- ԵՊՀ-ի և Ջենովայի համալսարանի միջև կնքվել է միջբուհական համաձայնագիր
Երևանի պետական համալսարանի և Ջենովայի համալսարանի (UniGe) միջև կնքվել է միջբուհական համաձայնագիր՝ նպատակ ունենալով ամրապնդելու և զարգացնելու ակադեմիական երկու կառույցների միջև առկա գիտական և կրթական կապերը։
Համաձայնագրի շրջանակում կողմերը կհամագործակցեն կրթության, գիտության, կառավարման և մշակույթի ոլորտներում՝ իրականացնելով մի շարք ծրագրեր՝ ուղղված սոցիալական, մշակութային և տնտեսական զարգացմանը։ Միջբուհական համաձայնագրի շրջանակում նախատեսվում են հետևյալ գործողությունները՝
բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ուսանողների, դասախոսների, պրոֆեսորների, գիտաշխատողների և վարչական աշխատակազմի համար շարժունակության ծրագրեր,
գիտական երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող նախագծերի շրջանակում համագործակցություն, բարդ տեխնիկական/գիտական սարքավորումների օգտագործման վերաբերյալ գիտելիքի փոխանակում,
բակալավրիատի, մագիստրատուրայի և ասպիրանտուրայի կրթական ծրագրերի իրականացում, որոնք կտրամադրեն կրկնակի դիպլոմ,
երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մշակութային նախաձեռնություններ՝ սեմինարներ և դասընթացներ,
կառավարման հմտությունների զարգացմանն ուղղված նախաձեռնություններ,
համատեղ նախագծերի մշակում, որոնք հնարավոր կլինի ֆինանսավորման ներկայացնել թե՛ տեղական, թե՛ միջազգային կառույցների։
Այս համագործակցությունը նոր հնարավորություններ կընձեռի երկու բուհերի ուսանողներին և գիտնականներին՝ ստանալու բարձր մակարդակի կրթություն և փորձ։
Նշենք, որ Երևանի պետական համալսարանը Ջենովայի համալսարանի հետ սկսել է համագործակցել դեռ ավելի վաղ՝ իրականացնելով մի շարք տարբեր ծրագրեր։ Ներկայում նույնպես իրականացվում է մի ծրագիր, որի շրջանակում ԵՊՀ պատվիրակությունը մեկնել էր Իտալիա՝ Ջենովայի համալսարան՝ մասնակցելու «Հայաստանում ներառական, թվային և էկոլոգիական բարձրագույն կրթության պատշաճ կառավարման և որակի ապահովման ցուցանիշների ազգային շրջանակի (ԳԱՑԱՇ) ստեղծում» (KPI4HE) ծրագրի աշխատաժողովին։ Նշյալ ծրագիրը նպատակ ունի զարգացնելու բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների կրթական և գիտական գործընթացների պլանավորումն ու արդյունավետ կառավարումը՝ հիմնված ինստիտուցիոնալ հետազոտությունների վրա։

April 01, 2025 | 11:23
Yerevan State University (YSU) and the University of Genoa (UniGe) have signed an inter-university agreement with the aim of strengthening and developing the existing scientific and educational ties between the two academic institutions.
Within the framework of the agreement, the parties will cooperate in the fields of education, science, management, and culture, implementing a series of programs aimed at social, cultural, and economic development. The following activities are foreseen under the inter-university agreement:
• Mobility programs for undergraduate and graduate students, faculty, professors, researchers, and administrative staff,
• Collaboration on projects of mutual scientific interest, exchange of knowledge regarding the use of complex technical/scientific equipment,
• Implementation of educational programs for undergraduate, graduate, and doctoral studies, which will provide double diplomas,
• Cultural initiatives of mutual interest, including seminars and courses,
• Initiatives aimed at developing management skills,
• Development of joint projects that can be submitted for funding to both local and international organizations.
This collaboration will offer new opportunities for students and researchers of both universities to receive high-quality education and experience.
It is important to highlight that Yerevan State University has already begun its collaboration with the University of Genoa earlier, implementing a number of various programs. Currently, a program is being carried out within which YSU delegation traveled to Italy to the University of Genoa to participate in a workshop on "Establishment of National Framework of Key Performance Indicators for Good Governance and Quality towards Inclusive, Digital and Green Oriented Higher Education in Armenia" (KPI4HE) project. This project aims to enhance the planning and effective management of educational and scientific processes in higher education institutions based on institutional research.
YSU Academic Secretary Meri Hovhannisyan joins RA MoESCS delegation on official visit to Ethiopia
20.05.2025
The university should be a platform for dialogue between technology and humanity – Arevik Anapiosyan