3. Երկրաբանի մասնագիտությունն ընտրած ԵՊՀ ուսանողներն արժանացան դրամական պարգևի
ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի ուսանողներ Հրաչ Քառյանը և Մարինե Բանգոյանը՝ որպես լավագույն ավարտական աշխատանքի և լավագույն մագիստրոսական թեզի հեղինակներ, արժանացան դրամական պարգևի։
ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի և գործընկեր «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ ավարտական աշխատանքների և մագիստրոսական թեզերի պաշտպանություններից հետո հանձնաժողովը ընտրել է լավագույն աշխատանքները։ Ընտրված երկու աշխատանքների հեղինակները «Պետրոս Ալոյան» հիմնադրամի կողմից արժանացան 1500-ական եվրո դրամական պարգևի:
Պարգևատրման նպատակն է խրախուսել երկրաբանի մասնագիտությունն ընտրած ուսանողներին՝ ձեռք բերելու մասնագիտական խոր գիտելիքներ և դրանք կիրառելու գործնականում:
ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի դեկան Սարգիս Քելյանը, կարևորելով «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի հետ գործակցային հարաբերությունները, նշեց, որ ընկերության հետ հենց սկզբից քննարկվել են համագործակցության այնպիսի ուղիներ, որոնք նոր հարթակ կստեղծեն ֆակուլտետի գիտական ներուժը ցույց տալու համար։
«Այս աջակցությունը մեծ դերակատարում ունի, քանի որ ոգեշնչում է ուսանողներին` կատարելու և լավագույնս ներկայացնելու գիտական աշխատանքներ: Այս առումով մեծապես կարևորում եմ ընկերության աջակցությունը։ Ֆակուլտետը պատրաստակամ է ընկերության հետ իրագործելու նորանոր գաղափարներ»,- ընդգծեց Ս. Քելյանը:
«Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ գործադիր տնօրեն, «Պետրոս Ալոյան» հիմնադրամի հիմնադիր Հայկ Ալոյանը, մատնանշելով Հայաստանում երկրաբանի մասնագիտության դերակատարումը, ասաց. «Մեր երկրի համար շատ կարևոր ու պահանջված է երկրաբանի մասնագիտությունը, բացի դրանից՝ լավ երկրաբաններն ունենում են բարձր վարձատրվող աշխատանք: Եթե երկրաբանի մասնագիտություն ունենալու հետ միասին ուսանողները լավ տիրապետեն անգլերենին, ապա հնարավորություն կունենան նաև այլ երկրներում բարձր վարձատրվող աշխատանք ունենալու»։
Այս տարվա մրցանակակիր Մարինե Բանգոյանը, որը Աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի «Երկրաֆիզիկա, ջրաերկրաբանություն և ճարտարագիտական երկրաբանություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրի երկրորդ կուրսի ուսանող է, ներկայացնելով իր թեզի թեման, նշեց, որ այն վերաբերում է Վարդաշենի և Էրեբունու քրեակատարողական հիմնարկների տարածքներում քրեակատարողական նոր հիմնարկների կառուցման համար ինժեներաերկրաբանական հետազոտություն կատարելուն։
«Այժմ Երևանում շատ են կառուցվում նոր շենքեր և շինություններ, և ինձ հետաքրքրում էր, թե ինժեներաերկրաբանական որ պայմաններն են հիմք դառնում նոր շենքերի կառուցման համար: Իմ ուսումնասիրության ավարտին հանգել եմ այն եզրակացության, որ տվյալ տարածքներում շինարարություն անելն արգելվում է` պայմանավորված տարածքի ոչ բարենպաստ ինժեներաերկրաբանական պայմաններով»,- նշեց Մարինեն:
ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի «Երկրաբանություն» բակալավրի կրթական ծրագրի ուսանող Հրաչ Քառյանի ավարտական աշխատանքը բակալավրիատի ուսանողների ներկայացրած աշխատանքների մեջ ճանաչվել է լավագույնը: Նա իր ավարտական աշխատանքում վերլուծել է Ագարակի և Եղվարդի հնագիտական հուշարձանների տարածքում կատարված երկրաֆիզիկական աշխատանքների արդյունքները:
Նշենք, որ «Երկրաբանություն» մասնագիտության և համապատասխան կրթական ծրագրերի առկա և հեռակա ուսուցման ավարտական աշխատանքների և մագիստրոսական թեզերի պաշտպանությունը կազմակերպելու համար ստեղծված ատեստավորման հանձնաժողովները նախագահում էր «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ գործադիր տնօրեն, «Պետրոս Ալոյան» հիմնադրամի հիմնադիր Հայկ Ալոյանը, հանձնաժողովի կազմում էին ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի դեկանը, պրոֆեսորադասախոսական կազմի, «Նոր Գեո» ՍՊԸ, ԳԱԱ երկրաբանության գիտությունների ինստիտուտի ներկայացուցիչները:
ԵՊՀ շրջանավարտների ֆորում. համալսարանը՝ լոկալ և գլոբալ խնդիրների արձագանքող
15.05.2025
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունություն ԵՊՀ-ի և Բիզնեսի բարձրագույն ակադեմիայի (Լեհաստան, Դոմբրովա Գուռնիչա) միջև
05.14.2025 - 05.27.2025
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողություն Երևանի պետական համալսարանի և  Կարդինալ Ստեֆան Վիշինսկու անվան համալսարանի  (Վարշավա, Լեհաստան) միջև

June 05, 2024 | 15:00
YSU Geography and Geology Faculty students Hrach Karyan and Marine Bangoyan received monetary awards in recognition of the authors of the best graduation work and master's thesis.
Following an agreement between the YSU Faculty of Geography and Geology and partner Lydian Armenia CJSC, after the defense of graduation work and master's thesis, the committee selected the best works. The Petros Aloyan Foundation awarded 1,500 euros each to the authors of the two selected works.
The awarding aims to encourage students pursuing the profession of geology to acquire deep professional knowledge and apply it in practice.
Sargis Kelyan, Dean of YSU Faculty of Geography and Geology, highlighting the importance of the cooperative relations with Lydian Armenia CJSC, noted that from the outset, discussions with the company focused on creating a new platform to showcase the faculty's scientific potential.
"This support is crucial as it inspires students to perform and present their best scientific work. In this regard, I highly value the company's support. The faculty is ready to implement new ideas with the company," emphasized S. Kelyan.
Hayk Aloyan, Executive Director of Lydian Armenia CJSC and Founder of Petros Aloyan Foundation, pointed out the role of the geologist profession in Armenia, saying: "The profession of a geologist is very important and in demand in our country, besides, good geologists can find a highly paid job. If students not only major in geology but also have a strong command of English, they will have excellent opportunities for highly-paid jobs in other countries as well."
This year's awardee, Marine Bangoyan, a second-year student in the "Geophysics, Hydrogeology, and Engineering Geology" master's program at the Faculty of Geography and Geology, while presenting the topic of her thesis, noted that it refers to conducting an engineering geological investigation for the construction of new criminal-executive institutions in the areas of Vardashen and Erebuni Criminal-Executive Institutions.
"Now a lot of new buildings and structures are being constructed in Yerevan, and I became curious about the engineering-geological conditions guiding these constructions. After completing my study, I came to the conclusion that construction in the given areas is prohibited due to their unfavorable engineering-geological conditions," said Marine.
The graduation work of Hrach Karyan, a student in the "Geology" bachelor's program at the YSU Faculty of Geography and Geology, was recognized as the best among the works presented by undergraduate students. His work involved analyzing the geophysical findings conducted in the vicinity of Agarak and Yeghvard archaeological monuments.
The certification commissions responsible for organizing the defense of graduation works and master's theses of the specialty "Geology" and related educational programs were chaired by Hayk Aloyan, Executive Director of Lydian Armenia CJSC and Founder of Petros Aloyan Foundation. The commission included the dean of the YSU Faculty of Geography and Geology, faculty members, representatives of NORGEO LLC and the Institute of Geological Sciences of NAS RA.