ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի ուսանող Վահան Նալբանդյանը 2024 թվականի դեկտեմբերին մասնակցել է «Sunway Sitges Chess Festival»-ին և հաղթել արագ շախմատի մրցաշարում։
«Sunway Sitges Chess Festival»-ը 2013 թվականից ի վեր կազմակերպվում է Իսպանիայի Սիտգես քաղաքում և հայտնի է մրցանակային հիմնադրամով ու միջազգային բարձր վարկանիշ ունեցող մասնակիցներով։ Մրցույթը ներառում է դասական և արագ շախմատի ձևաչափեր, որի շնորհիվ գրավում է շախմատային աշխարհի առաջատար խաղացողների ուշադրությունը։
Վահանը շախմատով սկսել է զբաղվել մանկությունից և մասնակցել է տարբեր մրցաշարերի ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Եվրոպայում։
Խոսելով Սիտգեսի մրցաշարի մասին՝ նա նշեց, որ ամենահիշարժան պահը բրիտանացի նշանավոր գրոսմայստերի հետ խաղն էր: Վահանի խոսքով այդ խաղը ոչ միայն մարտահրավեր էր, այլև մեծ փորձ ձեռք բերելու հնարավորություն։
Վահանը շախմատը համարում է ուսմանը նպաստող գործիք, քանի որ այն զարգացնում է վերլուծական ունակություններ և ռազմավարական մտածողություն։ «Շախմատը ձևավորում է մտածելու և որոշումներ կայացնելու ունակություն, ինչը շատ կարևոր է թե՛ կյանքում, թե՛ ուսման մեջ»,- ընդգծում է նա։
Վահանը ակտիվորեն մասնակցում է նաև միջբուհական ուսանողական մրցումներին և ԵՊՀ թիմի հետ պարբերաբար գրանցում հաղթանակներ։

5. Student from YSU History Faculty wins prize at Sunway Sitges Chess Festival
Vahan Nalbandyan, a student from YSU Faculty of History, participated in the Sunway Sitges Chess Festival in December 2024 and won in the rapid chess tournament.
Since 2013, the Sunway Sitges Chess Festival has been held annually in Sitges, Spain, and is renowned for its prize fund and participation of internationally ranked players. The tournament features both classical and rapid chess formats, which attract leading players from the chess world.
Vahan has been playing chess since childhood and has participated in various tournaments across Armenia and Europe.
Reflecting on his experience at the tournament in Sitges, Vahan highlighted that the most memorable moment was his game against the renowned British grandmaster. According to Vahan, this match was not only a challenge but also an opportunity to gain valuable experience.
Vahan views chess as a tool that contributes to his education, as it enhances analytical abilities and strategic thinking. "Chess cultivates the ability to think and make decisions, which is crucial both in life and in studies," he emphasizes.
Vahan also actively participates in interuniversity student competitions, frequently securing victories with the YSU team.