- Ամրապնդելով համագործակցությունը․ ԵՊՀ-ում էր Գենտի համալսարանի պատվիրակությունը
Երևանի պետական համալսարանում հյուրընկալվել էր Գենտի համալսարանի պատվիրակությունը՝ պրոռեկտոր Միկե վան Հերևեխենի գլխավորությամբ, ինչպես նաև ՀՀ-ում Բելգիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Էրիկ դե Մույնքը։ Նրանք հանդիպում ունեցան ԵՊՀ ռեկտորի, պրոռեկտորների, ֆակուլտետների դեկանների հետ՝ նպատակ ունենալով քննարկելու համագործակցության հնարավոր ուղիները, ինչպես նաև երկու համալսարանների միջև փորձի փոխանակմանն ու գիտական գործակցության ամրապնդմանն առնչվող տարաբնույթ հարցեր։
Հանդիպումը հնարավորություն էր ոչ միայն քննարկելու գիտահետազոտական համատեղ ծրագրերի իրականացման շուրջ հարցերը, այլև ամրապնդելու գործակցային առկա կապերը։
«Մեր գործընկերների հետ քննարկման ընթացքում տեղեկացանք, որ նրանք ունեն վերապատրաստման հրաշալի կենտրոն, որը լավագույններից է Եվրոպայում։ Այն կարող է շատ լավ հնարավորություն լինել դասախոսների վերապատրաստման համար, ինչն էլ մեր հետաքրքրությունների առանցքում է: Ի հավելումն այն ոլորտների, որոնք նախատեսում ենք ուսումնասիրել հետագայում, մենք նաև կքննարկենք, թե ինչ ծրագրեր կարելի է իրականացնել այս համագործակցության շրջանակում: Գիտակրթական տեսանկյունից սա մեզ համար նշանակալի կարևորություն ունի»,- ասաց ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը՝ մատնանշելով ԵՊՀ 2025-2030 թթ․ ռազմավարական նոր ծրագիրը, որի կարևորագույն նպատակներից մեկը մարդկային կապիտալի շարունակական զարգացումն է։
Անդրադառնալով միջազգային համագործակցության կարևորությանը՝ ԵՊՀ ռեկտորն ընդգծեց․ «Մենք կարևորում ենք աշխարհի տարբեր երկրներից տարատեսակ ոլորտների մասնագետների ներգրավումը մեր կրթական գործընթացում։ Այդ նպատակով էլ համալսարանում պարբերաբար անցկացվում են հրավիրյալ պրոֆեսորների դասախոսություններ, դրամաշնորհների շրջանակում կատարվում են հետազոտական աշխատանքներ և իրագործվում տարբեր նախագծեր: Վստահ եմ, որ այս համագործակցությունները կլինեն փոխշահավետ և արդյունավետ»,- հավելեց ԵՊՀ ռեկտորը։
ՀՀ-ում Բելգիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Էրիկ դե Մույնքը շեշտեց, որ այս հանդիպումը հնարավորություն է՝ շարունակելու և ընդլայնելու գործընկերային կապերը։
«Բելգիայի դեսպանությունը Հայաստանում ստեղծվել է ավելի քան մեկ տարի առաջ։ Մեր նպատակն ու առաքելությունը Հայաստանի և Բելգիայի միջև գործակցային կապերի զարգացումն ու ամրապնդումն է։ Մենք աշխատում ենք բազմաթիվ ոլորտներում և բազմատեսակ թեմաներով։ Նշեմ նաև, որ Բելգիայում և Հայաստանում մենք սկսել ենք համագործակցություն՝ տեխնոլոգիական ընկերությունների միջև կապերի ամրապնդման ուղղությամբ։ Այս այցը, որը կազմակերպվել է Գենտի համալսարանի կողմից, ընձեռում է հիանալի հնարավորություն՝ շարունակելու և ընդլայնելու առկա համագործակցությունը։ Վստահ եմ, որ այս գործընթացը մեզ հնարավորություն կտա բացահայտելու՝ ինչ նոր կապեր կարող են ստեղծվել Երևանի պետական և Գենտի համալսարանների միջև։ Մենք միշտ պատրաստակամ ենք համագործակցելու»,- ասաց դեսպանը։
Արժևորելով երկու համալսարանների միջև համագործակցությունը՝ Գենտի համալսարանի պրոռեկտորն ընդգծեց․ «Մենք այստեղ ենք մի խումբ հետազոտողների և մասնագետների հետ, որոնք հետաքրքրված են Երևանի պետական համալսարանի հետ գործակցությամբ: Գենտի համալսարանը ԵՊՀ-ի հետ արդեն ունի համագործակցություններ, հետազոտական համատեղ ծրագրեր, այդ թվում՝ հեռավար լաբորատորիաներ։ Այսօր մենք ուզում ենք ուսումնասիրել նոր հնարավորություններ և տեսնել, թե ինչպես կարող ենք ընդլայնել մեր համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում։ Մեր նպատակն է կառուցել երկխոսություն և փոխադարձ վստահություն, ինչը, վստահաբար, գիտակրթական նոր արդյունքների հիմք կդառնա»։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը ներկայացրին համալսարանների, հետազոտական ծրագրերի մասին տեղեկություններ՝ շեշտելով, որ այսօրինակ հանդիպումները մեծապես նպաստում են միջազգային գործընկերությունների զարգացմանը, որոնք կարող են դրական ազդեցություն ունենալ ինչպես ուսանողների, այնպես էլ դասախոսների համար։
Գենտի համալսարանի միջազգային հարաբերությունների վարչության քաղաքականությունների մշակման խորհրդատու, «Eureast» հարթակի (վերջինս ունի ակադեմիական համագործակցություն և կատարում է ուսումնասիրություն Արևելյան Եվրոպայի և Եվրասիայի երկրների հետ, մասնավորապես՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի, Ուկրաինայի և Ուզբեկստանի հետ) համակարգող Աննա Սաշչենկոն նշեց, որ հանդիպում ունենալով ԵՊՀ պրոֆեսորների, հետազոտողների հետ՝ իրենք նպատակ ունեն նոր համագործակցություն հաստատելու գործընկերների հետ, թեև արդեն առկա են համագործակցություններ տարբեր ոլորտներում։
«Մեր խումբը բաղկացած է տարբեր ոլորտներում մասնագիտացած դասախոսներից՝ իրավագիտություն, աշխարհագրություն, քաղաքական և հասարակական գիտություններ, ճշգրիտ գիտություններ և այլն։ Հուսով եմ, որ այս քննարկումների ընթացքում նրանք կուրվագծեն համագործակցության նոր ուղիներ։ Նշեմ, որ անձնական շփումները մշտապես օգնում են զարգացնելու գործակցային ամուր հարաբերություններ»,- ասաց նա։
Գենտի համալսարանի տարբեր ֆակուլտետների պրոֆեսորներն ու դասախոսները քննարկումներ ունեցան ԵՊՀ նույն ֆակուլտետների ներկայացուցիչների և դեկանների հետ՝ խոսելով կրթության, գիտության և հետազոտության տարբեր ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունների մասին։

3. Ghent University’s delegation visits YSU with the view to strengthening cooperation
Yerevan State University hosted a delegation from Ghent University, led by Vice-Rector Mieke Van Herreweghe, along with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Belgium to Armenia, Eric De Muynck. The delegation met with YSU rector, vice-rectors, and deans of faculties to discuss potential avenues of cooperation, as well as various matters related to the exchange of expertise and the strengthening of scientific collaboration between the two universities.
The meeting provided an opportunity not only to discuss the implementation of joint research programs but also to enhance the existing collaborative ties.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan noted, "During our discussions with our partners, we learned that they have an excellent training center, one of the best in Europe. This could be an excellent opportunity for our professors, which is central to our interests. In addition to the fields we plan to explore in the future, we will also discuss the programs that could be carried out within the framework of this cooperation. From an academic perspective, this holds significant importance for us." He also highlighted YSU's new strategic plan for 2025-2030, one of the primary objectives of which is the continuous development of human capital.
Emphasizing the importance of international cooperation, YSU rector further stated, "We place significant importance on involving experts from different countries and various fields in our educational process. To that end, we regularly host guest professors, conduct research under grant programs, and implement various projects. I am convinced that these collaborations will be mutually beneficial and fruitful."
The Ambassador of Belgium to Armenia, Eric De Muynck, stressed that this meeting was an opportunity to continue and expand the bilateral ties.
"The Embassy of Belgium in Armenia was established over a year ago. Our goal and mission are to develop and strengthen the cooperative relations between Armenia and Belgium. We are working in numerous sectors and on various topics. I would also like to mention that we have begun cooperation between technological companies in Belgium and Armenia. This visit, organized by Ghent University, provides an excellent opportunity to continue and expand our current cooperation. I believe this process will allow us to discover new avenues of partnership between YSU and Ghent University. We are always ready to collaborate," the ambassador said.
Recognizing the significance of the collaboration between the two universities, Ghent University’s vice-rector emphasized, "We are here with a group of researchers and specialists interested in cooperating with Yerevan State University. Ghent University already has collaborations with YSU, including joint research programs and even remote laboratories. Today, we wish to explore new opportunities and see how we can expand our cooperation in various sectors. Our goal is to build dialogue and mutual trust, which will undoubtedly lay the foundation for new academic and scientific achievements."
During the meeting, both sides presented information about their universities and research programs, highlighting that such meetings significantly contribute to the development of international partnerships that can be beneficial for both students and academic staff.
Anna Sashchenko, Policy Advisor in the International Relations Office at Ghent University and Eureast Platform Coordinator, shared that they had met with YSU academic staff and researchers. She emphasized the delegation’s commitment to establishing new collaborations with partners, despite the already established ties in various fields.
"Our group consists of professors specializing in different areas, including law, geography, political and social sciences, and natural sciences. I hope that during these discussions, they will outline new avenues for cooperation. Personal interactions always help to develop strong collaborative relationships," she remarked.
Professors from various faculties of Ghent University also engaged in discussions with their counterparts from YSU, focusing on potential cooperation in various fields of education, science, and research.