- Մանկավարժության անփոխարինելի դերը կրթական համակարգում
Ըստ ամերիկյան Մերրիամ Ուեբսթեր բառարանի՝ մանկավարժությունը ուսուցման արվեստ է։ Այն նպաստում է ինչպես հանրակրթության ոլորտում երեխաների սոցիալական, հաղորդակցական, հոգեբանամանկավարժական տարաբնույթ խնդիրների լուծմանը, սահմանափակ կարողությունների տեր երեխաների ներառական ուսուցման կազմակերպմանը, ուսուցման սկզբունքների, նորարարական մեթոդների, կրթական ժամանակակից տեխնոլոգիաների և միջոցների տիրապետմանը, այնպես էլ կրթության արդյունավետ կառավարման կարողությանը:
Վերոգրյալ հմտությունների և մասնագիտական կարողությունների «ուղեգրքին» հնարավոր է ծանոթանալ Երևանի պետական համալսարանի մանկավարժության և կրթության զարգացման կենտրոնում (ՄԿԶԿ)։ Այստեղ գործում են 4 կրթական ծրագրեր՝ «Սոցիալական մանկավարժություն» (բակալավրիատ, առկա), «Կրթության կազմակերպում» (մագիստրատուրա, առկա և հեռակա), «Դպրոցական մանկավարժություն և մեթոդիկա» (մագիստրատուրա, հեռակա) և «Ուսուցչական առաջնորդություն» (մագիստրատուրա, հեռակա)։ Նշյալ կրթական ծրագրերի շրջանավարտները աշխատաշուկա են մուտք գործում ժամանակի պահանջներին համապատասխան գիտելիքներով՝ տարաբնույթ իրավիճակներում առաջացած խնդիրներին լուծումներ տալու համար նոր մոտեցումներով և մասնագիտական այնպիսի որակներով, որոնք հնարավորություն կտան վերափոխելու Հայաստանի կրթական համակարգը՝ տանելով դեպի զարգացում։
Մանկավարժության և կրթության զարգացման կենտրոնում դասավանդում են ոլորտի անվանի և առաջատար մասնագետներ, որոնք վերապատրաստումներ են անցնում միջազգային հեղինակավոր ուսումնական և գիտական հաստատություններում, ինչպես նաև ներգրավված են տեղական ու միջազգային հետազոտական ծրագրերում։
Կենտրոնում պարբերաբար դասախոսություններ են կարդում միջազգային ճանաչում ունեցող հեղինակավոր գիտնականներ (ԱՄՆ-ից, ԱՄԷ-ից և այլն)։ Այստեղ գործող կրթական ծրագրերի շրջանակում տրամադրվող գիտելիքների և հմտությունների շնորհիվ ուսանողները դեռևս սովորելու տարիներից (մասնավորապես 3-րդ կուրսից) մուտք են գործում մասնագիտական աշխատաշուկա։
ԵՊՀ մանկավարժության և կրթության զարգացման կենտրոնը համագործակցային լայն կապեր ունի ոչ միայն ՀՀ տարբեր բուհերի, դպրոցների, երեխաների աջակցության և խնամքի, երեխաների զարգացման (այդ թվում՝ աուտիզմի) կենտրոնների, այլև արտասահմանյան համալսարանների հետ (Անգլիա, Ավստրիա, ԱՄՆ, Նիդեռլանդներ, Չեխիա, Լեհաստան, ՌԴ, Ուկրաինա, Բելառուս, ԱՄԷ):
Աշխատաշուկայում մեծ պահանջարկ կա ոչ միայն սոցիալական մանկավարժի, այլև կրթության կազմակերպիչների և ուսուցիչ-առաջնորդների, ինչը կենտրոնի շրջանավարտներին ընձեռում է ոլորտում կայուն դիրք զբաղեցնելու հնարավորություն:

3. The irreplaceable role of pedagogy in the educational system
According to the American Merriam-Webster dictionary, pedagogy is the art of teaching. It contributes to the solution of various social, communicative, and psycho-pedagogical problems of children in the field of general education, the organization of inclusive education of children with limited abilities, the mastery of teaching principles, innovative methods, modern educational technologies, and means, as well as the ability to effectively manage education.
The "handbook" of the above-mentioned skills and professional abilities can be consulted at the Pedagogy and Education Development Center of Yerevan State University. There are 4 educational programs here: "Social Pedagogy" (Bachelor's degree, on-site), "Educational Organization" (Master's degree, on-site and off-site), "School Pedagogy and Methodology" (Master's degree, off-site), and "Teaching Leadership" (Master's degree, off-site). The graduates of the mentioned educational programs enter the labor market with knowledge following the requirements of the time, to provide solutions to the problems arising in various situations with new approaches and professional qualities that will enable to transform the educational system of Armenia, leading to development.
The Center for Pedagogy and Education Development is taught by well-known and leading specialists in the field, who undergo training in prestigious international educational and scientific institutions and are also involved in local and international research programs.
Internationally renowned scientists (from the USA, UAE, etc.) regularly give lectures at the center. Thanks to the knowledge and skills provided within the framework of the educational programs operating here, students enter the professional labor market even from the years of their studies (especially from the 3rd year).
YSU Center for Pedagogy and Education Development has wide cooperative relations not only with different RA universities, schools, child support, and care, and child development (including autism) centers but also with foreign universities (England, Austria, USA, Netherlands, Czech Republic, Poland, Russia, Ukraine, Belarus, UAE).
There is a great demand in the labor market not only for social pedagogues but also for education organizers and teacher-leaders, which allows the center's graduates to occupy a stable position in the field.