ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի ՈՒԳԸ-ի նախաձեռնությամբ ս.թ. դեկտեմբերի 3-ին իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողները մասնակցեցին «Բաց դռների օր պետական մարմիններում» միջոցառմանը։
Միջոցառման շրջանակում իրականացվեց ճանաչողական այց ՀՀ գլխավոր դատախազություն, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով, Հակակոռուպցիոն կոմիտե և Հակակոռուպցիոն դատարան, Արդարադատության նախարարություն։
Ղեկավար կազմի ներկայացմամբ ուսանողները ծանոթացան պետական գործունեության թափանցիկության ապահովման մեխանիզմներին և հակակոռուպցիոն քաղաքականությանը: Այն հաղորդակցության յուրօրինակ հարթակ դարձավ ուսանողների տեսական գիտելիքների գործնական կիրառության համար:

On December 3, at the initiative of the YSU Faculty of Law SSS, students of the Faculty of Law participated in the "Open Doors Day in Government Bodies" event.
As part of the event, a study visit was organized to the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia, the Corruption Prevention Commission, the Anti-Corruption Committee, the Anti-Corruption Court, and the Ministry of Justice.
Through presentations by the senior officials of the government bodies, students were introduced to the mechanisms ensuring transparency in state activities and anti-corruption policies. The event served as a unique platform for students to apply their theoretical knowledge in a practical context.