- Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գործունեությանը նվիրված աշխատաժողով ԵՊՀ-ում
Երևանի պետական համալսարանում կայացավ «Շանհայյան ոգու առաջընթացը. ՇՀԿ-ն գործի մեջ» խորագրով սեմինար՝ նվիրված Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գործունեությանն ու Չինաստանի կողմից այդ կազմակերպության նախագահության ստանձնմանը: Միջոցառումը մեկնարկեց ՇՀԿ-ին նվիրված տեսանյութի դիտումով:
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանն ընդգծեց, որ Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունը խոշորագույններից մեկն է աշխարհում, որը կարևոր դերակատարում ու հեղինակություն ունի միջազգային ասպարեզում և պատասխանատու է մակրոտարածաշրջանային համագործակցության ամրապնդման համար՝ առաջ տանելու մշակութային, տնտեսական, քաղաքական արժեքները, որոնք միավորում են կազմակերպության անդամներին:
ԵՊՀ ռեկտորը մատնանշեց, որ կազմակերպությունը, տնտեսական մեծ կապերին զուգահեռ, ունի կրթամշակութային կապերն ընդլայնելու փորձառություն, այդ թվում՝ ակադեմիական և փորձագիտական համագործակցության շրջանակում։
«Միջազգային ասպարեզում ընդլայնվող կազմակերպությունը, որը տարեցտարի նոր հնարավորություններ է ստեղծում անդամ երկրների միջև համագործակցության համար, բնականաբար մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում տարածաշրջանի երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի համար։ Մենք ուրախ կլինենք նաև ընդլայնելու կապերը Չինաստանի բուհերի հետ՝ փորձի փոխանակման, ուսանողների շարժունության, համատեղ հետազոտական նախագծերի իրագործման, գիտաժողովների անցկացման և այլ հարցերի շուրջ»,- ասաց Հովհաննես Հովհաննիսյանը՝ շեշտելով, որ եվրասիական համալսարանների հետ համագործակցությունը ԵՊՀ առաջնահերթություններից է։
ԵՊՀ ռեկտորը նշեց, որ վերջին տարիներին համալսարանը մեծ տեղ է տալիս չինարենի ուսուցմանը, առկա են նաև բակալավրի ու մագիստրոսական կրթական ծրագրեր։
«Երևանի պետական համալսարանը՝ որպես Հայաստանի խոշորագույն բուհ, մեծապես հետաքրքրված է ՇՄԿ անդամ երկրների հետ ակադեմիական կապերի ամրապնդմամբ»,- եզրափակեց Հովհաննես Հովհաննիսյանը:
Հայաստանում Չինաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Չեն Մինն ընդգծեց, որ Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունը հիմնադրվել է 2001 թ. Չինաստանում՝ Շանհայ քաղաքի անունով։
«2024 թ. հուլիսին Չինաստանը ստանձնեց կազմակերպության նախագահությունը, իսկ այս աշնանը պատրաստավում ենք Պեկինի մոտակայքում գտնվող Թիենծին քաղաքում կազմակերպելու ՇՀԿ գագաթնաժողովը»,- ասաց նա։
Չեն Մինը, ընդգծելով, որ 24 տարիների գործունեության ընթացքում կազմակերպությունը շարունակաբար ընդլայնվել է, շեշտեց․ «Սկզբում կազմակերպությունում ընգրկված էր ընդամենը 6, իսկ ներկայում՝ 26 պետություն: ՇՀԿ-ն երկրների միջև խթանում է բազմակողմանի համագործակցությունը մի շարք ոլորտներում, այդ թվում՝ քաղաքականության, անվտանգության, էկոնոմիկայի, հումանիտար օգնության ապահովման և այլն»:
Նա նշեց նաև, որ Հայաստանն ու Չինաստանը վստահելի գործընկերներ են, որոնք համագործակցում են փոխադարձ հարգանքի ու փոխադարձ շահերի հիման վրա, և այդ համագործակցությունը ոչ միայն երկկողմ, այլև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում է, ինչպիսիք են ՇՀԿ-ն և ՄԱԿ-ը։
«Հայաստանը մեր վստահելի գործընկերն է ՇՀԿ-ի ամրապնդման և ընդլայնման գործում: 2015 թ. Ուֆայում կայացած ՇՀԿ գագաթնաժողովում Հայաստանին տրվել է երկխոսության գործընկերոջ կարգավիճակ, իսկ 2016 թ. այն պաշտոնապես դարձել է կազմակերպության երկխոսության գործընկերը»,- ասաց նա։
ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Ալեքսեյ Սանդիկովն ընդգծեց, որ ՇՀԿ-ն հաջողությամբ համատեղում է քաղաքականությունը, էկոնոմիկան, անվտանգությունն ու հումանիտար հարցերը, ինչպես նաև ահաբեկչության դեմ պայքարն ու մշակութային փոխառնչությունները՝ միավորելով մասնակից երկրներին։
«Հայաստանը մտադիր է ընդլայնելու բազմակողմանի համագործակցությունը և ակտիվորեն մասնակցում է ՇՀԿ աշխատաժողովներին՝ անվտանգության, թվային համակարգերի, էկոնոմիկայի և գիտակրթական ոլորտներում»,- նշեց նա:
Ելույթ ունեցավ նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության Ասիայի և խաղաղօվկիանոսյան երկրների վարչության պետ Անահիտ Կարապետյանը՝ ընդգծելով ՇՀԿ-ի հետ Հայաստանի համագործակցության ուղիները:

April 03, 2025 | 15:48
A seminar titled "The Progress of the Shanghai Spirit: The SCO in Action" was held at Yerevan State University, focusing on the activities of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) and China’s assumption of the organization's presidency. The event commenced with the screening of a video dedicated to the SCO.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan emphasized that the Shanghai Cooperation Organization is one of the largest international organizations, playing a significant role and holding considerable authority on the global stage. He noted that the SCO is responsible for strengthening macro-regional cooperation by promoting cultural, economic, and political values that unite its member states.
The rector highlighted that, in addition to extensive economic ties, the organization has experience in expanding educational and cultural cooperation, including academic and expert collaboration.
"As an organization expanding its international presence and creating new opportunities for cooperation among its member states each year, the SCO naturally attracts great interest from countries in the region, including Armenia. We would be pleased to further strengthen ties with Chinese universities in areas such as knowledge exchange, student mobility, joint research projects, and conferences," Hovhannes Hovhannisyan stated, emphasizing that collaboration with Eurasian universities is a priority for YSU.
He also noted that in recent years, YSU has placed significant emphasis on Chinese language education, offering both bachelor’s and master’s programs in the field.
"As Armenia's largest university, Yerevan State University is deeply interested in strengthening academic relations with SCO member states," he concluded.
Charge d’Affaires of China in Armenia Chen Ming highlighted that the Shanghai Cooperation Organization was founded in 2001 in China and named after the city of Shanghai.
"In July 2024, China assumed the presidency of the organization, and this fall, we are preparing to host the SCO summit in Tianjin, near Beijing," he said.
Chen Ming underscored that over the past 24 years, the organization has continuously expanded.
"Initially, the SCO had only six member states, whereas today, it includes 26 countries. The organization promotes multilateral cooperation in various fields, including politics, security, economy, and humanitarian aid," he stated.
He also noted that Armenia and China are reliable partners who cooperate on the basis of mutual respect and shared interests. Their partnership extends not only to bilateral relations but also to international organizations such as the SCO and the United Nations.
"Armenia is our trusted partner in strengthening and expanding the SCO. At the 2015 SCO summit in Ufa, Armenia was granted dialogue partner status, and in 2016, it officially became an SCO dialogue partner," he said.
Member of the Armenian National Assembly, Alexey Sandikov, emphasized that the SCO successfully combines politics, economy, security, and humanitarian issues, while also integrating counter-terrorism efforts and cultural exchanges to unite its member states.
"Armenia is committed to expanding multilateral cooperation and actively participates in SCO workshops on security, digital systems, economy, and education," he noted.
Anahit Karapetyan, Head of the Asia-Pacific Department at the Armenian Ministry of Foreign Affairs, also spoke at the event, outlining the pathways of Armenia’s cooperation with the SCO.