- Կարևորելով կրթական բարեփոխումները. ԵՊՀ-ում անցկացվում է «ԷլԿԱՄՊՈՒՍ» նախագծի մեկնարկային համաժողովը
Փետրվար 12, 2025 | 16:10
Կարևորելով կրթական բարեփոխումները. ԵՊՀ-ում անցկացվում է «ԷլԿԱՄՊՈՒՍ» նախագծի մեկնարկային համաժողովը
ԵՊՀ գիտական խորհրդի նիստերի դահլիճում մեկնարկեց «Erasmus+» ծրագրի «eCAMPUS» նախագծի համաժողովը։ «Սոցիալական հեռավորություն պահպանող և ներառական կամպուսային կրթության խթանումը Հայաստանի բուհերում. ԷլԿԱՄՊՈՒՍ» խորագրով համաժողովի նպատակն է քննարկել և ներկայացնել հայաստանյան բուհերում սոցիալական հեռավորության պահպանման և կրթական համակարգում ներառականության բարձրացման գործընթացը, անդրադառնալ առցանց և թվային կրթության որակին առնչվող խնդիրների լուծմանը։
«eCAMPUS» նախագծի իրականացումը կնպաստի ինչպես կրթական համակարգի բարելավմանը, այնպես էլ կրթության ոլորտում նորարարական լուծումների ներդրմանը, որոնց շնորհիվ հնարավոր կլինի համատեղել սոցիալական հեռավորության պահպանումը և ուսանողների ներառականության մակարդակի բարձրացումը:
Այս համաժողովը հնարավորություն կընձեռի հանրությանը ծանոթանալու «Erasmus+» ծրագրի ազդեցիկ և առաջատար գաղափարներին, որոնք նոր հնարավորություններ կստեղծեն Հայաստանում կրթական համակարգի զարգացման համար։
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, խոսելով բուհերում սոցիալական հեռավորության պահպանման մասին, նշեց, որ COVID-19 համավարակի պատճառով կրթության ոլորտում ստեղծվեցին նոր մարտահրավերներ՝ ստիպելով արագորեն անցնել հեռավար ուսուցման։ Սակայն այժմ առկա է հնարավորություն՝ օգտագործելու այդ ընթացքում ձեռք բերած փորձառությունը և զարգացնելու առավել դիմացկուն, ներառական և տեխնոլոգիապես հարուստ կրթական միջավայր։
«Մենք գիտակցում ենք, որ այս գործընթացի բանալին մեր դասախոսներն են։ Այդ իսկ պատճառով նախագծի թիրախներից մեկն էլ դասախոսական անձնակազմի թվային հմտությունների և կարողությունների զարգացմանը նպաստելն է՝ թվային կարողությունների համապարփակ շրջանակի ստեղծմամբ և թվային կրթության ազգային հավաստագրման ծրագրի ներդրմամբ։ Մենք հանձնառու ենք ստեղծելու հուսալի թվային կրթական էկոհամակարգ, որը կկարողանա դիմակայել ապագա մարտահրավերներին»,- ասաց ԵՊՀ ռեկտորը։
Անդրադառնալով նախագծի առանցքային մյուս բաղադրիչին՝ ներառականությանը՝ Հովհաննես Հովհաննիսյանը շեշտեց, որ նախագծի շրջանակում նախատեսվում է մշակել էլեկտրոնային ուսուցման կազմակերպման, բազմաբնույթ մեդիա հարթակների և խելացի դասասենյակների կառուցման չափանիշներ, որոնք կբարելավեն ուսանողների հավասար հասանելիությունը թվային ուսուցման ռեսուրսներին՝ ապահովելու միջազգային չափանիշներ առցանց կրթության ոլորտում։
Այս նախագիծը բարձրագույն կրթության ոլորտում կարողությունների զարգացմանն ուղղված չորս տարի տևողությամբ ու Եվրամիության կողմից ֆինանսավորվող ծրագիր է, որի նպատակը Հայաստանի բարձրագույն կրթության համակարգում առցանց ու թվային դասավանդման և ուսուցման որակի բարելավումն է։
Նախագծի երկարաժամկետ նպատակների, դրանց հասնելու համար կատարվող գործողությունների, ակնկալվող արդյունքների մասին խոսեց ԵՊՀ որակի ապահովման կենտրոնի տնօրեն, ծրագրի համակարգող Արմեն Բուդաղյանը։
«Հայաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում առցանց դասավանդման, ուսումնառության և գնահատման (ԴՈՒԳ) որակի բարելավումը պետք է լինի 2021-2027 թթ. ԵՄ թվային կրթության գործողությունների պլանին համահունչ։ Սա ենթադրում է դասախոսական կազմի թվային հմտությունների և կարողությունների խթանում, ինչպես նաև առցանց ԴՈՒԳ-ի համար ներքին որակի ապահովման մեխանիզմների ներդրում։ Արտակարգ իրավիճակների պայմաններում իրականացվող հեռավար ուսուցումից պետք է անցնենք ավելի նպատակային, ներգրավող և կայուն հետքովիդյան համալսարանական (կամպուսային) կրթության»,- նշեց Արմեն Բուդաղյանը։
Նա հավելեց, որ այս նպատակները կապահովեն ճկուն և բարձրորակ կրթություն, որը պատրաստ կլինի դիմակայելու ապագա հնարավոր մարտահրավերներին՝ զարգացնելով կայուն թվային կրթության էկոհամակարգ, համապատասխան կարգավորող մեխանիզմներ, նորարարական կրթական պրակտիկաներ և մոդելային ենթակառուցվածքներ։
«eCAMPUS»-ի շրջանակում նախատեսված են հատուկ ծրագրեր և դասընթացներ, որոնք ուղղված են ինչպես սոցիալական հեռավորության պահպանմանը, այնպես էլ կրթական համակարգի ներգրավվածությանը՝ ներառելով մի շարք նորարարական ուսուցման ձևեր։
Առաջարկվում են նորարարական լուծումներ՝ կապված համընդհանուր հեռավար համակարգերի, ուսումնական ու տեխնոլոգիական հարթակների ստեղծման հետ, որոնք կապահովեն ավելի մրցունակ ու համախմբված կրթական միջավայր։
Այս նախագիծը էական ազդեցություն կունենա ինչպես կոնսորցիումի անդամ հաստատությունների, այնպես էլ ավելի լայն՝ ինստիտուցիոնալ, ազգային և տարածաշրջանային շրջանակների վրա։
Նախագծի արդյունքում ինստիտուցիոնալ մակարդակում Հայաստանի բարձրագույն կրթության հաստատություններից ավելի քան 120 դասախոսներ և վարչական աշխատակիցներ ձեռք կբերեն թվային դասավանդման, ուսուցման և գնահատման, ինչպես նաև որակի ապահովմանն ուղղված նոր հմտություններ և կարողություններ։ Բացի դրանից՝ կստեղծվի գործող ազգային հավաստագրման ծրագիր՝ թվային ԴՈՒԳ կիրառող աշխատակազմի մասնագիտական շարունակական զարգացումն ապահովելու համար։ Կստեղծվեն նաև տեխնոլոգիապես հագեցած ութ խելացի լսարաններ։
Ազգային մակարդակում նախագիծը կնպաստի թվային ԴՈՒԳ-ի համար նախատեսված թվային հմտությունների շրջանակի և ազգային հավաստագրման ծրագրի ներդրմանը։ Նախագծի շրջանակում կվերանայվեն թվային ԴՈՒԳ-ի համար որակի ներքին ապահովման չափորոշիչները, կմշակվեն բենչմարկինգի (համեմատական) չափորոշիչներ էլեկտրոնային ուսուցման մուլտիմեդիա հարթակների համար և կսահմանվեն ընդհանուր դասընթացների գրանցման և ուսանողների առաջընթացի էլեկտրոնային հարթակի ձևավորման պահանջները։
Իսկ եվրոպական մակարդակում նախագիծը կնպաստի լավագույն փորձի փոխանակմանը, գործընկերային ուսուցմանը և շահառուների միջև գործակցային կապերի ընդլայնմանը։
«eCAMPUS» նախագծում ընդգրկված են ոչ միայն հայաստանյան բուհեր, այլև արտերկրի տարբեր համալսարաններ (Մադրիդի ինքնավար համալսարան, Լիսաբոնի համալսարան, Ջենովայի համալսարան, Թագավորական տեխնիկական համալսարան), ինչը հնարավորություն է տալիս ստեղծելու փորձի փոխանակմանը և թվային կրթության ոլորտում համատեղ զարգացմանը նպաստող միջազգային համագործակցություն։
Նշենք, որ համաժողովը, որը համակարգում է ԵՊՀ որակի ապահովման կենտրոնը, կշարունակվի նաև փետրվարի 13-ին, Ռոբերտ Շումանի անվան դահլիճում (ԵՊՀ գրադարանի մասնաշենք, 2-րդ հարկ)։

3. YSU hosts kick-off meeting of eCAMPUS project, focusing on educational reforms
The kick-off meeting of the Erasmus+ eCAMPUS project took place at YSU Academic Council Session Hall. The meeting, titled "Fostering Socially Distanced and Inclusive on-Campus Education in Armenian HEIs (eCAMPUS)", aimed to discuss and present the process of advancing socially distanced and inclusive education in Armenian higher education institutions, as well as address solutions to issues related to the quality of online and digital education.
The implementation of the eCAMPUS project will contribute to improving the education system and introducing innovative solutions in the educational sector, enabling the integration of socially distanced learning with an enhanced level of student inclusivity.
This meeting offers the public an opportunity to explore the impactful and leading ideas of the Erasmus+ program, which will promote the development of the Armenian education system.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan, speaking about ensuring socially distanced education in universities, noted that the COVID-19 pandemic created new challenges in the education sector, forcing a swift transition to remote learning. However, there is now an opportunity to use the experience gained during this period and develop a more resilient, inclusive, and technologically enriched educational environment.
"We realize that our teaching staff is key to this process. Therefore, one of the main goals of the project is to promote the development of the teaching staff’s digital skills and capabilities, by creating a comprehensive Digital Competency Framework (DCF) and introducing the National Certificate Program in Digital TLA. We are committed to building a reliable digital educational ecosystem that will be equipped to meet future challenges," said the rector of YSU.
Addressing another key component of the project—inclusivity—Hovhannes Hovhannisyan emphasized that the project will develop benchmark standards for e-learning multimedia platforms and provisions for smart classroom models. These developments will enhance students' equitable access to digital learning resources, ensuring international standards in online education.
This project is a four-year EU-funded initiative focused on improving the quality of online and digital teaching and learning within the Armenian higher education system.
Armen Budaghyan, Director of YSU Quality Assurance Center and Project Coordinator, spoke about the long-term objectives of the project, the actions being taken to achieve them, and the expected results.
"The improvement of the quality of online teaching, learning, and assessment (TLA) in Armenian higher education institutions should align with the EU Digital Education Action Plan for 2021-2027. This involves promoting the digital skills and capabilities of the teaching staff, as well as introducing an internal quality assurance system for online TLA. We must transition from emergency remote learning during a crisis to a more meaningful, engaging, and sustainable post-COVID campus-based education," said Armen Budaghyan.
He added that these objectives would ensure flexible and high-quality education, ready to face future challenges by developing a sustainable digital education ecosystem, appropriate regulatory framework, novel educational practices, and model infrastructures.
Within the framework of eCAMPUS, special programs and courses are planned to focus on ensuring socially distanced and inclusive education by incorporating various innovative teaching methods.
The project proposes innovative solutions related to the creation of universal remote systems, educational and technological platforms, ensuring a more competitive and unified educational environment.
This project will significantly impact both the member institutions of the consortium and broader institutional, national, and regional levels.
Through the implementation of the project, at the institutional level, more than 120 teaching and administrative staff from Armenian higher education institutions will acquire new skills and competencies in digital TLA and QA. Additionally, a functional National Competency Framework (NCF) for the professional development of teaching staff involved in digital TLA will be established. Furthermore, eight smart classrooms for technology-enabled education will be created.
At the national level, the project will contribute to the establishment of a DCF and NCF for digital TLA, revised IQA standards for digital TLA, benchmark standards for e-learning multimedia platforms, and technical specifications for a unified course registration and student progression e-platform.
At the European level, the project will foster the exchange of best practices, peer learning, and the expansion of collaborative ties among partners.
The eCAMPUS project involves not only Armenian universities but also various foreign universities (including the Autonomous University of Madrid, University of Lisbon, University of Genoa, and Royal Institute of Technology), providing an opportunity to create an international collaboration that supports the exchange of experience and joint development in digital education.
The conference, organized by YSU Quality Assurance Center, will continue on February 13 at Robert Schumann Hall (YSU Library Building, 2nd floor).