- Հայ-ամերիկյան գիտակրթական կապերի ամրապնդում․ ստորագրվել է համագործակցության համաձայնագիր
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը և «Միջազգային կրթության ամերիկյան խորհուրդներ» («ԷՅ-ՍԻ-ԹԻ-ԱՐ/ԱՔՍԵԼՍ») կազմակերպության հիմնադիր նախագահ Դեն Դեվիդսոնը, հաշվի առնելով կրթական և գիտական ոլորտներում Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև գործընկերային հարաբերությունների զարգացման անհրաժեշտությունն ու հնարավորությունը, ստորագրել են երկու կառույցների միջև համագործակցության համաձայնագիր։
«Միջազգային կրթության ամերիկյան խորհուրդներ» («ԷՅ-ՍԻ-ԹԻ-ԱՐ/ԱՔՍԵԼՍ») կազմակերպությունը, 1996 թվականից սկսած, իրականացրել է մեկ տասնյակից ավելի ծրագրեր՝ հնարավորություն տալով ավագ դպրոցի աշակերտներին և բուհերի 1400 ուսանողներին, մանկավարժներին և դասախոսական կազմի ներկայացուցիչներին ուսանելու, կատարելու հետազոտություններ և ձեռք բերելու մասնագիտական հմտություններ:
Բացի դրանից՝ ամերիկացի տասնյակ ուսանողներ, գիտնականներ և մասնագետներ ժամանել են այստեղ՝ հայերեն կամ տարածաշրջանային այլ լեզուներ սովորելու, ակադեմիական հետազոտություններ կատարելու, փոխայցելություններին մասնակցելու կամ մասնագիտական պրակտիկա անցնելու նպատակով։
ԵՊՀ-ի և կազմակերպության միջև հաստատված համագործակցության արդյունքում իրականացվելու է դասախոսների և վարչական անձնակազմի փոխանակում, դասավանդող անձնակազմի համար կազմակերպվելու են վերապատրաստման դասընթացներ, ինչպես նաև ուսանողների փոխանակում ինչպես հետազոտական պրակտիկայի, այնպես էլ ուսուցման նպատակով:
Բացի դրանից՝ մշակվելու են կրթական համատեղ ծրագրեր, ուսումնական պլան, կազմակերպվելու են ակադեմիական հանդիպումներ և սիմպոզիումներ, ինչպես նաև գիտական և ամառային դպրոցներ։
Ըստ համաձայնագրի՝ կողմերն իրականացնելու են հետազոտական համատեղ գործունեություն, մասնակցելու են միջազգային, պետական ու մասնավոր հիմնադրամների և կազմակերպությունների կողմից տրամադրվող դրամաշնորհներին։
Կողմերը հույս են հայտնել, որ հաստատված համագործակցությունը արդյունավետ գործունեության հիմք կդառնա՝ հետագայում է՛լ ավելի ընդլայնվելով ու խորանալով։

July 08, 2024 | 16:52
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan and Dan Davidson, Founding President of the American Councils for International Education (ACTR/ACCELS), recognizing the need and possibility of developing partnership relations between Armenia and the USA in the educational and scientific fields, signed a cooperation agreement between the two institutions.
Since 1996, the American Councils for International Education (ACTR/ACCELS) has implemented over a dozen programs, providing high school students, 1,400 university students, educators, and faculty representatives with opportunities to study, conduct research, and develop professional skills.
Additionally, numerous American students, scientists, and professionals have come here to study Armenian or other regional languages, engage in academic research, participate in reciprocal visits, or undergo professional internships.
Due to the established cooperation between YSU and the organization, exchanges of lecturers and administrative staff will be carried out, training courses will be organized for faculty members, and there will be student exchanges for both research and teaching purposes.
Moreover, collaborative educational programs, curricula, academic meetings, symposia, scientific seminars, and summer schools will be initiated.
According to the agreement, the parties will carry out joint research activities and participate in grants provided by international, state and private foundations and organizations.
Both parties expressed optimism that this established cooperation will serve as the foundation for fruitful activity, further expanding and deepening.