- Ամփոփվել է միջմասնագիտական մագիստրոսական թեզերի կատարման համար կրթաթոշակի հատկացման մրցույթը
ԵՊՀ-ն միջմասնագիտական հետազոտական թեզերի կատարումը խրախուսելու նպատակով մագիստրատուրայի ուսանողներին տրամադրում է հետազոտական կրթաթոշակներ: 2023-2024 ուսումնական տարում միջմասնագիտական մագիստրոսական թեզերի կատարման համար կրթաթոշակ է տրամադրվել 8 ուսանողների։
Միջմասնագիտական մագիստրոսական թեզը հարակից մասնագիտական ոլորտի, միևնույն ուսումնական տևողություն ունեցող կրթական ծրագրերում սովորող երկու ուսանողների կողմից երկու գիտական ղեկավարների ընդհանուր ղեկավարությամբ իրականացվող հետազոտական աշխատանք է:
2023 թ․ Երևանի պետական համալսարանում ընդունվել է միջմասնագիտական թեզի կատարման համար կրթաթոշակի տրամադրման կարգ, ըստ որի՝ 2023-24 ուստարվա ուսանողներին տրամադրվել են կրթաթոշակներ (առավելագույնը՝ 1 միլիոն ՀՀ դրամ): 2023 թ․ բյուջեով սահմանված 3 մլն դրամը բաշխվել է ութ ուսանողներին, որոնք դիմել էին միջմասնագիտական մագիստրոսական 4 թեզերի կատարման համար:
Կրթաթոշակ ստանալու համար դիմելու հնարավորություն ունեն ԵՊՀ մագիստրատուրայի՝ նույն տևողությամբ տարբեր կրթական ծրագրերում սովորող, 16 և բարձր միջին որակական գնահատականի (ՄՈԳ) շեմը հաղթահարած ուսանողներ, որոնք, համապատասխան ուսումնական ստորաբաժանումից ներկայացված զեկուցագրի համաձայն, ներառվել են միջմասնագիտական մագիստրոսական թեզի կատարման ծրագրում և ունեն հաստատված հետազոտական թեմա:
Հայտատուն կրթաթոշակ ստանալու համար յուրաքանչյուր տարվա փետրվարի 10-ից մինչև 20-ն ընկած ժամանակահատվածում e-request.ysu.am համակարգի միջոցով միջմասնագիտական թեզ գրելու վերաբերյալ հայտ է ներկայացնում ԵՊՀ ռեկտորին՝ կցելով մրցութային փաթեթը:
Միջմասնագիտական մագիստրոսական թեզի կատարման համար տրամադրվող կրթաթոշակի կարգը, հայտի և նախագծի ձևաչափը հնարավոր է գտնել այստեղ։
Միջմասնագիտական թեզեր գրելու կարևորության, առանձնահատկությունների և դժվարությունների մասին պատմել են ուսանողները։

June 27, 2024 | 12:07
YSU provides research scholarships to master's students to encourage the compiling of interdisciplinary research theses. In the academic year 2023-2024, 8 students received scholarships for their work on compiling these theses.
An interdisciplinary master's thesis is a collaborative research carried out by two students from related professional fields, studying in educational programs of the same academic duration, under the general supervision of two academic supervisors.
In 2023, Yerevan State University adopted a scholarship award procedure for compiling interdisciplinary theses, according to which students of the 2023-24 academic year were awarded scholarships (worth up to 1 million AMD). Determined by the 2023 budget, 3 million AMD were allocated to eight students who applied for the completion of 4 interdisciplinary master's theses.
YSU master's students studying in different educational programs of the same duration, with a GPA of 16 or higher, and included in the interdisciplinary master's thesis execution program based on a report from their respective educational unit with an approved research topic, are eligible to apply for the scholarship.
To receive a scholarship, applicants must submit a request for writing an interdisciplinary thesis via the e-request.ysu.am system to the YSU rector. Applications are accepted annually from February 10 to 20, accompanied by the required competition package.
The application and project format, as well as details regarding the procedure for the interdisciplinary master's thesis scholarship, can be found here.
The students talked about the importance, features and challenges of writing interdisciplinary theses.