- Հայ և վրաց փորձագետները քննարկեցին երկու երկրների քաղաքական զարգացումները
ԵՊՀ պատմության թանգարանում անցկացվեց «Հայաստան և Վրաստան-2024. զարգացման միտումներն անկայուն ժամանակներում» թեմայով քննարկում հայ և վրաց փորձագետների մասնակցությամբ: Փորձագետները ներկայացրին զեկույցներ` անդրադառնալով աշխարհաքաղաքական նոր զարգացումների համատեքստում Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքական գործընթացներին:
ԵՊՀ շարունակական կրթության կենտրոնի տնօրեն Լուսինե Խառատյանը նշեց, որ կենտրոնի` «Ազատ ունկնդիր» բաց համալսարան հարթակը հանրության լայն շրջանակների համար որոշակի պարբերականությամբ տարբեր թեմաներով բաց միջոցառումներ է կազմակերպում` դասախոսությունների, հետազոտությունների ներկայացման կամ պանելային քննարկումների ձևաչափերով:
«Հաշվի առնելով այն, որ վերջին շրջանում Վրաստանում տեղի են ունենում քաղաքական ակտիվ զարգացումներ, մենք հույս ունենք, որ այս քննարկումը նաև համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմին և ուսանողներին կօգնի առավել լավ պատկերացում կազմելու Վրաստանում տեղի ունեցող զարգացումների և Վրաստանի հետագա քաղաքական գործընթացների վրա դրանց ազդեցության մասին»,- ասաց Լուսինե Խառատյանը:
Վրաց փորձագետ Գեորգի Սայշմելաշվիլին անդրադարձավ վերջերս Վրաստանի խորհրդարանի ընդունած «Օտարերկրյա ազդեցության գործակալների մասին» օրենքին։
«Կարծում եմ, որ Վրաստանը պետք է շարունակի ԵՄ-ի հետ ինտեգրացիոն քաղաքականությունը, որը դրական ազդեցություն կունենա նաև Հայաստանի քաղաքական գործընթացների վրա»,- ասաց վրաց փորձագետն ու հավելեց, որ հոկտեմբերին Վրաստանում խորհրդարանական ընտրություններ կանցկացվեն, և հույս հայտնեց, որ նոր կառավարության ձևավորմամբ կվերանայվի ընդունված օրենքը:
Փորձագետ Արսեն Խառատյանը մեկնաբանեց 2020 թ. պատերազմից հետո գործող իշխանության քայլերը ԵՄ-ի և ՌԴ-ի հետ զարգացումների համատեքստում:
Քննարկման շրջանակում բանախոսները խոսեցին նաև տարածաշրջանում անվտանգության նոր դերակատարներից:
Նշենք, որ միջոցառումը կազմակերպվել էր ԵՊՀ շարունակական կրթության կենտրոնի, Հելսինկյան քաղաքացիական ազգային կոմիտեի (Հայաստան) և Ազգայնականության ու կոնֆլիկտների հետազոտության ինստիտուտի (Վրաստան) համագործակցությամբ և Ֆրիդրիխ Նաումանի «Հանուն ազատության» հիմնադրամի օժանդակությամբ իրականացվող «Հայաստան-Վրաստան հարևանություն. փորձագետների երկխոսության հարթակ» ծրագրի շրջանակում։ Քննարկմանը հրավիրված փորձագետներից էին նաև Աննա Գևորգյանը, Նժդեհ Հովսեփյանը, Էմիլ Ավդալիանին, Դավիթ Բրագվաձեն, Գեորգի Մասալկինին: Փորձագետների զեկույցներից հետո անցկացվեց ակտիվ քննարկում։

June 14, 2024 | 10:10
A discussion titled "Armenia and Georgia 2024: Development Trends in Uncertain Times" was held at the YSU History Museum with the participation of Armenian and Georgian experts. The experts presented reports addressing the political processes of Armenia and Georgia in the context of new geopolitical developments.
Director of YSU Continuing Education Center Lusine Kharatyan noted that the center's "Free Listener" open university platform regularly organizes open events on various topics for wide circles of the public through formats such as lectures, research presentations and panel discussions.
"Taking into account the recent active political developments in Georgia, we hope that this discussion will also help the teaching staff and students of the university to enhance the understanding of the developments taking place in Georgia and their impact on the future political processes in Georgia," said Lusine Kharatyan.
Georgian expert Giorgi Shaishmelashvili referred to the "Foreign Influence Agents" law recently adopted by the Parliament of Georgia.
"I think that Georgia should continue its integration policy with the EU, which will also positively influence political processes in Armenia," said the Georgian expert. Additionally, he noted that parliamentary elections are scheduled for October in Georgia, and expressed hope that the adopted law will be revised following the establishment of a new government.
Expert Arsen Kharatyan discussed the actions taken by the current government established after the 2020 war, focusing on developments involving the EU and Russia.
During the discussion, the speakers also spoke about the new security actors in the region.
The event was organized as part of cooperation between the YSU Continuing Education Center, the Helsinki Committee of Armenia and the Institute for the Study of Nationalism and Conflicts (Georgia) under the "Armenia-Georgia Neighborhood" project implemented, supported by the "For Freedom" Foundation named after Friedrich Nauman. The discussion featured expert insights from Anna Gevorgyan, Nzhdeh Hovsepyan, Emil Avdaliani, Davit Bragvadze, and Giorgi Masalkini, followed by an engaging discussion session.