- Ֆունկցիոնալ սնունդը որպես դեղամիջոց. միջազգային գիտաժողով ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ մեծ դահլիճում ս.թ. սեպտեմբերի 29-ից հոկտեմբերի 1-ն անցկացվեց «Ֆունկցիոնալ սննդամթերք և կենսաբանական ակտիվ միացություններ. ժամանակակից և միջնադարյան մոտեցումներ» խորագրով միջազգային 31-րդ գիտաժողովը, որի նպատակն էր հայ գիտնականներին ներկայացնել ֆունկցիոնալ սննդի արտադրություն ստեղծելու հնարավորությունները։
Հայաստանում առաջին անգամ անցկացվող գիտաժողովը կազմակերպվել էր հիբրիդային ձևաչափով։ Այն ուներ 126 մասնակիցներ՝ ավելի քան 50 երկրներից, և ևս 5500 առցանց ունկնդիր։ Ընդհանուր առմամբ, գիտաժողովին ներկայացվեց 140 զեկույց:
Գիտաժողովի մասնակիցները քննարկեցին ֆունկցիոնալ սննդի արդյունավետությունը, որը բնական կամ վերամշակված սննդամթերք է և պարունակում է կենսաբանորեն ակտիվ միացություններ: Այդ միացություններն ապահովում են կլինիկորեն ապացուցված և փաստագրված առողջապահական առավելություններ՝ օգտագործելով հատուկ բիոմարկերներ՝ նպաստելու առողջության բարելավմանը, նվազեցնելու քրոնիկ և վիրուսային հիվանդությունների ռիսկը։
ԵՊՀ կենսաքիմիայի, մանրէաբանության և կենսատեխնոլոգիայի ամբիոնի դոցենտ, կ.գ.դ. Աննա Փոլադյանը մեզ հետ զրույցում արժևորեց նման միջոցառումների դերը համալսարանի միջազգայնացման գործում։
«Մեծ հեղինակություն վայելող միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ նման միջոցառումների անցկացումը համալսարանում գործընկերային նոր կապեր ստեղծելու հնարավորություն է ընձեռում աշխատակիցներին և ուսանողներին»,- ասաց Ա․ Փոլադյանը:
Ոլորտի տարբեր ճյուղերի նեղ մասնագիտացում ունեցող գիտնականները գիտաժողովի ժամանակ ներկայացրին իրենց կատարած հետազոտություններն ու դրանցից ստացված արդյունքները, ինչպես նաև լսեցին գիտական հանրույթի կարծիքը այս կամ այն հարցի վերաբերյալ։
Անդրադառնալով գիտաժողովի թեմայի միջգիտակարգային նշանակությանը՝ ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի գիտաշխատող, կ.գ.թ. Նաիրա Սահակյանը փաստեց, որ այս թեման հետաքրքրում է ոչ միայն կենսաբաններին, այլև բժշկության և սննդի արտադրության ոլորտի մասնագետներին։ Նա, խոսելով գիտաժողովին իր ներկայացրած զեկույցի մասին, նշեց, որ այն նվիրված էր հայկական բուսաշխարհում աճող և բուժական արժեք ունեցող բույսերից անջատված մետաբոլիկների ազդեցությանը քրոնիկ հիվանդությունների բուժման և կանխարգելման գործում։
Անդրադառնալով իր հետազոտության թեմատիկ ընդգրկմանը՝ Ն. Սահակյանը նշեց. «Ուսումնասիրությունների համար հիմնականում ընտրում ենք այնպիսի բույսեր, որոնք լայն կիրառություն ունեն և կարող են դառնալ թափոններ (օրինակ՝ տարբեր հատապտուղների տերևները): Հետազոտության արդյունքները ցույց են տալիս, որ դրանք ներառում են մեծ քանակությամբ կենսաբանորեն ակտիվ միացություններ, որոնք կարող են կիրառվել մետաբոլիկ խանգարումների (շաքարային դիաբետ, քաղցկեղին առնչվող փոփոխություններ ու շեղումներ, հակաբիոտիկների նկատմամբ կայունության խնդիր և այլն) բուժման նպատակով»։
Քանի որ Հայաստանում լրջագույն քայլեր են կատարվում գիտության ասպարեզում հաջողություններ գրանցելու ուղղությամբ, և օրեցօր աճում է հետաքրքրվածությունը գիտության նկատմամբ, ուստի ԱՄՆ ֆունկցիոնալ սննդի կենտրոնը ի դեմս հայազգի նախագահ Դանիկ Մարտիրոսյանի, որոշել է այս տարի գիտաժողովն անցկացնել Հայաստանում։
Անդրադառնալով գիտաժողովի կազմակերպման շարժառիթներին՝ Դ․ Մարտիրոսյանն ասաց․ «Ֆունկցիոնալ սննդի առանձնահատկությունների բացահայտմանը նվիրված այս գիտաժողովի ժամանակ վերահաստատվեց, որ ֆունկցիոնալ սնունդը երկարակեցության գրավականներից է։ Փաստորեն, կենսաբանները ստեղծում են այնպիսի սնունդ, որը կունենա դեղաբանական նշանակություն և հավասարազոր ազդեցություն, սակայն չի լինի դեղամիջոց»։
Գիտաժողովի մասնակից, բրազիլացի հետազոտող Մարիամ Ադեգբոյեգան, որի ուսումնասիրությունը վերաբերում էր սննդի մեջ առկա առողջարար բաղադրիչների՝ որպես դեղամիջոցի կիրառելու հնարավորությանը, շեշտեց, որ քննարկվող թեման չափազանց արդիական է։ Նա ընդգծեց, որ գիտաժողովը շատ կարևոր էր նաև իր հետազոտության համար, քանի որ գիտաժողովի շրջանակում արծարծված թեմաները, քննարկումները և ոլորտում առկա խնդիրների՝ առաջարկվող լուծումները հնարավորություն կտան իրեն առավել հանգամանալից հետազոտություն կատարելու։
Նշենք, որ գիտաժողովը կազմակերպվել էր Երևանի պետական համալսարանի, ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի և ԱՄՆ ֆունկցիոնալ սննդի կենտրոնի (Functional Food Center) համատեղ ջանքերով։

3. Functional food as medicine. International conference at YSU
From September 29 to October 1, the 31st international conference entitled "Functional food and biologically active compounds: Modern and medieval approaches" was held at the YSU meeting hall, the purpose of which was to present Armenian scientists with the possibilities of creating functional food production.
The scientific conference held for the first time in Armenia was organized in a hybrid format. It had 126 participants from over 50 countries and another 5,500 online listeners. In total, 140 reports were presented at the conference.
Conference participants discussed the effectiveness of functional food, which is natural or processed food and contains biologically active compounds. These compounds provide clinically proven and documented health benefits using specific biomarkers to promote improved health and reduce the risk of chronic and viral diseases.
Associate Professor of YSU Chair of Biochemistry, Microbiology and Biotechnology, Ph.D. Anna Poladyan valued the role of such events in the internationalization of the university.
"Holding such events with the participation of representatives of international institutions enjoying great reputations allows employees and students to create new partnerships at the university," said A. Poladian.
During the conference, scientists with narrow specialization in various branches of the field presented their research and the results obtained from them, as well as listened to the opinion of the scientific community on the given issue.
Referring to the interdisciplinary significance of the topic of the conference, YSU Faculty of Biology researcher, Ph.D. Naira Sahakyan stated that this topic is of interest not only to biologists but also to specialists in the field of medicine and food production. Speaking about the report she presented at the conference, Sahakyan noted that it was dedicated to the effect of metabolites isolated from medicinal plants growing in the Armenian flora in the treatment and prevention of chronic diseases.
Referring to the thematic coverage of her research, N. Sahakyan mentioned, "For studies, we mainly choose plants that are widely used and can become waste (for example, the leaves of various berries). Research results show that they contain a large amount of biologically active compounds that can be used to treat metabolic disorders (diabetes, cancer-related changes and abnormalities, antibiotic resistance, etc.)."
Since serious steps are being taken in Armenia to achieve success in the field of science, and the interest in science is growing day by day, the US Functional Food Center, represented by the Armenian President, Danik Martirosyan, has decided to hold the scientific conference in Armenia this year.
Referring to the motives for organizing the conference, D. Martirosyan said, "During this conference dedicated to revealing the features of functional food, it was reaffirmed that functional food is one of the keys to longevity. Biologists are creating food that will have pharmacological significance and equivalent effects, but will not be a medicine."
The participant of the conference, Brazilian researcher Mariam Adegboyega, whose study was about the possibility of using healthy ingredients in food as medicine, emphasized that the topic under discussion is extremely important. She emphasized that the conference was also very significant for her research because the topics, discussions, and proposed solutions to problems in the field will enable her to conduct more thorough research.
It should be noted that the conference was organized by the joint efforts of Yerevan State University, RA National Academy of Sciences, and the Functional Food Center of USA.