- Կրթություն, աշխատանք, սեփական բիզնես նախագիծ. ԵՊՀ ուսանող Լիանա Խաչատրյանի պատմությունը
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի 3-րդ կուրսի ուսանող Լիանա Խաչատրյանը, կարևորելով ակադեմիական կրթությունը, համատեղում է ուսումնառությունն ու աշխատանքը․ նա ներգրավված է բազմաթիվ բիզնես ծրագրերում և աշխատանքներում։ Լիանան մասնակցել է մի շարք մրցույթների, որոնցից մեկն էլ այս տարի Արաբական Միացյալ Էմիրություններում կայացած «Seaside Startup Summit» միջազգային բիզնես ֆորումն էր։
Լիանա Խաչատրյանի հետ զրուցել ենք համալսարանական կրթության կարևորության, ուսանողական ակտիվության, իր ստեղծած նախագծերի, մրցույթների, ստարտափի, ապագա գործունեության մասին։
Իր հաջողությունների մասին պատմել է հենց ինքը՝ Լիանան։
Ինչո՞ւ որոշեցի դառնալ տնտեսագետ և սովորել ԵՊՀ-ում…
Մասնագիտության ընտրության հարցում տատանվել եմ, սակայն ԵՊՀ ընդունվելն ինձ համար վաղուց էր կանխորոշված: Ցանկացել եմ դառնալ բժիշկ, ֆիզիկոս, նյութագետ․․․ Մասնագիտության ընտրությունն ինձ համար իսկապես բարդ է եղել: Ուսումնասիրելով ՀՀ բուհերի վարկանիշը, կրթական ծրագրերը, ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետը՝ հասկացա, որ այստեղ հնարավորություն ունեմ ձեռք բերելու այնպիսի գիտելիքներ և մասնագիտական հմտություններ, որոնք ինձ կօգնեն հետագայում աշխատանքային գործունեության ընթացքում: Ընտրել եմ տնտեսագետի մասնագիտությունը, որ կարողանամ ճիշտ կառավարել ինձ տրված ռեսուրսները և հասնել ցանկալի վերջնարդյունքի:
Համալսարանում ստացած գիտելիքների շնորհիվ մասնակցեցի արտերկրում անցկացվող միջազգային կարևոր գիտական միջոցառմանը...
Համալսարանում վերջերս դասընթացի գնահատման նոր՝ հետազոտական բաղադրիչ է ներդրվել, որի շրջանակում «Նախագծերի կառավարում» դասընթացի ժամանակ մեզ տրվեց նախագիծ կազմելու հանձնարարություն: Ես արդեն ունեի նախագծի գաղափար, սակայն այն ի մի է բերվել «Նախագծերի կառավարում» դասընթացի ժամանակ: Այս դասընթացի շրջանակում նախագիծս ստացավ իր ավարտուն տեսքը, և ես՝ որպես ստարտափի հեղինակ, այս տարվա փետրվարի 23-28-ը մասնակցեցի Արաբական Միացյալ Էմիրություններում կայացած «Seaside Startup Summit» միջազգային բիզնես ֆորումին, որին մասնակցում էին կազմակերպություններ աշխարհի տարբեր երկրներից, ստարտափերներ, որոնք հաղթահարել էին նախընտրական փուլը։ Ի դեպ, այս տարվա հայտադիմումները բավականին մեծաթիվ էին:
Միջազգային բիզնես ֆորումին ներկայացրի իմ ստեղծած «LEDon» ստարտափը, որն զբաղվելու է թվային գնացուցակների և տեղեկատվական մեծ բազայի ստեղծմամբ: Այս պահին էլ ինտենսիվ աշխատում եմ նախագծի վրա և հույս ունեմ՝ մոտ ապագայում կթողարկվի բջջային հավելվածը, որը հասանելի կլինի բոլոր սպառողներին: Իսկ երկրորդ փուլում կստեղծեմ թվային գնացուցակները, որոնք կտեղադրվեն խանութներում, սուպերմարկետներում: Բառ-կոդը սկանավորելով՝ հաճախորդները կտեսնեն ոչ միայն տվյալ ապրանքատեսակի գինը, այլև հնարավորություն կունենան կարդալու ապրանքի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկություններ: Հաճախորդները հեշտությամբ կարող են կարդալ ապրանքի բաղադրությունը, գրել կարծիք, ինչպես նաև կարդալ այն մարդկանց կարծիքները, որոնք արդեն իսկ օգտագործել են այդ ապրանքը և գտել են, օրինակ, որոշակի թերություններ կամ առավելություններ և այլն: Կարճ ասած՝ հավելվածը սպառողին կօգնի որոշում կայացնելու գործում: Նախատեսում եմ մինչև տարվա վերջ ավարտել և հասանելի դարձնել հավելվածը ինչպես «Google Play», այնպես էլ «App Store» հարթակներում:
Նախագիծս բիզնես ֆորումի շրջանակում բավական հաջող ներկայացրի, սակայն, ցավոք, հաղթել չհաջողվեց։ Ֆորումին մասնակցելու շնորհիվ ստացա համագործակցության առաջարկներ, ծանոթացա ոլորտի լավագույն մասնագետների հետ, որոնց խորհուրդները, վստահ եմ, կօգնեն գալիք մրցույթներում լավ արդյունքներ գրանցելու հարցում:
Համատեղելով կրթությունն ու աշխատանքը…
Ուսումնառությանը զուգահեռ՝ համակարգում եմ Երևանի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաները. խմբավարներին տրամադրում եմ տեխնիկական և ծրագրային աջակցություն, հետևում լաբորատորիաների գործունեությանը: Որպես խմբավար՝ դասավանդում եմ Շիրակացու ճեմարանում: «Հայ ասպետ» դպրոցի «Արմաթն օդում» ԱԹՍ կրթական աշխատանոցում սկսել եմ վարել խմբակ, որի շրջանակում դասավանդում եմ անօդաչու թռչող սարքերի ծրագրավորում, տեխնիկական սպասարկում և կառավարում: Այս ոլորտում զարգացնելով հմտություններս՝ որոշեցի սովորեցնել երեխաներին պատրաստել անօդաչու թռչող սարքեր, ծրագրավորել դրանք, տալ համապատասխան առաքելություններ: Ինքս ստեղծել եմ ուսումնական անօդաչուներ և փորձարկել: Ներկայում ունեմ աշակերտներ, որոնք մոտ 2-3 ամսից զորակոչվելու են բանակ և ծառայելու են համապատասխան ստորաբաժանումներում: Շատ կարևոր է, որ երեխաները փոքր տարիքից ծանոթանան ոլորտին և ապագայում դառնան որակյալ մասնագետներ, ինչը շատ կարևոր է մեր երկրի համար:
ԵՊՀ-ն իմ հաջողություններում…
Ամբողջ աշխատանքը եղել է տվյալների, դրանց հավաքագրման հետ․ այս հարցում էլ ինձ շատ է օգնել «Էկոնոմետրիկա» դասընթացը՝ ստեղծելու առավելապես ճշգրիտ աշխատող տվյալների բազա: Այս երեք տարիների ընթացքում ԵՊՀ-ում ստացել և շարունակում եմ ստանալ մասնագիտական բարձր որակներ, հմտություններ, գիտելիքներ, որոնք օգնում են ինձ հասնելու իմ նպատակներին, ինչպես նաև իմ կատարած աշխատանքների ճշգրիտ կառավարմանն ու կազմակերպմանը:
Այդ իսկ պատճառով իմ աշխատանքը պատկերացնում եմ միայն ՀՀ-ում և ուզում եմ գիտելիքս ծառայեցնել՝ ի նպաստ իմ երկրի զարգացման: Եթե յուրաքանչյուրս մեր ներդրումն ունենանք հայրենիքի զարգացման գործում, մենք կունենանք ամուր և հզոր պետություն: Որքան ուժեղ լինենք, տեխնոլոգիապես զարգացած, այնքան կարևոր տեղ կզբաղեցնենք աշխարհում:
Երազանքս…
Երազում եմ դառնալ ոլորտի լավագույն մասնագետներից մեկը, լինել լավ և պիտանի մարդ իմ պետության համար։ Ցանկություն ունեմ մասնագիտական որակներս և փորձս հետագայում ծառայեցնելու կրթական ոլորտի զարգացմանը, քանի որ կրթությունը պետության շարժիչ ուժն է, որն ազգին մղում է առաջընթացի և զարգացման։

April 22, 2024 | 15:00
Liana Khachatryan, a 3rd-year student from the YSU Faculty of Economics and Management, attaching importance to academic education, combines studies and work, getting involved in many business projects and activities. Liana participated in a number of competitions, one of which was the Seaside Startup Summit International Business Forum held this year in the United Arab Emirates.
We talked with Liana Khachtryan about the importance of university education, student activism, her created project, competitions, the startup and future plans.
Liana told about her achievements herself.
Why did I decide to become an economist and study at YSU?
I had been hesitant about choosing a profession, however, my admission to YSU had been predetermined for me a long time ago. I had considered various paths like medicine, physics, and material science. Choosing a profession had been really difficult for me. Studying the ranking of Armenian universities, educational programs, YSU Faculty of Economics and Management, I realized that here I will have the opportunity to acquire professional knowledge and skills crucial for my future endeavors. I chose the profession of economist so that I can properly manage the resources given to me and achieve the desired result.
Thanks to the knowledge gained at the university, I participated in a significant international scientific event held abroad…
Recently, a new component has been included in the assessment system of some courses at the university – the research component. As part of the "Project Management" course, we were provided with the opportunity to develop a project. Although I already had a project idea, it was refined during the course. Within this framework, I successfully completed my project and, as the startup's creator, participated in the Seaside Startup Summit International Business Forum held on February 23-28 in the United Arab Emirates. Among the participants of the forum were organizations from various countries and startup founders who had passed the pre-election stage. Notably, there was a substantial increase in applications this year.
At the international business forum, I presented my startup "LEDon", which is focused on creating digital price lists and an extensive information base. At the moment, I am working intensively on the project and I hope that the mobile app will be released very soon and available to all consumers. In the second stage, I will create digital price lists, which will be available in the shops and supermarkets. By scanning the barcode customers will not only see the price of goods but also have the opportunity to read detailed information on goods. The composition of goods will be accessible to customers, they will be allowed to write a review, as well as read the feedback of people who have already used the goods and found, for example, some disadvantages or advantages, etc. In short, the app will help the consumer make a decision. I plan to finish and make the application available on both Google Play and App Store platforms by year-end.
I successfully presented my project at the forum, however, unfortunately, I didn't secure a win. Participating in the forum not only led to cooperation offers but also provided me with the opportunity to get acquainted with the best specialists in the field, whose advice will surely help me to achieve good results in upcoming competitions.
Combining education and work…
Along with my studies, I coordinate the "Armath" engineering laboratories in Yerevan. I provide technical and software support to the group leaders and monitor the laboratory activities. As a group leader, I teach at Shirakatsy Lyceum. In the "Armath Airborne'' UAV educational laboratory of the "Hay Aspet" school, I started leading a group and teaching programming, technical maintenance and management of unmanned aerial vehicles. Developing my skills in this field, I decided to teach children to make unmanned aerial UAVs, program them, and give them appropriate missions. I have built and tested training UAVs myself. Currently, I have students who will be conscripted into the army in about 2-3 months and will serve in respective units. Cultivating expertise from a young age and becoming qualified professionals is vital for our nation's future.
YSU in my successes…
All the work was with the data and its collection. In this matter, the "Econometrics" course helped me a lot to create a database that works more accurately. Throughout these three years at YSU, I have received and continue to receive high professional qualities, skills, and knowledge essential for achieving my goals and effectively managing my work.
That's why I imagine myself working only in Armenia, leveraging my knowledge for the country's development. If each of us contributes to the development of the motherland, we will have a strong and powerful state. The stronger we are, the more technologically advanced we are, the more important position we will occupy in the world.
My dream…
I dream of becoming a leading specialist in the field and a good and useful person for my country. I want to leverage my professional qualities and experience for developing the educational sector as education is the driving force of the state, which pushes the nation into advancement and development.