- Երևանի պետական համալսարանը Արցախի մեր հայրենակիցների կողքին է
Մեր երկրում ստեղծված իրադրության առաջին իսկ օրերից ԵՊՀ ուսանողներն ու աշխատակիցներն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել ներգրավվելու Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին աջակցության տրամադրման համար իրականացվող բոլոր գործընթացներում։
ԵՊՀ-ն, նախաձեռնելով և համագործակցելով այլ բուհերի ու պետական գերատեսչությունների հետ, ապահովել է հարյուրավոր կամավորների ներգրավումը հաշվառման կենտրոնների աշխատանքներում։ Մեր ուսանողները ներգրավվել են Վայքի, այնուհետև Փարաքարի ու Դավթաշենի հաշվառման կենտրոնների գործունեության մեջ, անցել անհրաժեշտ վերապատրաստումները, մասնակցել Երևանի ու մարզերի համապատասխան կառույցների կողմից տարվող աշխատանքներին։
Բացի դրանից, ԵՊՀ-ն ձևավորել է կացարանների բանկ, որի միջոցով համալսարանականները համապատասխան պետական կառույցներին տրամադրում են տեղեկություններ բոլոր այն կեցավայրերի մասին, որոնք կարող են հատկացվել Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին։
ԵՊՀ շարունակական կրթության կենտրոնն ու Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնն էլ ակտիվ աշխատանքներ են կատարում Բյուրականի ու Ծաղկաձորի ուսումնաարտադրական բազաներում հյուրընկալված մեր հայրենակիցների համար վերապատրաստման դասընթացներ անցկացնելու և նրանց ժամանցը կազմակերպելու ուղղությամբ։
Զուգահեռաբար ԵՊՀ շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնը իր գործընկերների հետ համատեղ ձևավորում է նաև թափուր աշխատատեղերի բանկ, որի միջոցով Արցախի մեր հայրենակիցները կկարողանան աշխատանք գտնել։
ԵՊՀ մարքեթինգի բաժինը համակարգում է կամավորների հավաքագրման, տեղաբաշխման, կամավորական աշխատանքների կազմակերպման և այլ հարցեր։
Աջակցության նոր ծրագրեր նախաձեռնելու համար Երևանի պետական համալսարանը շարունակում է գործընկերների և պետական գերատեսչությունների հետ քննարկումներ անցկացնել։

3. Yerevan State University is next to our compatriots from Artsakh
From the very first days of the situation in our country, YSU students and employees have expressed their willingness to be involved in all the processes implemented to provide support to our compatriots forcibly displaced from Artsakh.
By initiating and cooperating with other universities and state departments, YSU ensured the involvement of hundreds of volunteers in the work of the registration centers. Our students were involved in the activities of Vaik, then Parakar and Davtashen registration centers passed the necessary training, and participated in the works conducted by the relevant structures of Yerevan and marzes (regions).
In addition, YSU has formed a housing bank, through which university students provide relevant government structures with information about all the housing that can be allocated to our compatriots forcibly displaced from Artsakh.
YSU Center for Continuing Education and the Charles Aznavour Cultural Center are actively working on conducting training courses and organizing their entertainment for our compatriots hosted in Byurakan and Tsaghkadzor training bases.
In parallel, the YSU Alumni and Career Center together with its partners is forming a vacancy bank, through which our compatriots of Artsakh will be able to find jobs.
YSU's Marketing department coordinates the recruitment process, placement of volunteers, organization of volunteer work, and other issues.
Yerevan State University continues to hold discussions with partners and government agencies to initiate new support programs.