- ԵՊՀ ուսանողները մասնակցել են Սերգեյ Փարաջանովին նվիրված ստեղծարար մրցույթի մրցանակաբաշխությանը
ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնը, նպատակ ունենալով խթանելու ԵՊՀ ուսանողների ակտիվ ներգրավվածությունը միջազգային հեղինակավոր մրցույթներում, ապահովում է ուսանողների մասնակցությունը մշակութաստեղծ ծրագրերի, մրցույթների և այլ միջոցառումների։
Ս.թ. հունվարի 9-ին` մեծանուն կինոռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի ծննդյան օրը, Թբիլիսիի սակրեբուլոյում Վիրահայերի միության նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել Փարաջանովին նվիրված ավանդական ստեղծարար մրցույթի մրցանակաբաշխության արարողությունը, որին մասնակցել են նաև ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի սաները և ստացել մրցույթին մասնակցելու մասին փաստող հավաստագրեր:
Մրցույթին իրենց ստեղծագործական աշխատանքներն են ներկայացրել նաև Իվանե Ջավախաշվիլիի անվան պետական համալսարանի, Իլյայի պետական համալսարանի և Գեղարվեստի ակադեմիայի (Թբիլիսի) ներկայացուցիչները:
Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում կազմակերպվել է «Անկախության սերնդի ձայնը» երիտասարդ ստեղծագործողների հանրապետական ուսանողական մրցույթ, որին ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի սաները ներկայացրել են իրենց լուսանկարչական, գեղանկարչական, կիրառական արվեստի ստեղծագործությունները, ֆոտոկոլաժները, ինչպես նաև գրական ստեղծագործությունները: Փարաջանովին նվիրված և փարաջանովյան ոճով ստեղծված լավագույն աշխատանքներն ուղարկվել են Վրաստան՝ ցուցահանդեսին ներկայացնելու համար:
Նշենք նաև, որ Փարաջանովի արձանի (Թբիլիսի) հարակից տարածքում ցուցադրվել է ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի երիտասարդ ստեղծագործող ուսանողներից մեկի անիմացիոն աշխատանքը, որի ստեղծման համար օգտագործվել են Փարաջանովի 377 նկարներ:
Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Կարինե Դավթյանը, մեզ հետ զրույցում անդրադառնալով Փարաջանովի հանճարին և ստեղծագործական յուրօրինակությանը, նշեց, որ համաշխարհային կինոարտադրության մեջ շատ քիչ են նրա նման մշակութաստեղծ ռեժիսորները:
Շեշտելով մրցույթին մասնակցելու կարևորությունը՝ Կարինե Դավթյանն ընդգծեց. «Մրցույթն անցկացվում է արդեն 10 տարի, սակայն հայաստանյան բուհերից ԵՊՀ-ն առաջինն էր, որը ներկայացրեց Հայաստանն այդ մրցույթում: Մենք նաև սակրեբուլոյի թանգարանին նվիրեցինք ուսանողներից մեկի՝ Էլինե Պողոսյանի աշխատանքը՝ կոլաժի տեսքով, որն իր ուրույն տեղն է ունենալու թանգարանում»:
Հավելենք, որ մրցանակաբաշխությանը ներկա են եղել նաև Պետրոս Ադամյանի անվան հայկական դրամատիկական թատրոնի (Թբիլիսի) գլխավոր ռեժիսոր Արմեն Բայանդուրյանը, Արա Բաբաջանյանը, հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ, ուսուցիչներ, արվեստագետներ, նկարիչներ, պետական գործիչներ:

3. YSU students participate in award ceremony of creative contest dedicated to Sergey Parajanov
Charles Aznavour Culture Center of YSU, aiming to promote the active involvement of YSU students in prestigious international competitions, ensures the participation of students in culture-creating programs, competitions and other events.
On January 9, on the birthday of the famous film director Sergey Parajanov, the awarding ceremony of the traditional creative contest dedicated to Parajanov was held in Tbilisi Sakrebulo․ The students of Charles Aznavour Culture Center were also among the participants and they received certificates of participation.
Representatives of Ivane Javakhishvili State University, Ilia State University and Tbilisi State Academy of Arts also presented their creative works at the contest.
Within the framework of events dedicated to the 100th anniversary of Sergey Parajanov, the "Voice of the Independence Generation" republican student competition of young creators was organized, during which the students of Charles Aznavour Culture Center of YSU presented their photographic, painting, works of applied art, photo collages, as well as literary compositions. The best works dedicated to Parajanov and created in the Parajanov style were sent to Georgia to be presented at the exhibition.
It should also be noted that in the area adjacent to the statue of Parajanov (Tbilisi), the animation created by one of the young creative students of Charles Aznavour Culture Center was shown, in which 377 pictures of Parajanov were included.
Karine Davtyan, Director of Charles Aznavour Cultural Center, speaking about Parajanov as a genius and creative personality, noted that there are very few directors like him in the world film industry who create culture.
Emphasizing the importance of participating in the contest, Karine Davtyan emphasized. "The competition has been held for 10 years, but no individual or organization from Armenia has ever participated in it. YSU was the first to represent Armenia in that contest. We also presented the work of one of the students, Eline Poghosyan, to the Sakrebulo Museum, in the form of a collage, which will have its own place in the museum."
Armen Bayanduryan, the Chief Director of Petros Adamian Tbilisi State Armenian Drama Theatre, Ara Babajanyan, representatives of the Armenian community, teachers, artists, painters and statesmen were also present at the award ceremony.