- ԵՊՀ թիմը՝ «ICPC World Finals 2024»-ի մասնակից
Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում անցկացվեց ծրագրավորման միջազգային «ICPC» օլիմպիադայի 48-րդ եզրափակիչ փուլը: Մրցույթում ԵՊՀ թիմը լուծեց 5 խնդիր՝ գրավելով 76-րդ հորիզոնականը և լուծած խնդիրների քանակով գրանցելով 5-րդ արդյունքը։
«ICPC» (International Collegiate Programming Contest) ուսանողական ամենահայտնի ծրագրավորման օլիմպիադայի նախնական փուլերին այս տարի մասնակցում էին 100-ից ավելի երկրների շուրջ 3500 համալսարանների ավելի քան 73 հազար ուսանողներ։ Եզրափակիչ փուլի մասնակիցներն էին ուժեղագույն 142 համալսարանական թիմեր, որոնցից յուրաքանչյուրում ընդգրկված էին երեք ուսանող և մեկ մարզիչ։
ԵՊՀ թիմն իր այս տարվա մասնակցության իրավունքը նվաճել էր 2023 թվականի դեկտեմբերին անցկացված կիսաեզրափակիչ փուլում։ Սեպտեմբերի 15–20-ն անցկացված մրցույթում ԵՊՀ թիմը ներկայացնում էին Ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի մագիստրատուրայի առաջին կուրսի ուսանող Սամվել Անդրեասյանը, բակալավրիատի 2-րդ կուրսի ուսանող Համլետ Պետրոսյանը, Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետի մագիստրատուրայի առաջին կուրսի ուսանող Ռոբերտ Քոչարյանը: Մարզիչը Ծրագրավորման և ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ամբիոնի ասիստենտ Արմեն Անդրեասյանն էր։
Օլիմպիադային ներկա էին նաև ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը և Թվային անալիզի և մաթեմատիկական մոդելավորման ամբիոնի դասախոս, պրոֆեսոր Վահրամ Դումանյանը, որը նաև «ICPC» Հայաստանի տարածաշրջանի մրցույթի ղեկավարն է։
Մրցույթների տևողությունը 5 ժամ էր, որի ընթացքում 3 հոգուց կազմված թիմերը, օգտագործելով մեկ համակարգիչ, պետք է լուծեին առնվազն 8 (երբեմն՝ նաև 15) խնդիր։ Առաջադրվում էին ալգորիթմական բարդ խնդիրներ։ Յուրաքանչյուր խնդրի համար ժյուրին պատրաստում էր որոշակի քանակությամբ թեստեր. խնդիրը համարվում էր լուծված, եթե ծրագիրը բոլոր թեստերին տալիս էր ճիշտ պատասխան։ Լուծումներն ուղարկվում էին թեստավորման ավտոմատ ստուգող համակարգի միջոցով։ Հավասար քանակով լուծած խնդիրների դեպքում հաշվի էին առնվում խնդրի լուծման ժամանակը և անհաջող փորձերի քանակը։

September 23, 2024 | 16:00
The 48th final phase of the International Collegiate Programming Contest (ICPC) took place in Astana, Kazakhstan, where the YSU team successfully solved five tasks, achieving 76th place overall and ranking 5th in the number of tasks solved.
This year, over 73,000 students from more than 3,500 universities across 100 countries participated in the preliminary phase of the ICPC, the most prominent student programming olympiad. The finalists consisted of the top 142 university teams, each comprising three students and one coach.
Yerevan State University team earned its place in the contest after succeeding in the semifinals held in December 2023. In the contest held from September 15 to 20, the team from Yerevan State University was represented by Samvel Andreasyan, a first-year master's student from the Faculty of Informatics and Applied Mathematics, Hamlet Petrosyan, a second-year undergraduate student, and Robert Kocharyan, a first-year master's student from the Faculty of Mathematics and Mechanics.
Also present at the event were YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan and Professor Vahram Dumanyan, a lecturer at the Chair of Numerical Analysis and Mathematical Modeling, who is also the Armenian Regional Contents Director of ICPC.
The duration of the main phase was 5 hours, during which teams of 3 members, using a single computer, had to solve at least 8 (and sometimes up to 15) tasks. The tasks were algorithmically complex. For each task, the jury prepared a set of tests. The task was considered solved if the program gave the correct answer for all the test cases. Solutions were submitted to an automated testing and validation system. In case of a tie, the time taken to solve the tasks and the number of failed attempts will be considered.