Մաթեմատիկոս, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀԽՍՀ ԳԱ ակադեմիկոս, ՀԽՍՀ գիտության վաստակավոր գործիչ
Ծնվել է 1906 թ. դեկտեմբերի 19-ին Ալեքսանդրապոլում (այժմ՝ Գյումրի): 1924 թ. ավարտել է միջնակարգ դպրոցը, 1926 թ.` Երևանի արդյունաբերական տեխնիկումը և ընդունվել ԵՊՀ տեխնիկական ֆակուլտետ: Չորրորդ կուրսից փոխադրվել է ֆիզիկամաթեմատիկական ֆակուլտետ, որն ավարտել է 1930 թ.:
1929-1934 թթ. Ա. Շահինյանն աշխատել է ԵՊՀ-ում սկզբում որպես մաթեմատիկայի ամբիոնի ասիստենտ, ապա՝ դոցենտի և ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար: 1929 թ. համատեղությամբ աշխատել է նաև ԵրՊԻում: 1934-1937 թթ. նա սովորել է Լենինգրադի պետական համալսարանին առընթեր մաթեմատիկայի և մեխանիկայի գիտահետազոտական ինստիտուտի ասպիրանտուրայում: 1939 թ. պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն: 1938-1944 թթ. եղել է ԵՊՀ բարձրագույն երկրաչափության ամբիոնի վարիչ, 1939-1942 թթ.՝ ֆիզիկամաթեմատիկական ֆակուլտետի դեկան: 1944 թ. պաշտպանել է դոկտորական ատենախոսություն և մինչև 1978 թ. եղել մաթեմատիկական անալիզի և ֆունկցիաների տեսության ամբիոնի վարիչ: 1945 թ. նրան շնորհվել է պրոֆեսորի կոչում:
1945 թ. Ա. Շահինյանն ընտրվել է ՀԽՍՀ ԳԱ թղթակից անդամ, 1947 թ.՝ ակադեմիկոս:
1945-1950 թթ. նա ՀԽՍՀ ԳԱ մաթեմատիկայի և մեխանիկայի սեկտորի վարիչն էր, 1955-1959 թթ.՝ ԳԱ մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ինստիտուտի տնօրենը, 1950-1963 թթ. ՀԽՍՀ ԳԱ ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղարը:
Ա. Շահինյանը հեղինակ է գիտական բազմաթիվ աշխատությունների, այդ թվում` «Մոտավորությունների տեսություն կոմպլեքս տիրույթում» (Եր., 1960), «Անալիտիկ ֆունկցիաների տեսություն» (Եր., 1969), «Բարձրագույն մաթեմատիկայի ներածություն» (Եր., 1970) և այլ մենագրությունների: Նրա հետազոտությունները հիմնականում վերաբերում են կոմպլեքս տիրույթում մոտավորությունների տեսությանը:
Նա հայկական մաթեմատիկական գիտական դպրոցի հիմնադիրն է: 1965 թ. հիմնադրել է նաև ԵՊՀ-ին կից ֆիզիկամաթեմատիկական դպրոցը, որը 1986-ից անվանակոչվել է Ա. Շահինյանի անվամբ:
1961 թ. արժանացել է ՀԽՍՀ գիտության վաստակավոր գործչի կոչման: Եղել է ՀԽՍՀ գերագույն խորհրդի VII և VIII գումարումների պատգամավոր: Պարգևատրվել է Աշխատանքային կարմիր դրոշի (2), Ժողովուրդների բարեկամության շքանշաններով:
Ա. Շահինյանը վախճանվել է 1978 թ. մայիսի 14-ին Երևանում:
Նրա բրոնզաձույլ կիսանդրին ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքի նախասրահում խորհրդանշում է ականավոր գիտնական-մանկավարժի դերը համալսարանական գիտության ու կրթության զարգացման գործում:

3. Artashes Shahinyan (1906-1978)
Mathematician, Ph.D., professor, academician of the Academy of Sciences of the ASSR, and honored figure of science of the ASSR
Shahinyan was born on December 19, 1906, in Alexandropol (now Gyumri). In 1924 graduated from secondary school, and in 1926 - Yerevan Industrial Technical School and entered YSU Technical Faculty. From the fourth year, he was transferred to the Faculty of Physics and Mathematics, graduating in 1930.
In 1929-1934 A. Shahinyan worked at YSU first as an assistant professor of the Department of Mathematics, then as an associate professor and acting head of the department. In 1929 simultaneously worked at Yerevan Polytechnic Institute. In 1934-1937, Shahinyan studied in postgraduate studies at the Research Institute of Mathematics and Mechanics of Leningrad State University. In 1939, he defended a PhD thesis. From 1938-1944, Shahinyan was the head of YSU higher geometry chair, and from 1939-1942: dean of physics-mathematics faculty. In 1944, Shahinyan defended a doctoral thesis and until 1978 was the head of the chair of mathematical analysis and theory of functions. In 1945, he became a professor.
In 1945, A. Shahinyan was elected a correspondent member of the USSR Academy of Sciences, and in 1947, an academician.
From 1945 to 1950, he was the head of the mathematics and mechanics sector of the Academy of Sciences of the ASSR, and from 1955-1959, the director of the Institute of Mathematics and Mechanics of the Academy of Sciences of the USSR. Shahinyan was Academician-secretary of the Department of Physical and Mathematical Sciences of the Academy of Sciences of the ASSR in 1950-1963.
A. Shahinyan is the author of many scientific works, including "Theory of Approximations in the Complex Domain" (Yerevan, 1960), "Theory of Analytic Functions" (Yerevan, 1969), "Introduction to Higher Mathematics" (Yerevan, 1970) and other monographs. His research mainly concerns the theory of approximations in the complex domain.
He is the founder of the Armenian Mathematical Scientific School. In 1965, he also founded the physics-mathematical school attached to YSU, which was named after him.
In 1961, Shahinyan became an honored figure of science of the ASSR. He was a deputy of the VII and VIII convocations of the Supreme Council of the ASSR. He was also awarded the Order of Red Banner of Labor (2), Friendship of Peoples.
A. Shahinyan passed away on May 14, 1978, in Yerevan.
His bronze bust in the lobby of YSU's central building symbolizes the role of an outstanding scientist-pedagogue in the development of university science and education.