- Գերմանիայի համալսարանների ռեկտորներն այցելեցին ԵՊՀ՝ ներկայացնելու կիրառական գիտությունների համալսարանների կրթական մոդելը և ընդլայնելու գործակցությունը
Ապրիլ 01, 2025 | 15:54
Գերմանիայի համալսարանների ռեկտորներն այցելեցին ԵՊՀ՝ ներկայացնելու կիրառական գիտությունների համալսարանների կրթական մոդելը և ընդլայնելու գործակցությունը
ԵՊՀ-ում հյուրընկալվեցին Գերմանիայի 19 բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ռեկտորները և պրոռեկտորները՝ Հայաստանի ինը համալսարանների հետ գիտական տարբեր բնագավառներում համագործակցության ընդլայնման նպատակով: Գերմանիայի բուհերի ներկայացուցիչների այցը կազմակերպվել էր Գերմանական ակադեմիական փոխանակման ծառայության (DAAD) կողմից:
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, կարևորելով Գերմանիայի բուհերի հետ սերտ համագործակցությունը, ընդգծեց, որ ԵՊՀ-ում կատարվող բարեփոխումների մեծ մասի համար որպես օրինակ է ծառայել գերմանական համալսարանների փորձը։
«ԵՊՀ-ի ու Գերմանիայի համալսարանների միջև գիտակրթական կապեր են հաստատվել դեռևս հարյուր տարի առաջ, երբ մի շարք ականավոր հայ գիտնականներ Գերմանիայում կրթություն ստանալուց հետո վերադարձան Հայաստան՝ շարունակելու իրենց կրթությունն ու գործունեությունը: Կարող ենք ասել նաև, որ Հայաստանի և Գերմանիայի կրթական համակարգերը բավականին նման են իրար»,- մատնանշեց նա։
ԵՊՀ ռեկտորն ասաց, որ համալսարանն ունի գրեթե բոլոր մասնագիտությունների գծով կրթական ծրագրեր, ինչը հնարավորություն է ընձեռում ընդլայնելու գործակցությունը Գերմանիայի համալսարանների հետ։
Անդրադառնալով Գերմանիայի համալսարանների հետազոտողների հետ համագործակցությանը՝ Հովհաննես Հովհաննիսյանն ընդգծեց. «ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի տրամադրած դրամաշնորհների շնորհիվ ԵՊՀ հետազոտողները գիտական տարբեր նախագծերի շրջանակում սերտ գործակցում են արտերկրի հետազոտողների հետ, որոնց շրջանում մեծ թիվ են կազմում Գերմանիայի գիտնականները»։
ԵՊՀ ռեկտորը նշեց նաև, որ համալսարանն ընդլայնում է գիտական ճյուղերն ու ներկայում մեծ տեղ է տալիս արհեստական բանականության զարգացմանն ու «Տվյալների գիտությունը բիզնեսում» ծրագրի իրագործմանը։
«ՀՀ Կառավարությունը վերջերս գնել է տարածաշրջանում ամենամեծ սուպեր համակարգիչը, որը կիրառվելու է ԵՊՀ-ում, իսկ ներկայում ծրագրերի ներդրման աշխատանքներն են կատարվում: Սուպեր համակարգչի կիրառումը կբարձրացնի արհեստական բանականության և բիզնեսում տվյալագիտության ուսումնասիրությունների մակարդակը»,- շեշտեց ԵՊՀ ռեկտորը:
Նա հույս հայտնեց, որ Գերմանիայի տարբեր բուհերից ժամանած ռեկտորների ու պրոռեկտորների այցը կնպաստի համատեղ նոր գաղափարների իրագործմանը:
Գերմանական ակադեմիական փոխանակման ծառայության՝ DAAD-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Միշել Հարմսը նշեց, որ ընտրել են Հայաստանը՝ որպես իրենց աշխատանքային այցի հերթական նպատակակետ, քանի որ վստահ են, որ Հայաստանի և Գերմանիայի համալսարանների միջև ամուր համագործակցության հնարավորությունները մեծ են։
«Մեր այցի նպատակներից է նաև Հայաստանում ներկայացնել Գերմանիայի կիրառական գիտությունների համալսարանների կրթական մոդելը, ինչը գերմանական կրթական համակարգի հիմնասյունն է»,- ասաց նա և ընդգծեց, որ մինչ օրս կարողացել են իրենց առաքելությունն իրականացնել՝ շնորհիվ գերմանական նախարարությունների և Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից ստացված ֆինանսավորումների։
DAAD-ի փոխնախագահ, Լյուբեկի կիրառական գիտությունների համալսարանի դոկտոր Մյուրիել Հելբիգն էլ նշեց, որ Գերմանիայում գործում է 400 համալսարան, որոնցից մոտ 200-ը կիրառական գիտությունների համալսարաններ են։
«Կիրառական գիտությունների համալսարաններում առաջարկում ենք կրթական ծրագրեր, որոնք ընդգրկում են բազմաթիվ ոլորտներ, այդ թվում՝ ճարտարագիտություն, համակարգչային գիտություն, բիզնես և տնտեսագիտություն, սոցիալական և առողջապահական գիտություններ, դիզայն և ճարտարապետություն։ Մենք մեծապես կարևորում ենք նաև ուսանողների գործնական և թիմային հմտությունների զարգացումը»,- ասաց նա։
Մյուրիել Հելբիգը հավելեց, որ կիրառական գիտությունների համալսարանները գործընկերային կապեր են հաստատում ոչ միայն կրթական դաշտում, այլև համապատասխան ոլորտների մասնագետների և կազմակերպությունների, ինչպես նաև փոքր ու միջին ձեռնարկությունների հետ՝ նորարարության խթանման նպատակով։
«Մենք այստեղ ենք՝ նախանշելու համագործակցության տարբեր ուղիներ հայկական համալսարանների հետ։ Դրանք կարող են ներառել ուսանողների փոխանակման ծրագրերը, այն ուսանողների հյուրընկալումը, որոնք ցանկանում են կրթություն ստանալ մեր համալսարաններում և որակավորվել որպես մասնագետ, ուսումնասիրության վայրեր առաջարկելը մեր ուսանողների համար արտերկրում, ինչպես նաև գերմաներենով և անգլերենով ծրագրերի իրագործումը»,- ասաց DAAD-ի փոխնախագահն ու հավելեց, որ ակնկալում են նաև իրականացնել հետազոտական համատեղ նախագծեր:
ԵՊՀ միջազգային համագործակցության վարչության պետ Ալեքսանդր Մարգարովը ներկայացրեց ԵՊՀ կրթական ծրագրերն ու համալսարանի բարձր վարկանիշը աշխարհի լավագույն համալսարանների ցանկում: Նա ընդգծեց վերջին տարիներին միջազգային հեղինակավոր գիտական շտեմարանում՝ «Scopus»-ում ընդգրկված ամսագրերում ԵՊՀ հետազոտողների գիտական հոդվածների թվի զգալի աճը, ինչպես նաև համալսարանի գործակցային կապերն արտերկրի նշանավոր բուհերի, այդ թվում՝ Գերմանիայի համալսարանների հետ:
«Գիտության տարբեր բնագավառներում ունենք բակալավրիատի ավելի քան 16 ծրագիր, մագիստրատուրայի ավելի քան 100, ինչպես նաև ավելի քան 8 մասնագիտական ուղղություններով ասպիրանտուրայի ընդունելություն: Մենք առաջարկում ենք նաև կրկնակի դիպլոմի 12 ծրագրեր»,- ասաց Ալ․ Մարգարովն ու հույս հայտնեց, որ DAAD-ի հետ համագործակցությունը շարունակական կլինի հատկապես կրկնակի դիպլոմի ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ:
Ալ. Մարգարովը նշեց նաև, որ ԵՊՀ-ն քայլեր է ձեռնարկում՝ ունենալու անգլերենով մագիստրոսական կրթական նոր ծրագրեր արտերկրի ուսանողների համար:
Հանդիպման ավարտին Գերմանիայի համալսարանների ռեկտորներն ու պրոռեկտորներն այցելեցին ԵՊՀ լաբորատորիաներ, այդ թվում՝ Քիմիայի ֆակուլտետի ու Ֆիզիկայի ինստիտուտի, իսկ ԵՊՀ Սարգիս և Մարի Իզմիրլյանների անվան գրադարանում հանդիպեցին Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային, Հայկակական պետական մանկավարժական, Հայաստանի ազգային ագրարային, Հայաստանում ֆրանսիական, Հայաստանի եվրոպական, Հայաստանի ամերիկյան, Գավառի ու Վանաձորի պետական համալսարանների ներկայացուցիչների հետ՝ համագործակցության ընդլայման նպատակով:
Նշենք, որ ԵՊՀ էին ժամանել Գերմանիայի 19 նշանավոր բուհերի, այդ թվում՝ Նիդերրեյնի կիրառական գիտությունների, Ֆլենսբուրգի, Կոբլենցի համալսարանների, Լյուբեկի ու Աշաֆենբուրգի տեխնիկական համալսարանների ռեկտորներն ու պրոռեկտորները:

April 01, 2025 | 15:54
Rectors of German universities visit YSU to present applied sciences education model and expand cooperation
Yerevan State University hosted rectors and vice-rectors from 19 German higher education to discuss expanding academic cooperation across various fields with nine universities in Armenia. The visit by representatives from German universities was organized by the German Academic Exchange Service (DAAD).
The Rector of YSU, Hovhannes Hovhannisyan, emphasized the importance of close cooperation with German universities and highlighted that the experience of German universities has served as a model for many of the reforms taking place at YSU.
"Academic and scientific ties between YSU and German universities were established over a hundred years ago, when several prominent Armenian scholars returned to Armenia after studying in Germany to continue their education and career activities. We can also say that the educational systems of Armenia and Germany are quite similar," he pointed out.
YSU rector also mentioned that the university offers educational programs across almost all fields of study, providing an opportunity to expand cooperation with German universities.
Regarding the cooperation with researchers from German universities, Hovhannes Hovhannisyan stressed: "Thanks to the grants provided by the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, YSU researchers are closely cooperating with foreign researchers within the framework of various scientific projects, many of whom are German scholars."
He also noted that YSU is expanding its scientific focus and currently places significant emphasis on the development of artificial intelligence and the implementation of the "Data Science in Business" program.
"The Armenian government has recently purchased the largest supercomputer in the region, which will be used at YSU. Currently, work is underway to implement various programs. The use of the supercomputer will enhance the level of artificial intelligence and data science studies in business," emphasized the Rector of YSU.
He expressed hope that the visit of rectors and vice rectors of various German universities will contribute to the realization of new collaborative ideas.
Michelle Harms, Deputy Secretary General of the German Academic Exchange Service (DAAD), mentioned that Armenia was chosen as a destination for their working visit because they are convinced of the great potential for cooperation between universities in Armenia and Germany.
"One of the goals of our visit is to present the educational model of German applied sciences universities in Armenia, as it is the cornerstone of the German educational system," he said, adding that they have been able to carry out their mission thanks to funding received from German ministries and the European Commission.
Dr. Muriel Helbig, Vice President of DAAD and a representative from Lübeck University of Applied Sciences, noted that Germany has 400 universities, of which around 200 are universities of applied sciences.
"At universities of applied sciences, we offer educational programs covering many fields, including engineering, computer science, business and economics, social and health sciences, design, and architecture. We also place great importance on the development of practical and team-working skills for our students," she said.
Muriel Helbig added that universities of applied sciences establish partnerships not only in the educational sphere but also with professionals and organizations in relevant fields, as well as small and medium-sized enterprises, to foster innovation.
"We are here to outline various cooperation paths with Armenian universities. These may include student exchange programs, hosting students who wish to study at our universities and qualify as specialists, offering research opportunities for our students abroad, as well as implementing programs in German and English," said the DAAD vice president, adding that they also expect to carry out collaborative research projects.
Alexander Markarov, Head of YSU International Cooperation Office, presented the university’s educational programs and its high ranking among the world’s top universities. He highlighted the significant increase in the number of scientific articles published by YSU researchers in Scopus, an internationally recognized scientific database, and emphasized the university's growing collaborations with renowned foreign institutions, including those in Germany.
"In various scientific fields, we offer more than 16 bachelor’s programs, over 100 master’s programs, and more than 8 doctoral programs across various disciplines. We also offer 12 double degree programs," said Alexander Markarov, expressing hope that the cooperation with DAAD will continue, particularly in the implementation of double degree programs.
He also mentioned that YSU is taking steps to offer new master’s degree programs in English for international students.
At the end of the meeting, the rectors and vice rectors of German universities toured YSU laboratories, including those at the Faculty of Chemistry and the Institute of Physics. At YSU Library named after Sarkis and Marie Izmirlian, they met with representatives from the National University of Architecture and Construction of Armenia, the Armenian State Pedagogical University, the Armenian National Agrarian University, the French University in Armenia, the European University in Armenia, the American University of Armenia, Gavar State University, and Vanadzor State University with the view to expanding the collaborative ties.
Among the 19 prominent German universities whose representatives visited YSU were Niederrhein University of Applied Sciences, Flensburg University, Koblenz University, Lübeck University of Applied Sciences, and Aschaffenburg University of Applied Sciences.