- Նորարարական ենթակառուցվածքներ, կրթական բարեփոխումներ և գիտական նոր ծրագրեր. ուղենշվում են ԵՊՀ միջազգային համագործակցության նոր հեռանկարներ
Մարտ 20, 2025 | 10:55
Նորարարական ենթակառուցվածքներ, կրթական բարեփոխումներ և գիտական նոր ծրագրեր. ուղենշվում են ԵՊՀ միջազգային համագործակցության նոր հեռանկարներ
ԵՊՀ պատվիրակությունը մարտի 3-6-ը գտնվում էր Վարշավայի համալսարանում (Լեհաստան)՝ ուսումնասիրելու արտերկրի համալսարանի ենթակառուցվածքների նորարարական մոտեցումները, կրթական միջավայրը, աշխատակազմի կառավարման մոտեցումները, անվտանգության չափանիշներն ու համագործակցության ընդլայնման ուղիները կրթական և գիտահետազոտական ոլորտներում: Այցելությունն ամփոփվել է ԵՊՀ-ի և Վարշավայի համալսարանի միջև համագործակցության հուշագրի կնքմամբ, որով նախատեսվում է ոչ միայն կրթական ու գիտական համագործակցության, այլև ակադեմիական շարժունության ընդլայնում։
ԵՊՀ զարգացման և նորարարությունների գծով պրոռեկտոր Միքայել Հովհաննիսյանն ընդգծեց, որ Լեհաստանը երկար տարիներ եղել է ԽՍՀՄ ազդեցության տակ, և այդ ժամանակահատվածում այնտեղ կառուցված շենքերը, որոնց թվում են նաև կրթական ու հետազոտական կենտրոնները, իրենց չափանիշներով համապատասխանում են խորհրդային տարիներին Հայաստանում կառուցված շենքերին։
«Մեզ հետաքրքրում էր, թե ինչպես են լեհերը, ինտեգրվելով եվրոպական կրթական միջավայրին, հարմարեցրել նաև իրենց ֆիզիկական ենթակառուցվածքները և նորարարական ինչ լուծումներ են տվել: Սակայն մեր այցելությունը չի սահմանափակվել միայն համալսարանի ենթակառուցվածքների ուսումնասիրությամբ․ քննարկվել են նաև գործակցության ընդլայնման ուղիները, ինչի արդյունքում կնքվել է համագործակցության հուշագիր»,- ասաց ԵՊՀ պրոռեկտորը։
ԵՊՀ 2025-2030 թթ. զարգացման ռազմավարական ծրագրի համաձայն՝ համալսարանը ոչ միայն խթանում է գիտակրթական համագործակցությունը օտարերկրյա գործընկերների հետ, այլև կազմակերպում է լավագույն փորձի ուսումնասիրում ենթակառուցվածքների, կրթական միջավայրի, աշխատակազմի ու անվտանգային կառավարման համակարգերի և այլ ուղղություններով:
«Մենք այցելել ենք Վարշավայի համալսարանի մի շարք ֆակուլտետներ և գիտահետազոտական կենտրոններ: Միջերկրածովյան հնագիտության կենտրոնի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ընթացքում քննարկել ենք ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի հետ համագործակցության ընդլայնման ուղիները: Ներկայում Վարշավայի համալսարանի մեր լեհ գործընկերները Հայաստանում, մասնավորապես՝ Արգիշտիխինիլիում (ներկայում՝ Արմավիր), մեկնարկում են հնագիտական պեղումներ, որոնց մասնակցություն պետք է ունենան նաև ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի հնագետները: Լեհ գործընկերները հնագիտական հետազոտություններ կատարելու նպատակով գիտական արշավներ են կազմակերպում նաև Եգիպտոսում, Կիպրոսում, Վրաստանում և այլ երկրներում։ Ուստի մեր այցելությունը միտված էր նաև քննարկելու ԵՊՀ ուսանողների և դասախոսների մասնակցության հնարավորությունն այսօրինակ գիտարշավների»,- շեշտեց Միքայել Հովհաննիսյանը:
ԵՊՀ պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել նաև Վարշավայի համալսարանի արևելագիտության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ, իսկ Արևելաեվրոպական հետազոտությունների կենտրոնում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություններ ներկայացնող հարցեր, ինչպես՝ դասախոսների և ուսանողների փոխանակման ծրագրերին, ամառային և ձմեռային դպրոցների կազմակերպմանը, Հայաստանում լեհագիտությունը և Լեհաստանում հայագիտությունը զարգացնելուն միտված գործողություններին առնչվող հարցեր:
Արտերկրի բուհի բնագիտական ուղղվածությամբ ֆակուլտետներ ԵՊՀ պատվիրակության այցը նշանավորվել է գիտահետազոտական լաբորատորիաների ենթակառուցվածքների ուսումնասիրությամբ։ Անդրադառնալով այս թեմային՝ Մ․ Հովհաննիսյանը մատնանշեց․ «Վարշավայի համալսարանում իրարից տարանջատված են գիտահետազոտական և կրթական ստորաբաժանումները, և ուսանողները մինչև կոնկրետ կուրս իրենց ուսանողական տոմսերով գիտահետազոտական լաբորատորիաներ մտնելու հնարավորություն չունեն։ Դա նպաստում է և՛ անվտանգության ապահովմանը, և՛ աշխատանքի անխափան կազմակերպմանը: Գործընկերների հետ նաև պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել, որ նրանք մեզ տրամադրեն այն կանոնակարգերն ու չափանիշները, որոնք մշակել են իրենց գիտական և կրթական լաբորատորիաներն ու լսարանները տեխնիկապես հագեցնելու համար»:
Միքայել Հովհաննիսյանն ընդգծեց, որ ենթակառուցվածքների նորարարական մոտեցումների ուսումնասիրությունն անհրաժեշտ է համալսարանում և՛ ներառականության, և՛ տեխնիկական հագեցվածության, և՛ անվտանգության, և՛ կրթական գործընթացի ինտերակտիվության ապահովման համար:
Պրոռեկտորը, խոսելով Վարշավայի համալսարանի գրադարանի նոր մասնաշենքից, որը կառուցված է բաց գրադարանի սկզբունքով, ասաց. «Գրադարանի սրահը ինքնասպասարկվող է․ էլեկտրոնային քարտային համակարգը հնարավորություն է ընձեռում ինչպես գիրքն ինքնուրույն գրանցելու, այնպես էլ գրանցումից հանելու էլեկտրոնային եղանակով։ Միայն գրապահոցից գիրք վերցնելու պարագայում են պատվիրված գրքերն առձեռն հանձնվում ընթերցողին: Ներկայում մենք պատրաստվում ենք «Իզմիրլյան» հիմնադրամի աջակցությամբ վերազինել ԵՊՀ գրադարանի մի հատվածը, հետևաբար շատ կարևոր է ուսումնասիրել արտերկրի մոտեցումներն այս հարցում»:
ԵՊՀ պատվիրակությունը, Վարշավայի համալսարանից բացի, այցելել է նաև Կրակովի համալսարան: Միքայել Հովհաննիսյանը նշեց, որ այս համալսարանի հետ ևս առկա է համագործակցության մեծ հնարավորություն հայագիտության, միջազգային հարաբերությունների, կենսաբանության, քիմիայի և այլ ուղղություններով, որոնք ընդգրկում են թե՛ կրթական, թե՛ գիտահետազոտական հարցեր:
«Կրակովում Յագելոնյան համալսարանի ղեկավարության հետ քննարկումները մասնավորապես կենտրոնացած էին գիտահետազոտական համատեղ ծրագրերի, ամառային ու ձմեռային դպրոցների կազմակերպման, ինչպես նաև լեհ մասնագետների ներգրավման հարցերի շուրջ՝ ԵՊՀ-ում կատարվող բարեփոխումների շրջանակում»,- ասաց ԵՊՀ պրոռեկտորն ու ընդգծեց, որ արդեն իսկ նախանշվել են հաջորդ քայլերը, որոնք շուտով կվերածվեն հստակ ծրագրերի, իսկ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կամրապնդեն համալսարանի դիրքերը միջազգային գիտակրթական համագործակցության նոր մակարդակում:
ԵՊՀ պատվիրակության այցելությունը Լեհաստան կազմակերպվել է Լեհաստանում Հայաստանի դեսպանության (ի դեմս արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Արզումանյանի) միջնորդությամբ: Պատվիրակությունը դեսպանի հետ քննարկել է հայ-լեհական կրթական ու գիտական կապերի ամրապնդմանը միտված ուղիները. հատկապես կարևորվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, մասնավորապես՝ բարձրագույն կրթության ոլորտում համատեղ ծրագրերի մշակումն ու փորձի փոխանակման կազմակերպումը:
Նշենք, որ ԵՊՀ պատվիրակության կազմում էին ԵՊՀ զարգացման և նորարարությունների գծով պրոռեկտոր Միքայել Հովհաննիսյանը, ընդհանուր հարցերի գծով պրոռեկտոր Արման Մալխասյանը, ռեկտորի աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Հովհաննիսյանը, ռեկտորի խորհրդական Վիգեն Խալատյանը, ֆինանսական վերլուծությունների վարչության պետ Տիգրան Գալստյանը և գլխավոր ինժեներ Դավիթ Կարախանյանը:

3. Innovative infrastructure, educational reforms, and new scientific programs: Outlining new prospects for international cooperation at YSU
March 20, 2025 | 10:55
Innovative infrastructure, educational reforms, and new scientific programs: Outlining new prospects for international cooperation at YSU
A delegation from Yerevan State University visited the University of Warsaw, Poland, from March 3-6 to explore the innovative approaches of infrastructure, educational environment, staff management practices, safety standards, and strategies for expanding cooperation in the educational and research sectors at foreign universities. The visit concluded with the signing of a memorandum of understanding between YSU and the University of Warsaw, which envisions not only enhanced educational and scientific cooperation but also the expansion of academic mobility.
Mikayel Hovhannisyan, the Vice-Rector for Development and Innovation at YSU, emphasized that Poland had been under the influence of the USSR for many years. During that period, the buildings constructed there, including educational and research centers, were built to similar standards as those in Armenia during the Soviet era.
"We were particularly interested in how the Poles, through their integration into the European educational environment, have adapted their physical infrastructure and what innovative solutions they have introduced. However, our visit wasn't limited to exploring the university’s infrastructure alone. We also discussed ways to expand cooperation, leading to the signing of a memorandum of understanding," said YSU vice-rector.
According to Yerevan State University’s 2025-2030 Strategic Development Plan, the university not only aims to promote scientific and educational cooperation with foreign partners but also seeks to study best practices in infrastructure, educational environments, staff management, security systems, and other areas.
"We visited several faculties and research centers at the University of Warsaw. During a meeting with representatives from the Centre of Mediterranean Archaeology, we discussed ways to expand cooperation with YSU Faculty of History. Currently, our Polish colleagues at the University of Warsaw are launching archaeological excavations in Armenia, specifically at Argishtikhinili (present-day Armavir), where archaeologists from YSU Faculty of History will participate. Additionally, our Polish colleagues are organizing scientific expeditions for archaeological research in Egypt, Cyprus, Georgia, and other countries. Thus, our visit also focused on discussing the potential involvement of YSU students and academic staff in such scientific expeditions," emphasized Mikayel Hovhannisyan.
The delegation also held meetings with the academic staff of the Faculty of Oriental Studies at the University of Warsaw. At the Centre for East European Studies, they discussed issues of mutual interest, including exchange programs for students and academic staff, summer and winter schools, and initiatives for the development of Polish studies in Armenia and Armenian studies in Poland.
YSU delegation's visit to the faculties focusing on natural sciences at the foreign university was centered around the study of the infrastructure of research laboratories. Speaking on this topic, Mikayel Hovhannisyan pointed out, "At the University of Warsaw, research and educational departments are separated, and students are not allowed to enter research laboratories with their student IDs until they reach a specific course level. This enhances both security and the smooth organization of work. We have agreed to receive the regulations and standards they have developed for equipping their scientific and educational laboratories and auditoriums with the necessary technical infrastructure."
Mikayel Hovhannisyan emphasized that studying innovative approaches of infrastructure is crucial for ensuring an inclusive environment, technical preparedness, security, and the interactivity of the educational process at the university.
Speaking about the new building of the University of Warsaw's library, designed based on the open library concept, he said, "The library operates on a self-service basis. The electronic card system allows users to register and check out books electronically. Books are handed to readers in person only when retrieved from the book depositories upon request. We are currently preparing to upgrade a section of YSU Library with support from Izmirlian Foundation, so it is important for us to study the approaches adopted abroad in this regard."
In addition to visiting the University of Warsaw, YSU delegation also visited Jagiellonian University in Kraków. Mikayel Hovhannisyan noted that there are significant opportunities for cooperation in Armenian studies, international relations, biology, chemistry, and other fields, encompassing both educational and research-related matters.
"Our discussions with the leadership of Jagiellonian University focused particularly on joint research projects, the organization of summer and winter schools, and involving Polish specialists in the ongoing reforms at YSU," said YSU vice-rector. He emphasized that the next steps have already been outlined and will soon translate into concrete plans, strengthening the university’s position in international academic and research cooperation.
YSU delegation's visit to Poland was organized through the mediation of the Armenian Embassy in Poland (represented by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Alexander Arzumanyan). The delegation, together with the ambassador, discussed ways to strengthen Armenian-Polish ties in education and science, with particular emphasis on developing joint programs in higher education and organizing exchanges of experience.
The delegation included Mikayel Hovhannisyan, Vice-Rector for Development and Innovation; Arman Malkhasyan, Vice-Rector for General Affairs; Davit Hovhannisyan, Head of the Rector’s Office; Vigen Khalatyan, Rector’s Advisor; Tigran Galstyan, Head of the Financial Analysis Department; and Davit Karakhanyan, Chief Engineer.