- Մասնագիտական գրականության թարգմանության արդի հիմնախնդիրները. պանելային քննարկում ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ ISTC ինովացիոն կենտրոնի դահլիճում տեղի ունեցավ պանելային քննարկում «Գալուստ Կիւլպէնկեան թարգմանական մատենաշարի» կրթական, գիտական նշանակության, ինչպես նաև այդ ծրագրի շրջանակում հայերեն թարգմանված գրքերի թարգմանական խնդիրների շուրջ:
«Գալուստ Կիւլպէնկեան» հիմնարկությունը նախաձեռնել է քսաներորդ դարի փիլիսոփաների, սոցիոլոգների, մշակութաբանների գրքերի հայերեն թարգմանությունների շարքի հրատարակությունը:
Պանելային քննարկման ժամանակ ԵՊՀ Սարգիս և Մարի Իզմիրլյանների անվան գրադարանի տնօրեն Եզնիկ Միրզոյանը, խոսելով ուսանողների շրջանում անցկացված հարցումների արդյունքների մասին, նշեց, որ ուսանողները հիմնականում մատնանշել են հայերենով մասնագիտական գրականության պակասի խնդիրը: Գրադարանի տնօրենն առաջարկեց «Գալուստ Կիւլպէնկեան» հիմնարկությանը քննարկել նաև դասագրքերի հայերեն թարգմանության հարցը:
Անդրադառնալով հայերեն թարգմանված գրականության թեմատիկ ընդգրկմանը՝ Ե. Միրզոյանն ընդգծեց. «Հրատարակչությունները որպես բիզնես նախագիծ հիմնականում նախընտրում են թարգմանել գեղարվեստական գրականություն, ինչի արդյունքում ուսումնական ու գիտական գրականությունը հայերեն թարգմանելը մղվում է հետին պլան: Ողջունելի կլինի, որ բարեգործական ծրագրերի շրջանակում թարգմանվի նաև ուսումնական և գիտական գրականություն, ինչի պահանջարկը մեծ է գիտակրթական հաստատություններում: Կյանքի կոչելով այսօրինակ ծրագիր՝ տարիներ անց կունենանք շոշափելի արդյունքներ»:
ԵՊՀ սոցիոլոգիայի տեսության և պատմության ամբիոնի վարիչ, դոցենտ Հարություն Վերմիշյանը ուսումնական գործընթացի արդյունավետության բարձրացման գործում կարևորեց մասնագիտական նոր գրականության թարգմանության անհրաժեշտությունը: Ամբիոնի վարիչը շեշտեց նաև՝ թարգմանությունները «սիմվոլիկ կապիտալ» են, որոնք հայեցի մտածելու և արտահայտվելու հնարավորություն են ընձեռում:
«Գալուստ Կիւլպէնկեան» հիմնարկության հայկական բաժանմունքի տնօրեն Ռազմիկ Փանոսեանը, խոսելով թարգմանական գրականության առավելություններից, փաստեց, որ հենց թարգմանության միջոցով է լեզուն զարգանում և հարստանում: Արվեստի քննադատ, թարգմանիչ Նազարեթ Կարոյանն այս համատեքստում ներկայացրեց թարգմանության ոլորտում ունեցած իր փորձը` ընդգծելով, որ հայերենը՝ որպես հարուստ լեզու, ունի բառեր, որոնք հարյուրամյակներ շարունակ չեն կիրառվել կամ սահմանափակ գործածություն են ունեցել, սակայն տարիներով չօգտագործված այդ բառերը արդի մտածողության շրջանակում կարող են կիրառվել թարգմանությունների ժամանակ՝ այդպիսով վերարժևորելով այդօրինակ բառերի կիրառությունը:
Նշենք, որ «Գալուստ Կիւլպէնկեան թարգմանական մատենաշար» ծրագրի շրջանակում հայերեն թարգմանությամբ հրատարակվել են յոթ հեղինակների գործեր, որոնցից երեքն արդեն իսկ քննարկվել են ԵՊՀ սոցիոլոգիայի, փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետներում:

November 29, 2023 | 16:00
A panel discussion of educational and scientific significance was held in the hall of the YSU ISTC innovation center titled "Calouste Gulbenkian Translation Series", as well as the translation issues of books translated into Armenian within the framework of that program.
Calouste Gulbenkian Foundation has initiated the publication of a series of Armenian translations of books by philosophers, sociologists and culturalists of the 20th century.
During the panel discussion Eznik Mirzoyan, Director of the Sarkis and Marie Izmirlian Library of YSU, speaking about the results of the questionnaires conducted among students, mentioned that the lack of professional literature in Armenian was pointed out as a main problem. The library director offered the Calouste Gulbenkian Foundation to discuss the Armenian translation of course books.
Referring to the topics chosen to be translated into Armenian, E. Mirzoyan emphasized, "For business purposes, the publishing houses mainly prefer to translate fiction books, as a result of which Armenian translation of educational and scientific literature is pushed to the background. We welcome the Armenian translation of educational and scientific literature within the framework of charity programs since it is highly demanded in educational institutes. Thanks to bringing such programs to life we will have tangible results in some years."
Harutyun Vermishyan, Head of the Chair of Theory and History of Sociology, YSU, Associate professor emphasized the importance of the availability of translations of new professional literature for increasing the effectiveness of educational process. The head of the Chair also noted that translations are "symbolic capitals" that provide an opportunity to express and think in Armenian.
Razmik Panossian, Director of the Armenian Communities Department of Calouste Gulbenkian Foundation, speaking about the advantages of translated literature, noted it is through translation that the language is developing and is enriched. In this context, art critic and translator Nazareth Karoyan presented his experience in the translation field, emphasizing that Armenian Language, being a rich language, has many words that have not been used for centuries or had limited usage. However, those words that have not been used for years may be used in translations within the framework of modern thinking, thus revaluing the use of such words.
It should be noted that within the framework of the "Calouste Gulbenkian Translation Series" program Armenian translations of the works of seven authors were published, the three of which have already been discussed in the YSU Faculties of Sociology, Philosophy and Psychology.