- Գիտությունից արտադրություն․ նոր սարքավորումները կնպաստեն գիտական արդյունքների բարելավմանը
ԵՊՀ ֆիզիկայի գիտահետազոտական ինստիտուտի քվանտային երևույթների հետազոտման և մոդելավորման լաբորատորիան համալրվել է նոր սարքավորումով, որը կնպաստի հետազոտությունների hնարավորությունների մեծացմանը և միջազգային չափանիշներին համապատասխան արդյունքների ստացմանը: Նոր սարքը հնարավորություն կընձեռի կատարելու նոր փորձարկումներ, ստանալու նոր հատկություններով նյութեր՝ ուսումնասիրությունները հասցնելով արտադրության։
ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի հայտարարած «Գիտական ստորաբաժանումների նյութատեխնիկական բազայի արդիականացման համար ֆինանսական աջակցության երաշխավորված սարքերի/սարքավորումների մրցույթի» շրջանակում ԵՊՀ ֆիզիկայի գիտահետազոտական ինստիտուտի քվանտային երևույթների հետազոտման և մոդելավորման գիտահետազոտական լաբորատորիան վերազինվել է SAFTherm STD-36-17 խցիկային վառարանով, իսկ առաջիկայում ձեռք կբերի նաև առաձգական ալիքների արագությունը չափող սարք։
Նախկինում գիտական խումբը սինթեզման գործընթացը իրականացնում էր ցածր ջերմաստիճանային պայմաններում, իսկ այժմ նոր սարքավորումների շնորհիվ նրանք կարող են աշխատել արդեն 1600°C բարձր ջերմաստիճանային պայմաններում՝ բարձրացնելով փորձարկումների հնարավորությունները։
«Սինթեզումից հետո նյութերն արագ սառեցվում են՝ վերածվելով գերհագեցած պինդ լուծույթի։ Հետագա ջերմամշակման ժամանակ նյութի մեջ ձևավորում ենք նանոչափական բյուրեղներ, որոնք էականորեն փոխում են նյութի ֆիզիկամեխանիկական հատկությունները։ Կերամիկական նյութերի բալիստիկ արդյունավետության բարձրացման ուղիներից մեկը ամրացնող լցոնիչների ներմուծումն է կերամիկա։ Որպեսզի կերամիկական մատրիցա ներմուծվեն անհրաժեշտ քանակությամբ միկրո և նանոչափանի մասնիկներ, նանոխողովակներ և այլ նյութեր, անհրաժեշտ է ունենալ 1600°C աշխատանքային ջերմաստիճանի վառարան, քանի որ այդ ջերմաստիճանում կտրուկ աճում է խառնուրդների լուծելիության գործակիցը։ Վստահ եմ, որ այս նոր վառարանը, որն ունի 36 լիտր ծավալ, բավարարում է մեր պահանջներին և կօգնի մեզ մեծացնելու խառնուրդների քանակը և ստանալու բարձրորակ նյութեր»,- ասում է Քվանտային երևույթների հետազոտման և մոդելավորման գիտահետազոտական լաբորատորիայի ավագ գիտաշխատող, ակադեմիկոս Վիկտոր Համբարձումյանի անվան ընդհանուր ֆիզիկայի և աստղաֆիզիկայի ամբիոնի դոցենտ Պետիկ Պետրոսյանը։
Գիտական խումբը լաբորատորիայում ուսումնասիրում է նանոկառուցվածքային ապակե կերամիկաների ֆիզիկամեխանիկական հատկությունները՝ կախված նյութի ստացման տեխնոլոգիական ռեժիմներից, ինչպես նաև՝ բաղադրությունից։ Եթե հետազոտություններն կատարվում են, օրինակ, պաշտպանության ոլորտի համար, ապա նրանք իրենց աշխատանքները նվիրում են նյութերի կարծրության մեծացմանը։ Եվ այո՛, արդեն 10 տարի է, ինչ Երևանի պետական համալսարանի քվանտային երևույթների հետազոտման և մոդելավորման գիտահետազոտական լաբորատորիայում հետազոտողները կատարելագործում են նյութերի կարծրությունը՝ ստեղծելով զրահաթիթեղներ, որոնք օգտագործվում են զրահաբաճկոններում, իսկ հետագայում դրանք ուղարկվում են Հայկական բանակ։
Ավելին, հեղինակային իրավունքներով ամրագրված այս նյութի ստեղծողները 2020 թվականին ստացել են ՀՀ նախագահի մրցանակ։
Գիտահետազոտական աշխատանքները լավարկելու նպատակով գիտական խմբին այլ սարքավորումներ են անհրաժեշտ, և նրանք նախատեսում են դրանք ձեռք բերել՝ մասնակցելով տարբեր մրցույթների։
Նշենք, որ նոր տեխնոլոգիաների ներդրումը մեծ նշանակություն ունի լաբորատորիայի զարգացման գործում՝ ստեղծելով նոր հնարավորություններ ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային գիտահետազոտական համագործակցությունների համար:

3. From science to production: New equipment to enhance scientific results
The Quantum Phenomena Research and Modeling Laboratory at YSU Institute of Physics has received new equipment that will expand research opportunities and facilitate the production of results that meet international standards. The new device will enable new experiments, allow for the development of materials with novel properties, and advance studies toward practical applications.
As part of the "Competition for Guaranteed Equipment/Devices for the Modernization of the Material and Technical Base of Scientific Units" announced by the Higher Education and Science Committee of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports, the laboratory has received SAFTherm STD-36-17 chamber furnace and is set to acquire a device for measuring the velocity of elastic waves in the near future.
Previously, the research team carried out the synthesis process at low temperatures. Now, thanks to the new equipment, they can work at temperatures as high as 1600°C, significantly expanding the scope of their experiments.
"After synthesis, the materials are rapidly frozen, transforming into a supersaturated solid solution. During subsequent heat treatment, we form nanoscale crystals within the material, which significantly alter its physicomechanical properties. One of the ways to enhance the ballistic efficiency of ceramic materials is by introducing reinforcing fillers into the ceramics. To ensure that the ceramic matrix incorporates the necessary amount of micro- and nanoscale particles, nanotubes, and other materials, a furnace capable of reaching 1600°C is essential, as at this temperature, the solubility coefficient of mixtures increases sharply. I am convinced that this new furnace, with its 36-liter capacity, meets our needs and will help us increase the number of mixtures and produce high-quality materials," says Petik Petrosyan, Senior Researcher at the Quantum Phenomena Research and Modeling Laboratory and Associate Professor at the Chair of General Physics and Astrophysics named after Academician Victor Hambardzumyan.
The research team at the laboratory studies the physicomechanical properties of nanostructured glass ceramics, focusing on the influence of technological processing conditions and material composition. When conducting research for the defense sector, for example, they dedicate their work to enhancing the hardness of materials.
For the past 10 years, researchers at YSU Quantum Phenomena Research and Modeling Laboratory have been improving material hardness, developing armor plates used in bulletproof vests that are later supplied to the Armenian army.
Moreover, the creators of this material, protected by copyright, received the RA Presidential Prize in 2020.
To further optimize their research, additional devices are necessary for the team, and they plan to acquire them by participating in various competitions.
The integration of new technologies plays a crucial role in the development of the laboratory, opening up new opportunities for both local and international scientific collaborations.