Եվրոպայի խորհրդի 75-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում տեղի ունեցավ հանդիպում Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակի ներկայացուցիչների և ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողների ու պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ:
Հանդիպումը կայացավ ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի դատական նիստերի դահլիճում ս.թ. մայիսի 8-ին:
Հանդիպման առաջին հատվածում Մաքսիմ Լոնգանգը հանդես եկավ զեկույց-դասախոսությամբ: Նա նշեց, որ Եվրոպայի խորհրդի կողմից իրականացվող միջոցառումների նպատակներից են ակադեմիական միջավայրում երիտասարդների հետ շփումները, որոնք նրանց հնարավորություն կընձեռեն ծանոթանալու խորհրդի անդամ երկրներում կազմակերպության դերին, գործառույթներին և աշխատանքին: Նա ընդգծեց, որ այդ նույն երիտասարդները հետագայում նաև հնարավորություն կունենան ներգրավվելու կազմակերպության աշխատանքներում:
Հանդիպման շրջանակում ուսանողներին մանրամասն ներկայացվեցին կազմակերպության կառուցվածքը, գործառույթները, ժամանակակից իրավական հիմնախնդիրները, միջազգային կազմակերպությունների դերը մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում, ինչպես նաև հետագա համագործակցության հնարավոր հեռանկարները։ Այնուհետև Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակի ղեկավարը պատասխանեց ուսանողներին հետաքրքրող հարցերին:
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի դեկան Հարություն Խաչիկյանը կարևորեց նման հանդիպումները։ Նա ընդգծեց, որ հանդիպումը մասնավորապես արդյունավետ էր ուսանողների այն խմբի համար, որն այս պահին ուսումնասիրում է «Եվրոպական իրավունք» դասընթացը: Ըստ դեկանի՝ սա այս ձևաչափով առաջին հանդիպումն էր, որը կարելի է համարել ստացված․ ապագա համագործակցության ուղիներն այսօր երկու կողմերի համար էլ դարձան առավել տեսանելի:

5. Meeting with Maxime Longangue, Head of Council of Europe Office in Yerevan
As part of the events dedicated to the 75th anniversary of the Council of Europe, a meeting was held with the representatives of the Council of Europe Office in Yerevan, as well as the students and teaching staff of the YSU Faculty of Law.
The meeting took place in the courtroom of the YSU Faculty of Law on May 8, this year.
In the first part of the meeting, Maxime Longangue delivered a lecture-report. He mentioned that one of the objectives of the activities carried out by the Council of Europe is communicating with young people in the academic environment, which will give them the opportunity to get acquainted with the role, functions and work of the organization in its member countries. He emphasized that these young individuals will also have the opportunity to be involved in the organization's work in the future.
At the meeting, the organization's structure, functions, modern legal issues, the role of international organizations in the field of human rights protection, as well as the potential prospects for future cooperation were presented to the students in detail. Following this presentation, the Head of the Council of Europe Office in Yerevan answered the students' questions.
Harutyun Khachikyan, the Dean of the YSU Faculty of Law, highlighted the significance of such meetings, especially for students currently studying the "European Law" course. He noted that this was the first meeting in this format and expressed satisfaction with its success, as it outlined new ways of cooperation for both parties.