Խոր վշտով տեղեկացնում ենք, որ կյանքից հեռացել է ամերիկահայ վաստակաշատ սոցիոլոգ, պրոֆեսոր Էդվարդ Աշոդ Թիրյաքյանը (Edward A. Tiryakian)։
Համաշխարհային սոցիոլոգիայի ոլորտում մեծ ավանդ ունեցած պրոֆեսոր Թիրյաքյանը ծնվել է 1929 թ. օգոստոսի 6-ին Բրոնքսվիլում (Նյու Յորք), հայ ընտանիքում։ Նրա ակադեմիական ուղին նշանավոր է և ազդեցիկ:
Էդվարդ Թիրաքյանը 1952 թ․ գերազանցությամբ ավարտել է Փրինսթոնի համալսարանը և 1956 թ․ ստացել Հարվարդի համալսարանի սոցիոլոգիայի դոկտորի (Ph.D.) կոչում: Իր ակադեմիական կարիերայի ընթացքում Էդվարդ Թիրյաքյանը տարբեր պատվավոր պաշտոններ է զբաղեցրել Փրինսթոնի, Հարվարդի և հատկապես Դյուկի համալսարաններում, որտեղ աշխատել է որպես ամբիոնի վարիչ և միջազգային հետազոտությունների ղեկավար՝ առանցքային դերակատարում ունենալով համալսարանի միջազգային համագործություններում:
Պրոֆեսոր Թիրյաքյանի գիտական գործունեությունն ընդգրկում է սոցիոլոգիական հիմնախնդիրների ամենալայն տիրույթը: Մեծ և նշանակալի է նրա ներդրումը էքզիստենցիալ ֆենոմենոլոգիական սոցիոլոգիայի զարգացման գործում, ինչպես նաև կրոնի, մշակույթի, ազգայնականության, էթնիկ հակամարտությունների, աղետների և սոցիալական փոփոխությունների ուսումնասիրության գործում:
Պրոֆեսոր Թիրյաքյանը, իր ակադեմիական նվաճումներից բացի, ԵՊՀ սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի սիրելի գործընկերն էր: Կրթության և հայկական ժառանգության հանդեպ իր նվիրվածության արտացոլումն էր ֆակուլտետին իր անձնական գրադարանի նվիրատվությունը, որը զգալիորեն հարստացրեց ֆակուլտետի ռեսուրսները և ոգեշնչեց սոցիոլոգների ապագա սերունդներին:
Վշտակցում ենք նրա ընտանիքին և գործընկերներին՝ միաժամանակ հպարտությամբ հիշելով պրոֆեսոր Թիրյաքյանի անգնահատելի ավանդը սոցիոլոգիայի զարգացման գործում: Նրա գիտական ժառանգությունը և մարդկային վեհանձնությունը մշտապես կմնան որպես ոգեշնչման աղբյուր գալիք սերունդների համար:

5. Farewell to Professor Edward Tiryakian, renowned sociologist and friend
The Faculty of Sociology at Yerevan State University (YSU) announces with deep sorrow the passing of the distinguished Armenian-American sociologist, Professor Edward Ashod Tiryakian.
Professor Tiryakian, who made significant contributions to global sociology, was born on August 6, 1929, in Bronxville, New York, to an Armenian family. His academic path was both notable and influential. Edward Tiryakian graduated with honors from Princeton University in 1952 and received his Ph.D. in Sociology from Harvard University in 1956. Throughout his academic career, Edward Tiryakian held various prestigious positions at Princeton, Harvard, and particularly at Duke University, where he served as department chair and director of international research, playing a pivotal role in the university's international collaborations.
Professor Tiryakian's scholarly work encompassed the broadest spectrum of sociological issues. His contributions were substantial and significant in developing existential phenomenological sociology, as well as in the study of religion, culture, nationalism, ethnic conflicts, disasters, and social changes.
Beyond his academic achievements, Professor Tiryakian was a dear friend of YSU Faculty of Sociology. As a reflection of his dedication to education and Armenian heritage, he donated his personal library to our faculty, significantly enriching our resources and inspiring future generations of sociologists.
We deeply share this loss with his family and colleagues while proudly remembering Professor Tiryakian's invaluable contribution to the development of sociology. His scholarly legacy and human generosity will forever remain a source of inspiration for generations to come.