3. «ԵՊՀ ԳԻՏՆԱԿԱՆՆԵՐՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐ ԵՆ ԿԱՏԱՐՈՒՄ ՕՐԳԱՆԱԿԱՆ ՔԻՄԻԱՆ ԶԱՐԳԱՑՆԵԼՈՒ ՈՒՂՂՈՒԹՅԱՄԲ». ՎԱԼԵՆՏԻՆ ՆԵՆԱՅԴԵՆԿՈ
Հոկտեմբեր 24, 2022 | 17:14
«ԵՊՀ ԳԻՏՆԱԿԱՆՆԵՐՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐ ԵՆ ԿԱՏԱՐՈՒՄ ՕՐԳԱՆԱԿԱՆ ՔԻՄԻԱՆ ԶԱՐԳԱՑՆԵԼՈՒ ՈՒՂՂՈՒԹՅԱՄԲ». ՎԱԼԵՆՏԻՆ ՆԵՆԱՅԴԵՆԿՈ
ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետում «Դիքլորոդիազադիենները որպես համընդհանուր կառուցվածքային աղյուսներ հետերոցիկլերի համար» թեմայով դասախոսություն կարդաց Մոսկվայի պետական համալսարանի օրգանական քիմիայի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Վալենտին Նենայդենկոն:
Valentin-Nenaydenko-at-YSU
Դասախոսության շրջանակում օրգանական քիմիայի առաջատար մասնագետը խոսեց ռեակցիաների և սելեկտիվ մեթոդների մասին, որոնք հնարավորություն են տալիս ստեղծելու նոր մոլեկուլներ, այնուհետև՝ ուսումնասիրելու դրանց փոխազդեցությունները: «Ազոլների հենքի վրա ասիմետրիկ օրգանոկատալիզ. սինթեզ և ակտիվություն» գիտական թեմայի արտասահմանյան խորհրդատու Վ. Նենայդենկոն անդրադարձավ նաև բարձր էներգիայով նյութերին՝ ներկայացնելով դրանց պարզագույն օրինակները:
ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի դեկան Տարիել Ղոչիկյանը կարևորեց բանախոսի հետ գործակցային ամուր կապը՝ փաստելով, որ այն պահպանվում է նաև ֆակուլտետի ուսանողների հետ:
Ի նշան երկու երկրների սերտ համագործակցության ամրապնդման՝ Վալենտին Նենայդենկոն ֆակուլտետին նվիրեց գիրք, որում ներկայացված է Ռուսաստանի համալսարաններում օրգանական քիմիայի հետազոտությունների պատմությունը:
Վերոնշյալ գիտական թեմայի ղեկավար, ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի փոխդեկան Արմեն Գալստյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ նմանօրինակ այցերը միակողմանի չեն. դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում ԵՊՀ գիտնականները նույնպես այցելելու են Մոսկվայի պետական համալսարան: Ըստ Ա. Գալստյանի՝ փոխայցելություններն իրենց հերթին նպաստում են բուհի միջազգային ճանաչամանն ու համագործակցության շրջանակի ընդլայնմանը:
Քիմիայի ֆակուլտետի փոխդեկանը, խոսելով այսօրինակ դասախոսությունների կարևորությունից, նշեց, որ դրանք ուսանողների համար լավ հնարավորություն են լսելու միջազգային հեղինակություն վայելող, ոլորտի զարգացման գործում մեծ ավանդ ունեցող մասնագետների: Նրա խոսքով՝ արագ զարգացող աշխարհում բարդ է նոր տեղեկատվությունը տպագիր գրքերի միջոցով տարածելը, որոնք կփաստեն ոլորտում արձանագրվող էական փոփոխությունները, իսկ այսօրինակ դասախոսությունները լրացնում են այդ բացը: Քիմիայի ֆակուլտետի փոխդեկանն ընդգծեց, որ դասախոսությունը կնպաստի գիտության տվյալ ոլորտում կատարվող հետազոտությունների հանրահռչակմանը։
Համեմատելով երկու երկրների կրթական հաստատություններում դասավանդման մեթոդները, ինչպես նաև անդրադառնալով Հայաստանում և մասնավորապես ԵՊՀ-ում ոլորտի զարգացվածությանը՝ ավելի քան 430 հոդվածի հեղինակ Վ. Նենայդենկոն մեզ հետ զրույցում ընդգծեց. «Հայաստանն ունեցել է և ունի առանցքային լուրջ դեր օրգանական քիմիայի բնագավառում: Այսօր էլ տեսնում ենք, որ ԵՊՀ գիտնականները լուրջ աշխատանքներ են կատարում ոլորտը զարգացնելու ուղղությամբ»:
Պրոֆեսորը նաև անդրադարձավ Հայաստանում նյութագիտության զարգացմանը՝ փաստելով, որ ԵՊՀ-ն ոլորտի մասնագետներ կրթելու հարցում ունի մեծ դեր և էական նշանակություն:
ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի ՈՒԳԸ նախագահ Անահիտ Ջիլիկյանը մեզ հետ զրույցում կարևորեց օտարերկրյա գիտնականի անցկացրած դասախոսությունն ուսանողների համար: Անահիտի խոսքով՝ այն նոր հետաքրքրություն առաջացրեց մասնագիտության հանդեպ և ոգեշնչող դեր ունեցավ մասնագիտական գործունեության մեջ առաջընթաց գրանցելու տեսանկյունից։
Նշենք, որ Վալենտին Նենայդենկոն ԵՊՀ էր այցելել նաև 2006 թվականին՝ Մենդելեևյան միջազգային օլիմպիադայի կազմակերպման հարցերով, ապա ամրապնդելով համագործակցությունը ԵՊՀ գիտնականների հետ՝ օժանդակել է դրամաշնորհային մի շարք ծրագրերի կյանքի կոչմանը։

"YSU SCIENTISTS ARE WORKING TO DEVELOP ORGANIC CHEMISTRY". VALENTIN NENAIDENKO
Professor Valentin Nenaidenko, Head of the Department of Organic Chemistry of Moscow State University, gave a lecture on "Dichlorodiazadienes as universal building blocks for heterocycles" at YSU Chemistry Faculty.
During the lecture, the leading specialist in organic chemistry spoke about reactions and selective methods that make it possible to create new molecules and then study their interactions. Foreign consultant of the scientific topic "Asymmetric organocatalysis on the support of azoles: "synthesis and activity" V. Nenaidenko also touched on high-energy materials, presenting their simplest examples.
YSU Chemistry Faculty Dean Tariel Ghochikyan emphasized the strong working relationship with the speaker, stating that it is also maintained with the students of the faculty.
As a sign of strengthening the close cooperation between the two countries, Valentin Nenaidenko presented the faculty with a book that presents the history of organic chemistry research in Russian universities.
Armen Galstyan, head of the above-mentioned scientific topic, YSU chemistry faculty vice-dean, told us that such visits are not one-sided: within the framework of the grant program, YSU scientists will also visit Moscow State University. According to A. Galstyan, mutual visits contribute to the international recognition of the university and the expansion of the scope of cooperation.
Speaking about the importance of such lectures, the vice-dean of the Faculty of Chemistry noted that they are a good opportunity for students to listen to specialists who have an international reputation and have made a great contribution to the development of the field. According to him, in the rapidly developing world, it is difficult to spread new information through printed books, which will prove the significant changes in the field, and such lectures fill that gap. The vice-dean of the Faculty of Chemistry emphasized that the lecture will contribute to the popularization of research in this field of science.
Comparing the teaching methods in the educational institutions of the two countries, as well as reflecting on the development of the field in Armenia and in particular at YSU, the author of more than 430 articles V. Nenaidenko emphasized, "Armenia had and has a key role in the field of organic chemistry. Even today, we see that YSU scientists are doing serious work to develop the field.
The professor also referred to the development of material science in Armenia, stating that YSU has a great role and essential importance in educating specialists in the field.
Anahit Jilikyan, President of SSS of the YSU Chemistry Faculty, highlighted the importance of the foreign scientist's lecture for the students. According to Anahit, it created a new interest in the profession and served as an inspiration in terms of making progress in professional activities.
It should be noted that Valentin Nenaidenko visited YSU in 2006 in connection with the organization of the Mendeleev International Olympiad, then, strengthening cooperation with YSU scientists, he assisted in the implementation of a number of grant programs.