- «Նիկողոս Սարաֆեան. ի խույզ կորուսյալ միջավայրի». սփյուռքահայ մտավորականի կյանքն ու ստեղծագործական ուղին՝ Դավիթ Մոսինյանի մեկնաբանմամբ
Հուլիս 09, 2024 | 12:00
«Նիկողոս Սարաֆեան. ի խույզ կորուսյալ միջավայրի». սփյուռքահայ մտավորականի կյանքն ու ստեղծագործական ուղին՝ Դավիթ Մոսինյանի մեկնաբանմամբ
ԵՊՀ փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետի փիլիսոփայության պատմության, տեսության և տրամաբանության ամբիոնի դոցենտ, Պատմության փիլիսոփայության և տեսության լաբորատորիայի ղեկավար, փ.գ.թ. Դավիթ Մոսինյանը Փարիզի արևելյան լեզուների և քաղաքակրթությունների ինստիտուտում էր (INALCO) նույն ինստիտուտի հայագիտության բաժնի գործընկերների հրավերով։ Այցի շրջանակում նա ուսանողներին և թեմայով հետաքրքրված անձանց ներկայացրեց իր հեղինակած «Նիկողոս Սարաֆեան. ի խույզ կորուսյալ միջավայրի» գիրքը՝ ևս մեկ անգամ անդրադառնալով հայ մտածողների սփյուռքյան փորձառությանը:
Դավիթ Մոսինյանի հետ զրուցել ենք գիրքը գրելու շարժառիթների, ինչպես նաև դասախոսության մասին:
- Պարո՛ն Մոսինյան, ո՞ր ծրագրի շրջանակում եք մեկնել Փարիզի արևելյան լեզուների և քաղաքակրթությունների ինստիտուտ (INALCO):
- Փարիզի արևելյան լեզուների և քաղաքակրթությունների ինստիտուտում գործում է Հայագիտության բաժին, որը բավական ակտիվ գործունեություն է ծավալում Անահիտ Տոնապետյանի ղեկավարությամբ։ Հայագիտության բաժինը սերտորեն համագործակցում է հայաստանյան «Ակտուալ արվեստ» հրատարակչության հետ, որն էլ «Բանք» հրատարակչության հետ համատեղ լույս էր ընծայել իմ՝ «Նիկողոս Սարաֆեան. ի խույզ կորուսյալ միջավայրի» գիրքը։ Հաշվի առնելով գրքի՝ սփյուռքյան փորձառության մասին լինելը՝ ինձ հրավիրել էին՝ ներկայացնելու այն։
- Կպատմե՞ք՝ ինչու եք սփյուռքահայ մտավորականներից անդրադարձել հենց Նիկողոս Սարաֆեանին:
- Կարծում եմ՝ Նիկողոս Սարաֆեանը 20-րդ դարի հայ մշակույթի կարևորագույն մտածողներից է, որը կարող էր իր ուրույն տեղն ունենալ նաև համաշխարհային միջավայրում, սակայն, ցավոք, մնացել է «ստվերում»։ Նա մտածելու տեղիք է տալիս այնպիսի իրողությունների շուրջ, որոնք չկային մինչ այդ։ Սարաֆեանը հետեղեռնյան Սփյուռքի բանաստեղծ է, և ինչ-որ առումով հենց նա է եղել Սփյուռքի գոյությունն ապահովողներից մեկը։ Միայն այդ հանգամանքը բավական է նրան «ստվերից հանելու» ջանքեր գործադրելու համար։
- Կմանրամասնե՞ք, թե ինչ հարցերի եք անդրադարձել գրքում:
- Գրքի հիմքում սփյուռքյան փորձառությունն է. այն ցույց է տալիս, թե ինչպիսին պետք է լինել օտար միջավայրում՝ և՛ բառի բուն, և՛ փիլիսոփայական իմաստով։ Այսինքն, մի կողմից Հայկական սփյուռքի կայացման և լինելության խնդիրն է, մյուս կողմից՝ անհատի՝ ստեղծագործ ազատ միջավայր ստեղծելու խնդիրը։
Գրքում ներկայացված է Սարաֆեանի անցած ճանապարհը՝ ուղղված նշյալ երկու խնդիրների լուծմանը։ Գրքում արծարծվել են Եղեռնի գեղագիտացման հարցը, Սփյուռքի ինքնության հնարավորությունը, հայ մշակույթի և Հայաստանի՝ աշխարհի հետ հարաբերվելու հեռանկարը, ինչպես նաև բանաստեղծելու և փիլիսոփայելու միջոցով ինքնության շարունակականությունն ապահովելու ճիգերը։ Այս իմաստով՝ աշխատությունն ավելի շուտ փիլիսոփայական է:
- Պարո՛ն Մոսինյան, Դուք Ձեր գրքի մասին դասախոսություն եք ներկայացրել Փարիզում՝ Արևելյան լեզուների և քաղաքակրթությունների ինստիտուտում: Կպատմե՞ք այս փորձառության մասին:
- Նիկողոս Սարաֆեանը ֆրանսիահայ բանաստեղծ է, որը 1923 թ. հաստատվել է Փարիզում և մինչև կյանքի վերջը՝ 1972 թ., ապրել է այնտեղ։ Ուրեմն, գրողին հարազատ Փարիզը նրան հասկանալու լավագույն միջավայրն է։ Հետևաբար, Փարիզում այս թեմայով դասախոսություն կարդալը կարևոր էր՝ պայմանավորված երկու հանգամանքով. նախ՝ դա բանաստեղծի հարազատ միջավայրն է, և հետո՝ Արևելյան լեզուների և քաղաքակրթությունների ինստիտուտում գործում է հայագիտության ամենակարևոր կենտրոններից մեկը, որը հայ մտածողներին անդրադառնալու լավագույն միջավայրերից է:
- Ինչպե՞ս ընդունեց լսարանը Ձեր գիրքն ու դասախոսությունը:
- Սփյուռքում, ինչպես նաև Փարիզում հայ մշակութային արժեքների ստեղծմամբ և քննադատությամբ զբաղվողների թիվը մեծ չէ։ Սակայն, բարեբախտաբար, Փարիզում դեռևս կան նշանավոր հայ մտածողներ. այնտեղ են Գրիգոր Պըլտեանը, Ժիրայր Մալխասեանը և երիտասարդ սերնդի մտավորականները, որոնք ներկա էին հանդիպմանը։ Առհասարակ ինձ հետաքրքրում է հայ մշակույթի՝ նրանց ըմբռնումը, նրանց էլ, կարծում եմ, հետաքրքրում է հայաստանյան դիրքորոշումը։ Այս ձևաչափով շփումները լավագույնն են Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններն ամրապնդելու առումով:
- Ըստ Ձեզ՝ ի՞նչ կարևորություն ուներ Ձեր այցը:
- Հիմա, առավել քան երբևէ, մենք ունենք մշակույթի և կրթության միջազգայնացման անհրաժեշտություն, և այսպիսի միջոցառումներն ուղղակիորեն նպաստում են դրան։ Դեռ հոկտեմբերին մենք համալսարանում հիմնել ենք Պատմության փիլիսոփայության և տեսության լաբորատորիա, որի հիմնական առաքելությունը հայոց պատմությունն ու մշակույթը համաշխարհային հարթակում տեսանելի դարձնելն է։ Այս այցը կարելի է նաև համարել այդ մեծ ծրագրի մի փոքր մասը։
- Որքանո՞վ է կարևոր հայ մեծանուն անհատներին պարբերաբար անդրադառնալն ու հանրությանը հասանելի դարձնելը։ Որո՞նք են Ձեր առաջիկա ծրագրերը:
- Մեծանուն անհատներին անդրադառնալն ինքնանպատակ չէ. այն կարևոր է առողջ քննադատական միջավայր և մշակութակենտրոն կյանք ստեղծելու տեսանկյունից:
Մեր հիմնական նպատակներից և առաջիկա ծրագրերից է հայկական մշակույթին և պատմությանը շարունակաբար անդրադառնալը՝ այս կամ այն չափով հնարավոր դարձնելով դիտարկելու այն «համաշխարհային քարտեզում»։

3. "Nikoghos Sarafian: In Search of a Lost Environment": a journey into the life and creativity of a Diaspora Armenian thinker, interpreted by Davit Mosinyan
July 09, 2024 | 12:00
"Nikoghos Sarafian: In Search of a Lost Environment": a journey into the life and creativity of a Diaspora Armenian thinker, interpreted by Davit Mosinyan
Davit Mosinyan, Candidate of Philosophical Sciences, Associate Professor in the Chair of History, Theory, and Logic of Philosophy, Head of the Laboratory of Philosophy and Theory of History at the YSU Faculty of Philosophy and Psychology, recently visited the National Institute for Oriental Languages and Civilizations (INALCO) in Paris at the invitation of colleagues from the Armenian Studies Department. During his visit, he presented his authored book titled "Nikoghos Sarafian: In Search of a Lost Environment" to students and other attendees interested in the topic, once again exploring the diasporic experiences of Armenian thinkers.
We talked to Davit Mosinyan about the motivations for writing the book, as well as the lecture on the subject.
- Mr. Mosinyan, were you there as part of a specific program at the National Institute for Oriental Languages and Civilizations (INALCO) in Paris?
- The Institute of Oriental Languages ​​and Civilizations in Paris has a department of Armenian studies, which operates quite actively under the leadership of Anahit Tonapetyan. This department collaborates closely with the Armenian publishing house Actual Art, and in cooperation with Banq Publishing House, they published my book titled "Nikoghos Sarafian: In Search of a Lost Environment." The book explores the diasporic experience, which led to an invitation to present it at the institute.
- Why did you choose to write about Nikoghos Sarafian among Diaspora Armenian thinkers?
- I think Nikoghos Sarafian is one of the most significant thinkers in Armenian culture of the 20th century. Despite his potential to achieve global recognition, he, unfortunately, remained in obscurity. He motivates everyone to think about realities that did not exist before. Sarafian is a poet of the post-genocide Diaspora, and in a way, he was one of the people who ensured the existence of Diaspora. This alone warrants efforts to bring him out of obscurity.
- Could you elaborate on the topics you covered in the book?
- The book delves into the Diaspora experience, examining what it means to live in a foreign environment, both literally and philosophically. In other words, on the one hand, it is the problem of establishing and sustaining the Armenian Diaspora, and on the other hand, the problem of an individual forming a creative free environment.
The book presents Sarafian's path to solving the two mentioned problems. The book discusses the issue of aestheticization of the Genocide, the possibility of the Diaspora’s identity, the perspective of Armenian culture and Armenia’s relationship with the world, and the efforts to sustain identity through poetry and philosophy. In this regard, the work takes on a distinctly philosophical tone.
- Mr. Mosinyan, you delivered a lecture about your book at the Institute of Oriental Languages and Civilizations in Paris. Could you share your experience of this event?
- Nikoghos Sarafian is a French-Armenian poet, who settled in Paris in 1923 and lived there until his passing in 1972. Therefore, Paris, the writer’s familiar city, is the best environment to understand him. Hence, it was important to lecture on this subject in Paris for two reasons: first, it is the poet’s familiar environment, and secondly, one of the most important centers of Armenian studies operates at the Institute of Oriental Languages ​​and Civilizations, providing an excellent platform for reflecting on Armenian thinkers.
- How was your book and lecture received by the audience?
- In the Diaspora, as well as in Paris, the number of people engaged in the creation and criticism of Armenian cultural values ​​is relatively small. However, fortunately, there are still prominent Armenian thinkers in Paris such as Krikor Beledian, Zhirayr Malkhasian, and younger thinkers who participated in the meeting. In general, I am interested in their understanding of Armenian culture, and I think they are interested in Armenians’ viewpoint. Such interactions are crucial for fostering stronger Armenia-Diaspora relations.
- From your perspective, what was the significance of your visit?
- Now, more than ever, there is a need for the internationalization of culture and education, and events like this directly contribute to that goal. In October, we established the Laboratory of Philosophy and Theory of History at the university, with its primary mission being to make Armenian history and culture visible on the international stage. This visit can also be seen as a small step towards achieving that larger objective.
- How important is it to regularly reflect on prominent Armenian figures and promote their recognition among the public? What are your upcoming plans?
- Reflecting on prominent individuals is not merely an end in itself; it is crucial for fostering a healthy critical environment and culturally enriched life.
One of our primary goals and upcoming plans is to consistently address Armenian culture and history, thereby ensuring its presence on the global stage to varying degrees.