Էրիկ Արթուրի Խաչատրյանը, 2022 թվականին ավարտելով ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի բակալավրիատը, նույն տարում ընդունվել է մագիստրատուրա՝ «Բիզնես իրավունք և միջազգային արբիտրաժ» մագիստրոսական կրթական ծրագրով․ միաժամանակ նա դիմել է նաև ԱՊՀ ցանցային համալսարան: Հաջողությամբ անցնելով ԱՊՀ ցանցային համալսարանի ընդունելության համար նախատեսված փուլերը՝ ընդունվել է Ռուսաստանի Դաշնության պատմականորեն առաջատար բուհերից մեկը՝ ՌԴ ԱԳՆ Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի միջազգային իրավունքի ֆակուլտետ:
Ուսումնառության ընթացքում նրան հնարավորություն է ընձեռվել համակողմանիորեն ուսումնասիրելու տարածաշրջանային ինտեգրացիոն միավորումների, մասնավորապես՝ ԵՄ և ԵԱՏՄ օրենսդրությունը: Գիտահետազոտական աշխատանքի կատարումից զատ՝ նա զեկույցներով է հանդես եկել ինտեգրացիոն միավորումների իրավունքի արդի հիմնախնդիրներին վերաբերող միջազգային և միջհամալսարանական տարաբնույթ կոնֆերանսներում և շփվել ոլորտի լավագույն մասնագետների հետ:
Է. Խաչատրյանը վստահաբար նշում է, որ այս ամենը հնարավոր է դարձել Երևանի պետական համալսարանում ձեռք բերած որակյալ մասնագիտական գիտելիքների շնորհիվ, որ ամբողջությամբ հաջողվել է իրացնել ԱՊՀ ցանցային համալսարանում՝ արժանանալով գերազանցության կարմիր դիպլոմի և՛ ԵՊՀ-ում, և՛ վերոնշյալ համալսարանում:
Վստահ ենք, որ նա, ավարտելով ուսումը, իր ստացած գիտելիքները կօգտագործի ի շահ պետության և հասարակության զարգացման՝ պահելով կապը հարազատ բուհի և ֆակուլտետի հետ։

In 2022, Erik Khachatryan graduated from the YSU Faculty of Law. In the same year, he got admitted to the "Business Law and International Arbitration" master's educational program while simultaneously applying to the CIS Network University. Erik successfully passed the admission process and got admitted to the one of the historically leading universities of the Russian Federation- Moscow State Institute of International Relations of the Russian Ministry of Foreign Affairs - at the Faculty of International Law.
Erik Khachatryan attributes his success to the high-quality professional knowledge gained at Yerevan State University, which he fully utilized at the CIS Network University, earning an honors diploma from both institutions.
We are confident that E. Khachatryan will leverage the knowledge he has acquired for the betterment of the state and society, while maintaining strong connections with his university and faculty.