ԵՊՀ իրավաբանական կլինիկայի աշխատակազմը և ուսանողները «Իրավունք բոլորի համար» ծրագրով մարզային այցերի շրջանակում այս անգամ այցելեցին Արագածոտնի մարզ:
Իրավաբանական կլինիկայի ուսանողները հանդիպումներ ունեցան Արագածոտնի մարզի Աղձքի, Բյուրականի և Անտառուտի միջնակարգ դպրոցներում և հանդես եկան թեմատիկ դասախոսություններով: Աշակերտների և ուսուցչական կազմի հետ քննարկվեցին այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են անչափահասների աշխատանքային, կրթության, ընտանեկան իրավունքները, իրավունքի և օրենքի հասկացությունն ու հարաբերակցությունը, հանցագործություն հասկացությունը, հատկանիշները և հանցակազմի տարրերը:
Ինչպես «Իրավունք բոլորի համար» ծրագրի շրջանակում կատարվող յուրաքանչյուր այցի դեպքում, այս անգամ ևս դպրոցականները դրսևորեցին մեծ հետաքրքրվածություն դասախոսության թեմաների նկատմամբ: Թե՛ աշակերտները, թե՛ ուսուցիչները դասախոսությունների ընթացքում ապահովեցին ակտիվ մասնակցություն և ներգրավվածություն թեմատիկ քննարկումներին:
Նմանօրինակ այցերը ոչ միայն խթանում են անչափահասների իրավագիտակցության բարձրացումը, այլև ծառայում են որպես մասնագիտական կողմնորոշման արդյունավետ գործիք: Թեմաների ներկայացման ընթացքում առավել խորությամբ ծանոթանալով իրավական և օրենսդրական համակարգերին, իրենց նեղ ճյուղային իրավասություններին՝ դպրոցականների մոտ հետաքրքրություն է ձևավորվում «Իրավագիտություն» մասնագիտության հանդեպ։
ԵՊՀ իրավաբանական կլինիկան կարևորում է այսօրինակ ծրագրերը, քանի որ դրանք միտված են է՛լ ավելի կիրթ, իրավագիտակից և գիտելիքահենք քաղաքացիական հասարակություն ունենալուն, ինչը պետության զարգացման առաջնահերթ գրավականներից է:

The staff and students of YSU Legal Clinic visited Aragatsotn Province as part of the province visits under the "Rights for All" program.
The students of the Legal Clinic held meetings at Aghdzk, Byurakan, and Antarut secondary schools, where they conducted thematic lectures. During these sessions, students and teachers engaged in discussions on various topics, including the rights of minors in areas such as work, education, and family, as well as the concept and correlation of right and law, the concepts of crime, and the key elements and characteristics of criminal behavior.
As with every visit under the "Rights for All" program, the schoolchildren showed great interest in the topics covered during the lecture. Both students and teachers actively participated in and engaged with the thematic discussions throughout the sessions.
These visits not only help increase legal awareness among minors, but also serve as an effective tool for professional orientation. By exploring the legal and legislative systems in greater depth during the presentations, the schoolchildren develop a strong interest in the legal profession.
The YSU Legal Clinic places great importance on such programs, as they contribute to building a more educated, law-aware, and informed civil society—an essential priority for the state's development.