- «Բնագիտությունը զվարճալի՜ է. տե՛ս, շոշափի՛ր, փորձի՛ր». ԵՊՀ-ում անցկացվեց ամենամյա բնագիտական աշխատարանը
Հունիս 20, 2024 | 16:00
«Բնագիտությունը զվարճալի՜ է. տե՛ս, շոշափի՛ր, փորձի՛ր». ԵՊՀ-ում անցկացվեց ամենամյա բնագիտական աշխատարանը
ԵՊՀ շարունակական կրթության կենտրոնի նախաձեռնությամբ կազմակերպված «Բնագիտությունը զվարճալի՜ է. տե՛ս, շոշափի՛ր, փորձի՛ր» բնագիտական աշխատարանը մեկ հարկի տակ համախմբեց 8-12-րդ դասարանների աշակերտներին՝ հնարավորություն ընձեռելով նրանց ինքնուրույն կատարելու գործնական աշխատանքներ ու գիտափորձեր և այդպիսով առավել լավ պատկերացում կազմելու բնական գիտությունների մասին:
Հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում բնագիտական առարկաներն ուսումնասիրելիս միշտ չէ, որ աշակերտները հնարավորություն են ունենում ակտիվորեն մասնակցելու գործնական աշխատանքներին և կատարելու գիտափորձեր: Բնագիտական առարկաներն աշակերտների համար ավելի հասկանալի, մատչելի և գրավիչ դարձնելու նպատակով ԵՊՀ շարունակական կրթության կենտրոնն արդեն երկրորդ տարին կազմակերպում է ամառային բնագիտական աշխատարան, որի շրջանակում աշակերտները հնարավորություն են ստանում գիտափորձերի և գործնական աշխատանքների միջոցով հասկանալու, թե «ինչպես է գործում» մեզ շրջապատող աշխարհը։
Ծրագրի շրջանակում 8-12-րդ դասարանների դպրոցականները ԵՊՀ դասախոսների և ուսանողների օգնությամբ սովորեցին ինքնուրույն կատարել գործնական աշխատանքներ և գիտափորձեր «Ֆիզիկա», «Մոլեկուլյար ֆիզիկա», «Օրգանական քիմիա», «Անօրգանական քիմիա», «Աշխարհագրություն և երկրաբանություն», «Քարտեզագրություն և գեոմորֆոլոգիա» և «Կենսաբանություն» առարկաների շրջանակում:
ԵՊՀ շարունակական կրթության կենտրոնի մասնագիտական վերապատրաստման բաժնի գլխավոր մասնագետ Տաթևիկ Խաչատրյանը, խոսելով ծրագրի նպատակի և կարևորության մասին, նշեց. «Նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ աշակերտները սովորաբար հնարավորություն չեն ունենում կատարելու գործնական, լաբորատոր աշխատանքներ, որոշեցինք լրացնել այդ բացը՝ համալսարանում կազմակերպելով բնագիտական աշխատարաններ: Նախորդ տարվա արդյունքների ամփոփումից հետո բազմաթիվ դրական արձագանքներ ստացանք և որոշեցինք նախաձեռնությունը դարձնել շարունակական: Այս տարի արդեն ունենք թարմացված և առավել հետաքրքիր ծրագիր»:
Աշակերտները, ԵՊՀ լաբորատորիաներում կատարելով փորձեր, սովորեցին, օրինակ, թե ինչ են լույսի բևեռացումը, օպտիկական մանրաթելը, ինչպես կարելի է տարբերել ՀՀ տարածքում աճող սնկերը, բարձրակարգ և ստորակարգ բույսերը, ինչպես տրիպան կապույտի բացառման թեստով գնահատել մարդու քաղցկեղածին բջիջների կենսունակությունը, ինչպես օճառացնող հեղուկի միջոցով բանանից անջատել ԴՆԹ-ն և այլն: Նմանօրինակ հետաքրիքր գիտափորձերը հնարավորություն ընձեռեցին նրանց առավել լավ ճանաչելու իրենց շրջապատող աշխարհը:
Խոսելով աշխատարանների և ընձեռված հնարավորությունների մասին՝ ծրագրի մասնակից Նատալի Բարսեղյանը պատմեց. «Վստահաբար կարող եմ ասել, որ մեծ հաճույքով նորից կմասնակցեմ աշխատարանին և խորհուրդ կտամ մասնակցել նաև ընկերներիս, քանի որ սա իսկապես լավ հնարավորություն է «շոշափելու» բնությունն ու հասկանալու դրա «աշխատանքի մեխանիզմը»: Դասերն անցնում են մտերմիկ, ուրախ միջավայրում, ինչը ոչ միայն նոր գիտելիքներ ստանալու, այլև լավ ընկերներ ձեռք բերելու հիանալի հնարավորություն է»:
Նշենք, որ երեքշաբաթյա աշխատարանի շրջանակում դպրոցականները համալսարան այցելեցին շաբաթական 2 օր՝ 3-4 ժամով: Բնագիտական առարկաների աշխատարանները ԵՊՀ նորագույն տեխնոլոգիաներով հագեցած լաբորատորիաները և լսարաններն էին։

June 20, 2024 | 16:00
Organized by the initiative of the YSU Continuing Education Center, the "Science is Fun! See! Touch! Try!" natural science workshop brought together students in grades 8-12 under one roof, giving them the opportunity to engage in hands-on practical work and scientific experiments. This experience provided them with a deeper understanding of natural sciences.
In general education institutions, schoolchildren studying natural science subjects often lack hands-on experience and practical engagement in scientific experiments. To make science subjects more engaging and accessible, the YSU Continuing Education Center has been organizing an annual summer natural science workshop for the second year. This workshop provides students with the opportunity to understand "how the world around us works" through hands-on scientific experiments and practical activities.
Within the framework of the program, students in grades 8-12 learned to independently perform practical works and scientific experiments with the help of YSU professors and students. The subjects covered include "Physics", "Molecular Physics", "Organic Chemistry", "Inorganic Chemistry", "Geomorphological Mapping and Geomorphology and "Biology".
Speaking about the program's purpose and importance, Tatevik Khachatryan, the chief specialist of the Department of Professional Development Courses at the YSU Continuing Education Center, noted: "Considering the fact that students usually do not have the opportunity to engage in practical laboratory work, we decided to fill that gap by organizing natural science workshops at the university. The positive feedback received last year prompted us to continue this initiative, and we are excited to announce an updated and more engaging program for this year."
While conducting experiments in the YSU laboratories, students learned about various topics such as the polarization of light, optical fibers, methods for distinguishing mushrooms growing in the territory of Armenia, the differences between embryophytes and thallophytes, techniques for evaluating the viability of human carcinogenic cells using the trypan blue exclusion test, and DNA extraction from bananas using soapy water. These engaging scientific experiments provided them with a deeper understanding of the world around them.
When discussing the workshops and opportunities provided, program participant Natali Barseghyan said: "I can definitely say that I will participate in the workshop again with great pleasure, and I will also recommend it to my friends. This workshop provides a fantastic opportunity to "touch" nature and understand its "working mechanism". The classes are held in a friendly and cheerful environment, offering not just new knowledge but also the chance to make lasting friendships."
During the three-week workshop, schoolchildren visited the university for 3-4 hours, two days a week. The workshops were held in YSU laboratories and auditoriums equipped with the latest technologies, focusing on natural science subjects.
At the conclusion of the natural science workshop, participants were awarded graduation certificates in recognition of their participation.