural genius was and remains the creation of the Yerevan master plan, the work started before 1923 and continued until the end of his life.
The Government House was built according to his design, for which the outstanding architect was posthumously awarded the USSR State Prize in 1942. The Yerevan Opera and Ballet Theater project won the Great Gold Medal at the 1937 World Exhibition in Paris. Under the influence of Tamanyan's works, a Tamanyan architectural school was created in Armenia. Al is invaluable. The significance of Tamanyan's work in the formation and development of modern Armenian architecture.