- ԵՊՀ-ում ամփոփվեցին «Քիմիա» առարկայի օլիմպիադայի հանրապետական փուլի արդյունքները
Երևանի պետական համալսարանում տեղի ունեցավ «Քիմիա» առարկայի օլիմպիադայի հանրապետական փուլի ամփոփիչ միջոցառումը, որի շրջանակում պարգևատրվեցին լավագույն արդյունքներ գրանցած մասնակիցները: Գիտական այս մրցույթի հանրապետական փուլին մասնակցել են դպրոցական և մարզային փուլերը հաղթահարած 83 աշակերտներ։
ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի, ֆարմացիայի ինստիտուտի և ՀՀ «Քիմիա» առարկայի հանրապետական օլիմպիադայի կազմկոմիտեի գործակցության շրջանակում կազմակերպված օլիմպիադան անցկացվել է երկու ենթափուլով` տեսական և փորձնական: Տեսական փուլում աշակերտներին տրվել են հարցեր և խնդիրներ, իսկ փորձնական փուլում մասնակիցները Քիմիայի ֆակուլտետի և Ֆարմացիայի ինստիտուտի ուսումնական լաբորատորիաներում կատարել են քիմիական փորձեր:
Ամփոփիչ միջոցառման շրջանակում անցկացվեցին քննարկումներ քիմիայի ուսուցիչների հետ: Քննարկվեցին թե՛ օլիմպիադայի առաջադրանքները, թե՛ կազմակերպական և ոլորտին առնչվող մի շարք հարցեր:
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, բարձր գնահատելով օլիմպիադայի հանրապետական փուլի անցկացումը համալսարանում, նշեց. «Մենք մեծապես կարևորում ենք քիմիայի ոլորտի զարգացումը, ուստի մեր ներդրումը գիտության այս ոլորտի զարգացման գործում լինելու է շարունակական: Հույս ունեմ, որ այստեղ ներկա աշակերտներից շատերը հետագայում կդառնան ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի ուսանողներ՝ ոլորտում գրանցելով նոր հաջողություններ և իրենց ներդրումն ունենալով գիտության զարգացման գործում»։
Քիմիայի ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ-գրասենյակի ղեկավար Արմեն Գալստյանը, ներկայացնելով օլիմպիադայի հանրապետական փուլի ընդհանուր արդյունքները, ասաց․ «Տարեցտարի մասնակից աշակերտները օլիմպիադայում գրանցում են առավել բարձր ցուցանիշներ, սակայն դեռ շատ անելիքներ ունենք։ ԵՊՀ-ում տրամադրելով տեսական և փորձնական փուլերն անցկացնելու լայն հնարավորություններ՝ մենք նպատակ ունենք խթանելու ոլորտի նկատմամբ սովորողների հետաքրքրության մեծացումը»։
Հայաստանի քիմիայի օլիմպիադայի հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Դավինյանը, կարևորելով այս տարվա օլիմպիադայի արդյունքները, ընդգծեց․ «Ուրախությամբ նշեմ, որ այս տարի 9-10-րդ դասարանցիներն իրենց գրանցած արդյունքներով գերազանցել են 11-12-րդ դասարանցիներին, և հաղթողների մեծ մասը մարզերից է: Սա վկայում է այն մասին, որ քիմիայի հանդեպ հետաքրքրությունը մեծանում է Հայաստանի տարբեր շրջաններում»:
Օլիմպիադայի հաղթողները պարգևատրվեցին գովասանագրերով, շնորհակալագրերով, նվեր գրքերով, իսկ 1-3-րդ կարգեր զբաղեցրած 25 աշակերտները ստացան անհատական խրախուսական նվերներ:
Արդեն վեցերորդ տարին է, ինչ «Քիմիա» առարկայի օլիմպիադայի հանրապետական փուլն անցկացվում է ԵՊՀ-ում, որտեղ տրամադրվում են անհրաժեշտ պայմաններ ապագա գիտնականների համար: Գիտական այս մրցույթը ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ գիտության զարգացումն ու նոր սերնդի որակյալ կրթությունը բուհի առաջնահերթություններից են:
Օլիմպիադայի փակման արարողությանը ներկա էին ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, քիմիայի ֆակուլտետի դեկանը, ֆարմացիայի ինստիտուտի տնօրենը, ՀՀ ԳԱԱ ինստիտուտների ներկայացուցիչներ, ոլորտի գործարարներ, ուսուցիչներ և աշակերտներ:
Նշենք, որ առարկայական օլիմպիադաների նպատակն է բացահայտել տվյալ առարկայի նկատմամբ հետաքրքրվածության մակարդակը, ինչպես նաև ներուժ ունեցող աշակերտներին՝ խթանելու այդ բնագավառում նրանց հետագա արդյունավետ գործունեությունը։

March 03, 2025 | 17:35
The results of the Republican Stage of the Chemistry Olympiad were summarized at Yerevan State University, where the top-performing participants were awarded. A total of 83 students, who had advanced from the school and regional stages, competed in the republican stage of this scientific competition.
The olympiad was organized in collaboration with YSU Faculty of Chemistry, the Institute of Pharmacy, and the Organizing Committee of the Republican Chemistry Olympiad of Armenia. The competition was divided into two sub-phases: theoretical and practical. In the theoretical phase, students were given questions and tasks, while in the practical phase, participants conducted chemical experiments in the educational laboratories of the Faculty of Chemistry and the Institute of Pharmacy.
The event also featured discussions with chemistry teachers regarding the olympiad’s tasks as well as a number of organizational and field-related issues.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan, highly appreciating the hosting of the republican stage of the olympiad at the university, stated: "We greatly value the development of the field of chemistry, and our contribution to the advancement of this scientific domain will continue. I hope that many of the young participants present here will later become students of the YSU Faculty of Chemistry, achieving new successes in the field and contributing to the development of science."
Armen Galstyan, Deputy Dean of the Faculty of Chemistry and Head of the Faculty Office, presented the overall results of the republican stage of the olympiad and said: "Year after year, participating students show higher results in the olympiad, but there is still much to be done. By providing extensive opportunities for conducting both theoretical and practical phases at YSU, we aim to stimulate students' growing interest in the field."
Andranik Davinyan, Chairman of the Republican Chemistry Olympiad Committee, highlighted the importance of this year’s results, emphasizing: "I am pleased to note that this year, 9th and 10th graders have outperformed 11th and 12th graders with their results, and most of the winners are from regional areas. This shows that the interest in chemistry is increasing in various regions of Armenia."
The winners of the olympiad were awarded certificates of recognition, appreciation letters, and gift books. The top 25 students, who placed in the 1st to 3rd ranks, received individual motivational gifts.
This is the sixth year that the Republican Stage of the Chemistry Olympiad has been held at YSU, where the necessary conditions for future scientists are provided. This scientific competition once again emphasized that the development of science and the quality education of the new generation are among the university’s priorities.
The closing ceremony of the olympiad was attended by YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan, the dean of the Faculty of Chemistry, the director of the Institute of Pharmacy, representatives from the National Academy of Sciences of Armenia, industry professionals, teachers, and students.
Subject olympiads are aimed at assessing the level of interest in a particular subject and encouraging students with the potential to continue their fruitful work in the respective field.