- Շնորհվեցին հավաստագրեր ԵՊՀ-ի և «Fastex»-ի կազմակերպած դասընթացը հաջողությամբ ավարտած ուսանողներին
ԵՊՀ-ի և «Fastex» ընկերության համատեղ կազմակերպած «Բլոկչեյն տեխնոլոգիաների հիմունքներ. կրիպտո հավելվածների կիրառությունը» թեմայով դասընթացի մասնակիցներին շնորհվեցին հավաստագրեր: Բլոկչեյնի և թվային արժույթների ոլորտի զարգացմանը միտված երկամսյա դասընթացներին մասնակցելու հնարավորություն ունեին ինչպես համալսարանականները, այնպես էլ ոլորտով հետաքրքրված անձինք:
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը դեռևս ապրիլին կրթական ու գիտահետազոտական լրացուցիչ ծրագրերի իրականացման նպատակով «Fastex» ընկերության հիմնադիր Վիգեն Բադալյանի հետ ստորագրել էր համագործակցության հուշագիր՝ նպատակ ունենալով խթանելու բլոկչեյնի և թվային արժույթների ոլորտի զարգացումը։
Շնորհավորելով մասնակիցներին՝ ԵՊՀ ռեկտորն ընդգծեց, որ դասընթացի պահանջները բավական խիստ էին դրված, և արդյունքում հավաստագրերի արժանացան լավագույնները։
Արժևորելով «Fastex»-ի հետ համագործակցությունը՝ նա ասաց․ «Բլոկչեյնի տեխնոլոգիաներին տիրապետող մասնագետների պահանջարկը մեծ է ամբողջ աշխարհում: Այսօր որակյալ մասնագետների անհրաժեշտություն կա գրեթե բոլոր ոլորտներում, ուստի անառարկելի է այն փաստը, որ լավագույնները գտնելու են իրենց արժանի տեղը: Ինչպես մեր հանդիպումներից մեկի ժամանակ նշեց Վիգեն Բադալյանը, դասընթացի լավագույն մասնակիցները հնարավորություն կունենան աշխատանքի անցնելու «Fastex» ընկերությունում»։
«Fastex»-ի գործադիր տնօրեն Վախթանգ Աբրահամյանը մատնանշեց, որ ուսանողները մեծ հետաքրքրությամբ մասնակցեցին այս նոր նախաձեռնությանը։
«Սա միայն համատեղ նախաձեռնությունների սկիզբն էր․ մենք ունենք ապագայի մեծ ծրագրեր՝ սկսած մագիստրոսական կրթական ծրագրից մինչև համատեղ հետազոտությունների կատարում»,- ընդգծեց նա:
ԵՊՀ մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետի ակտուարական և ֆինանսական մաթեմատիկայի ամբիոնի վարիչ Կարինե Ավետիսյանը փաստեց, որ ներկայում աշխատանքներ են տարվում «Բլոկչեյն և թվային արժույթներ» մագիստրոսական ծրագրի մշակման ուղղությամբ։ Նա հույս հայտնեց, որ հաջորդ տարի կհայտարարվի այդ ծրագրով ընդունելության մասին։
«Նախքան մագիստրոսական կրթական ծրագրի մշակումը՝ որոշվեց բլոկչեյն տեխնոլոգիաներին, թվային արժույթներին նվիրված դասընթացներ կազմակերպել Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետում: Հետաքրքրվածները շատ էին, սակայն ընտրվեցին միայն հարցազրույցի փուլը հաղթահարած մասնակիցները: Ամբողջ աշխարհն անցնում է բլոկչեյն տեխնոլոգիաների վրա հիմնված գործիքակազմի, և հաշվի առնելով, որ անցումն այդ տեխնոլոգիաներին կատարում են և՛ ֆինանսական, և՛ ոչ ֆինանսական ոլորտի կազմակերպությունները, հետևաբար այդ տեխնոլոգիաներին տիրապետող մանագետների կարիք ունեն բոլոր տեսակի ընկերությունները»,- շեշտեց Կարինե Ավետիսյանը:
ԵՊՀ մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետի «Ֆինանսական մաթեմատիկա» մագիստրոսական ծրագրի ուսանող, «Բլոկչեյն տեխնոլոգիաների հիմունքներ. կրիպտո հավելվածների կիրառությունը» դասընթացի մասնակից Արևիկ Առուշանյանը նշեց, որ դասընթացի շրջանակում իրենք ստացան հիմնարար գիտելիք և ամբողջությամբ պատկերացրին, թե ինչպես է աշխատում Web3-ը, ինչպես նաև ծանոթացան կրիպտոներին։
«Դասընթացը հետաքրքիր էր նաև նրանով, որ ծանոթացանք ոլորտի նշանավոր ներկայացուցիչների հետ, որոնք ներկայացրին այդ գործիքների կիրառությունը թե՛ մարքեթինգում, թե՛ հենց Web3 ծրագրավորման մեջ: Ինձ հետաքրքրում է նաև մագիստրոսական ծրագիրը, որը մշակման փուլում է»,- ասաց ուսանողն ու շեշտեց, որ այս պահին հետաքրքրված է արժեթղթերի շուկայով, թե ինչպես են կառավարում պորտֆեյլները․ ըստ նրա՝ բավական հետաքրքիր կլինի նաև դիտարկել կրիպտոգրաֆիան։
Համագործակցության հուշագրի շրջանակում անցկացված երկամսյա դասընթացի ընթացքում դասընթացավարներն անդրադարձել են բլոկչեյն տեխնոլոգիաներին և կրիպտոգրաֆիկայի հիմունքներին, DeFi (ապակենտրոնացված ֆինանսական հավելվածներ) և թվային ակտիվների առանձնահատկություններին, Web3-ում առկա ռիսկերին, անվտանգության մեխանիզմներին և կիրառելիությանը, ինչպես նաև ոլորտում առկա օրենսդրական կարգավորումներին:
Դասընթացները վարել են Web3 ոլորտում միջազգային փորձ ունեցող մասնագետներ Վախթանգ Աբրահամյանը («Fastex»-ի գործադիր տնօրեն), Վարդան Խաչատրյանը («Fastex»-ի իրավաբանական գծով տնօրեն և տնօրենների խորհրդի անդամ), Արամ Ջիվանյանը («Fastex»-ի խորհրդական), Կարեն Թերջանյանը («Bahamut» բլոկչեյնի գլխավոր նախագծող), Պավել Արամյանը («Bahamut» բլոկչեյնի ծրագրի ղեկավար), Արմեն Բաղդասարյանը («Fastex»-ի համագործակցությունների գծով ղեկավար): Հիմնական դասընթացավարներից բացի՝ ուսանողները հնարավորություն են ունեցել լսելու նաև հրավիրյալ բանախոսների ելույթները:
ԵՊՀ-ի և «Fastex»-ի համագործակցությունը համալսարանի ուսանողներին հնարավորություն է ընձեռելու պարբերաբար անցնելու մասնագիտական պրակտիկա «Fastex»-ում, իսկ «Բլոկչեյն և թվային արժույթներ» մագիստրոսական ծրագրի լավագույն առաջադիմություն ունեցող ուսանողներին՝ ստանալու ընկերության կողմից հատկացված անվանական կրթաթոշակ։

November 25, 2024 | 15:25
Students who successfully completed the collaborative course "Basics of Blockchain Technologies: Use of Crypto Applications" organized by YSU and Fastex, were awarded certificates. The two-month course, which aimed at advancing the blockchain and digital currency sectors, was open to both university students and individuals interested in the field.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan signed a memorandum of cooperation with Vigen Badalyan, founder of Fastex, back in April, with the aim of implementing educational and research-based supplementary programs to promote the development of the blockchain and digital currency sectors.
Congratulating the participants, the rector of YSU emphasized that the course requirements were quite strict, and as a result, only the best students were awarded certificates.
Appreciating the cooperation with Fastex, he stated: "There is a high demand for specialists skilled in blockchain technology worldwide. Today, qualified professionals are needed in almost every sector, so it is undeniable that the best will find their rightful place. As Vigen Badalyan mentioned during one of our meetings, the best participants of the course will have the opportunity to get a job at Fastex."
Vakhtang Abrahamyan, the CEO of Fastex, pointed out that the students participated with great enthusiasm in this new initiative.
"This is just the beginning of our joint initiatives. We have a lot of plans for the future, including a master's educational program and collaborative research," he emphasized.
Karine Avetisyan, Head of the Chair of Actuarial and Financial Mathematics at YSU Faculty of Mathematics and Mechanics, mentioned that work is currently underway on the development of the master’s program "Blockchain and Digital Currencies". She expressed hope that admissions for the program will be announced next year.
"Before developing the master's educational program, it was decided to organize courses focused on blockchain technology and digital currencies at the Faculty of Mathematics and Mechanics. There was significant interest, but only those who passed the interview stage were selected. The whole world is transitioning to a toolkit based on blockchain technology, and considering that both financial and non-financial sector organizations are adopting these technologies, companies of all types need specialists proficient in them," emphasized Karine Avetisyan.
Arevik Arushanyan, a student in the "Financial Mathematics" master's program at YSU Faculty of Mathematics and Mechanics and a participant in the course "Basics of Blockchain Technologies: Use of Crypto Applications", noted that during the course, they gained fundamental knowledge and a comprehensive understanding of how Web3 works, as well as learned about cryptocurrencies.
"The course was also interesting because we met prominent figures in the sector who presented the application of these tools both in marketing and in Web3 programming. I am also interested in the master's program, which is currently in development," said the student, emphasizing that she is currently interested in the securities market and how portfolios are managed. According to her, it will also be quite interesting to explore cryptography.
During the two-month course held within the framework of the memorandum of cooperation, the instructors covered topics such as blockchain technology and the fundamentals of cryptography, DeFi (decentralized financial applications) and the characteristics of digital assets, the risks present in Web3, security mechanisms and their applicability, as well as the legislative regulations in the field.
The courses were led by specialists with extensive international experience in the Web3 field, such as Vakhtang Abrahamyan (CEO of Fastex), Vardan Khachatryan (Chief Legal Officer and Member of the Board of Directors at Fastex), Aram Jivanyan (Advisor at Fastex), Karen Terjanyan (Chief Designer at Bahamut Blockchain), Pavel Aramyan (Program Lead at Bahamut Blockchain), and Armen Baghdasaryan (Partnership Manager at Fastex). In addition to the main instructors, students also had the opportunity to attend lectures by guest speakers.
The cooperation between YSU and Fastex provides university students with the opportunity to regularly undergo professional internships at Fastex, while the top-performing students of the master’s program "Blockchain and Digital Currencies" will be awarded a nominal scholarship provided by the company.